Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

31 października 2023 r.
14:01

Nowe muzeum w Janowcu? Radni sejmiku podjęli decyzję

0 A A
Sesja sejmiku województwa
Sesja sejmiku województwa (fot. Katarzyna Nastaj)

Radni sejmiku województwa zgodzili się na podział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym i wydzielenie z niego nowej instytucji kultury: Muzeum Zamek w Janowcu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym to podlegająca marszałkowi województwa instytucja kultury, składająca się z sześciu oddziałów. Pięć z nich zlokalizowanych jest w samym Kazimierzu lub okolicach, szósty mieści się na Zamku w Janowcu, na drugim brzegu Wisły. Gdy działa prom, ten dystans można pokonać w 15 minut. W przeciwnym razie trzeba jechać naokoło, przez most w Puławach, ok. 30 kilometrów.

To właśnie jednostka „zza rzeki” ma zostać odłączona od całości, a na jej bazie ma powstać nowe muzeum. Pomysł władz regionu ujrzał światło dzienne w ubiegłym tygodniu, gdy w opublikowanym porządku obrad zaplanowanej na wczoraj sesji sejmiku pojawił się punkt dotyczący przyjęcia uchwały intencyjnej w tej sprawie. Propozycja wywołała niemałe zamieszanie. Krytykowali ją m.in. politycy Polski 2050, których zdaniem nie chodziło tu o działalność muzealną, a o plany związane z odtworzeniem na zamkowym wzgórzu winnic.

Wczorajszą dyskusję na ten temat rozpoczął marszałek Jarosław Stawiarski, proponując radnym obejrzenie materiału zrealizowanego w 2013 roku przez TVP Lublin. Dotyczył on właśnie pomysłu ówczesnych władz województwa z koalicji PO-PSL na powrót do tradycji związanych z produkcją wina w Janowcu. - To jest esencja tego, co wtedy państwo planowaliście, a my chcemy kontynuować, bo w tym jest przyszłość – mówił Stawiarski, zwracając się do radnych obecnej opozycji.

- Nie protestuję, ale mam pytanie, czy aby realizować ten pomysł konieczne jest dzielenie tej instytucji? Czy to nie spowoduje, że jej ranga spadnie?  - pytała radna PO Bożena Lisowska.

Jej klubowy kolega Adam Wasilewski dopytywał, czy do reaktywacji winiarskich tradycji konieczny jest podział muzeum. - Niedawno słyszeliśmy, że aby wzmacniać instytucje kultury, trzeba je łączyć. I to do mnie przemawia. Natomiast tu słyszymy, że te dwie instytucje będą silniejsze, bo będą podzielone - tłumaczył.

- Jeśli chodzi o Muzeum Nadwiślańskie, oczkiem w głowie od zawsze był Kazimierz. Wykonano tam wiele inwestycji, a Janowiec pozostawał w cieniu. A to zamek przynosi największe dochody ze sprzedaży biletów. Mam obawy, czy po odłączeniu oddziały kazimierskie prowadzą sobie finansowo – mówił z kolei Piotr Rzetelski z PSL.

- Problemem Janowca nie jest brak winnicy, tylko kwestie inwestycyjne. To obiekt który wymaga nadzoru konserwatorskiego. Ja nie czuję się kompetentny, żeby ocenić tę kwestię bez konsultacji z historykami sztuki, konserwatorami zabytków i pracownikami. Zawsze podpisze się obiema rękami pod powołaniem nowej instytucji kultury, ale bez odpowiedniego planu narażamy się na kłopoty w przyszłości – dodawał Krzysztof Komorski z PO. Wśród uwag zgłaszanych przez opozycję były także te, dotyczące obaw pracowników muzeum o ewentualne zwolnienia.

- Moim zdaniem podział będzie zdecydowanie pozytywny. Spróbujmy odizolować się od warstwy politycznej, a pójdźmy w merytorykę. Możemy zrobić perełkę, gwarantuję, że jest to do wykonania – przekonywał z kolei radny PiS Tomasz Solis.

W podobnym tonie podsumowując dyskusję wypowiadał się marszałek Stawiarski. Zapewniał, że zarząd województwa zamierza skupić się na dwóch rzeczach, a obok planów związanych z winnicą wymienił odbudowę samego zamku. Przypomniał, że muzeum otrzymało na ten cel dwie dotacje na łączną kwotę 7 mln zł z rządowego programu odnowy zabytków. A to właśnie sprawna realizacja tych inwestycji ma być także jednym z argumentów przemawiających za powstaniem nowego muzeum.

- Odwieczny jest spór związany z tym, komu do kogo jest bliżej. Ale Janowiec już jest oddzielnym bytem. Osiągając samodzielność tamtejszy oddział będzie mógł skupić się na tych dwóch zadaniach – przekonywał Stawiarski. Zapewniał także, że po podziale kazimierskie oddziały nie zostaną pozbawione finansowania. Rozwiewał też obawy dotyczące zatrudnienia. - Mogę zagwarantować, że nikt nie straci pracy, po obu stronach Wisły - deklarował.

Ostatecznie uchwała w tej sprawie została przyjęta. „Za” głosowało 23 radnych, jedna osoba była „przeciw”, a dziewięć wstrzymało się od głosu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar w kamienicy na Starym Mieście w Zamościu. Mieszkaniec zdążył się ewakuować. Ale na poddaszu strażacy znaleźli nieprzytomnego mężczyznę.

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium