Wschodni Akcelerator Biznesu nie spoczywa na laurach. W ostatniej, dziesiątej już rundzie naboru, firmy z Puław, Lublina, czy Opola Lubelskiego, otrzymały prawie osiem milionów złotych na rozwój. Państwowe fundusze pomogą rozwinąć m.in. rój dronów udających fajerwerki.
Od 950 tys. do blisko miliona złotych - to kwoty, jakie zasili osiem startupów inkubowanych w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Wsparcie z budżetu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości trafi m.in. do Spectalight.io z Opola Lubelskiego. To firma, która pracuje nad systemem podniebnych widowisk opartych o rój dronów. Maszyny w powietrzu mogą emitować gwiazdki pirotechniczne i tworzyć barwne pokazy, zastępując tym samym tradycyjne fajerwerki.
Pieniądze trafią także do puławskiego Axonometry, który opracował autorski czujnik służący do rehabilitacji zaburzeń mowy powstałych na skutek udarów. Wsparcie otrzyma też lubelski 8TRADE opracowujący wirualne platformy do handlu w internecie oraz puławski Idea Generator opracowujący narzędzia do zbierania rekomendacji na temat poszczególnych produktów. Niecały milion zasili także Project English App - nowatorski program do nauki języka angielskiego z Krzczonowic w Świętokrzyskiem.
Środki na rozwój przyznano także lubelskim firmom Crispal (autorska metoda zarządzania subskrypcjami) i Clininote (gromadzenie notatek medycznych), a także puławskiemu JK Digital (system komunikacji na liniach produkcyjnych Bework). Dzięki uczestnictwie w WAB-ie, do wymienionych startupów ze Wschodniej Polski już niedługo trafi prawie 8 mln zł.
Osobom, które mają innowacyjne pomysły na biznes, ale nie mają pieniędzy, by wdrożyć je w życie, puławski technopark proponuje udział w kolejnych naborach. Startupy mogą liczyć nie tylko na fundusze, ale także wsparcie merytoryczne, pomoc w nawiązywaniu kontaktów z potencjalnymi partnerami itp.