Instytut Nowych Syntez Chemicznych zacieśnia współpracę z Grupą Azoty. Oznacza to kolejne transfery technologii do chemicznych spółek.
Jak mówi prof. Janusz Igras, dyrektor INS-u, chodzi o pogłębienie dotychczasowych relacji i kolejne transfery nowoczesnych technologii opracowywanych w Puławach do wszystkich spółek GA.
– Naszym naturalnym partnerem są Zakłady Azotowe „Puławy”, ale chcemy szerzej współpracować także z innymi spółkami Grupy Azoty oferując im nowe technologie umożliwiające wytwarzanie zaawansowanych produktów przyjaznych dla środowiska, jak na przykład inteligentne nawozy. Chodzi również o stosowanie przez poszczególne zakłady naszych oryginalnych rozwiązań służących optymalizacji określonych procesów, czy redukcji gazów cieplarnianych – tłumaczy.
Jednym z przykładów tego rodzaju rozwiązań są opracowane przez puławskich naukowców katalizatory, które będą miały zastosowanie m.in. w zakładach azotowych w Kędzierzynie oraz innych spółkach GA, które wytwarzają amoniak. Już teraz, technologie z INSC można znaleźć w modernizowanych wytwórniach produkujących m.in. kwas azotowy.
– Liczymy na to, że ten 1 procent środków, który Grupa Azoty wydaje na badania i rozwój w dużej mierze trafią do naszego instytutu. Jesteśmy jednostką dedykowaną dla wsparcia jej spółek. Na tym polu w Polsce nie mamy żadnej konkurencji – przyznaje prof. Igras.