Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

20 marca 2016 r.
19:30

Dzień otwarty UMCS w Puławach. "Wpieniony Ludwik" kusił uczniów

0 3 A A
Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy chemiczne, które przygotowało koło studentów Alhahest. Na oczach nastolatków płyny zmieniały kolory, powstawały barwne płomienie i nietypowe substancje (fot. Radosław Szczęch)
Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy chemiczne, które przygotowało koło studentów Alhahest. Na oczach nastolatków płyny zmieniały kolory, powstawały barwne płomienie i nietypowe substancje (fot. Radosław Szczęch)

Wydział Zamiejscowy UMCS w Puławach w ostatni piątek przygotował Dni Otwarte. Były pokazy chemiczne, wykłady z marketingu, a nawet pokazy taneczne. Wszystko po to, by zachęcić do kształcenia się nad Wisłą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Młodzież, która odwiedziła budynek puławskiej filii UMCS nie mogła narzekać na nudę. Przyszli chemicy mieli okazję obejrzeć widowiskowe eksperymenty, które przygotowywali ich starsi koledzy z lubelskiej uczelni. Poznawali ciekawostki dotyczące produkcji kosmetyków i mogli poznać przyszłych wykładowców. Warsztaty czekały także na doradców medialnych i fizjoterapeutów.

Dlaczego warto wybrać Puławy? Jak się okazuje, powodów jest wiele. Zachęcają do tego zarówno władze uczelni, jak i sami studenci.

– Na pewno tutaj dużo łatwiej jest się wybić, uczymy się w małych, przyjaznych grupach i dzięki temu mamy o wiele lepszy kontakt z wykładowcą. W związku z tym możemy o wiele rzeczy dopytać, co sprawia, że jesteśmy lepiej przygotowani do egzaminów – mówi Magda Ziarek, wiceprzewodnicząca samorządu studenckiego w puławskim wydziale UMCS, która podkreśla także dużą rolę praktyk studenckich np. w Zakładach Azotowych, czy lubelskim Uniwersytecie Medycznym.

Wiodącym kierunkiem jest tutaj chemia techniczna, która w tym tygodniu otrzymała prestiżowy certyfikat „Studia z przyszłością”. Wyróżnienie przyznają środowiska akademickie i biznesowe. To nagroda za innowacyjność i dostosowanie programu do rynku pracy. Uniwersytet zaprasza także na tegoroczną nowość, agrochemię. Kształcenie inżynierów odbywa się tutaj pod okiem specjalistów z Zakładów Azotowych i państwowych instytutów naukowych. Dużą rolę przykłada się do praktyk, które trwają nawet trzy miesiące. Najlepsi dostają gwarancję zatrudnienia.

– Nasz absolwent otrzymuje wiedzę, umiejętności i kompetencje do pracy na konkretnym stanowisku. Pracodawca otrzymuje zatem gotowy „produkt”, jeśli można tak powiedzieć o studencie – zapewnia Grzegorz Smyk, dziekan wydziału.

Do chemii uczniów szkół średnich w piątek zachęcali także studenci kół naukowych. Jednym z nich było Alkahest, które przygotowało dwanaście widowiskowych eksperymentów. – To bardzo spektakularne doświadczenia, które kończą się dużym wydzieleniem energii. Ja robiłam „wpienionego Ludwika”, czyli mieszaninę detergentów, w których zachodzi reakcja egzoenergetyczna i powstaje dużo piany – mówi Anna Zawrotniak z koła naukowego.

Ostatnią dużym zainteresowaniem cieszy się otwarta w ubiegłym roku fizjoterapia. W październiku po raz pierwszy rusza natomiast agrochemia. – To nasza odpowiedź na zapotrzebowanie branży chemicznej. Będą dwie specjalności, chemia rolnicza i marketing produktów nawozowych. Liczymy na absolwentów szkól rolniczych i przedsiębiorców rolnych. Będziemy uczyli, jak produkować nawozy i jak je sprzedawać – mówi dziekan Smyk, który planuje już kolejne kierunki. – Na pewno będziemy starali się wypełnić lukę w zakresie języków obcych. Mamy już ramy projektu tego kierunku. Kolejny, o którym myślimy to połączenie fizyki i chemii. Nie mamy jeszcze jego nazwy, ale podobnie, jak w przypadku pozostałych kierunków ścisłych, jego program będzie dostosowany do potrzeb Grupy Azoty, naszego głównego partnera.

Pozostałe informacje

Aukcja Pride of Poland w 2024

Promują konie w Paryżu i szukają firmy eventowej. Już szykują się na aukcję Pride of Poland

Do wydarzenia jeszcze wiele miesięcy, ale przygotowania do tegorocznych Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim już ruszyły. Stadnina szuka firmy eventowej, która zorganizuje techniczne zaplecze dla 2 tys. gości podczas sierpniowej imprezy.

– O małżeństwo trzeba dbać - mówią Teresa i Piotr Mojzessowie
PÓŁ WIEKU RAZEM
galeria

Przeżyli z sobą wiele lat. „Trzeba umieć ustąpić i powiedzieć przepraszam”

Wasza obecność dzisiaj tutaj to dowód, że miłość istnieje – mówił Rafał Zwolak, prezydent Zamościa i zdradził, że sam jest po ślubie 26 lat. Słuchali go małżonkowie ze znacznie dłuższym stażem, którym Prezydent RP przyznał Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium