Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

6 marca 2024 r.
14:35

Puławy chcą oswobodzić Azoty. Tarnów za wzmocnieniem więzi

(fot. rs/archiwum)

Potencjalne opuszczenie Grupy Azoty przez Zakłady Azotowe w Puławach, do czego nawołują puławscy radni oraz związkowcy kombinatu, spędza sen z powiek zarządzającym tarnowskim przedsiębiorstwem. Dzisiaj jego zarząd wydał oświadczenie, w którym chwali ideę konsolidacji i zapowiada jej przyspieszenie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od roku 1966 do 2012 puławskie Azoty były samodzielnym podmiotem gospodarczym należącym w większości do skarbu państwa. W tym czasie firma znacząco się rozwinęła stając się jednym z największych producentów nawozów i tworzyw sztucznych na kontynencie. Od wspomnianego roku 2012 ZA "Puławy" z całą swoją grupą kapitałową, zgodnie z decyzją ówczesnych władz, stały się własnością innej chemicznej spółki - Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach. Połączenie to miało przynieść ze sobą szereg korzyści, ale dość szybko okazało się, że z punktu widzenia zwłaszcza puławskich związkowców, konsolidacja zaczęła przypominać wrogie przejęcie oraz proces stopniowego osłabiania pozycji "Puław" w Grupie Azoty, zarówno kadrowo, jak i ekonomicznie.

Sytuacja dojrzała do tego, że przeciwko dalszej konsolidacji jednej z największych firm Lubelszczyzny, opowiadają sie dzisiaj nie tylko związki zawodowe takie jak ZZ PRC, Solidarność, Jedność-Puławy, czy Kadra-Azoty, ale także puławski samorząd z radą miejską i prezydentem Puław. Pod koniec lutego radni przyjęli stanowisko, w którym zezwolenie na wchłonięcie "Puław" przez tarnowską spółkę nazwali błędem, domagając się od władz centralnych "wydzielenia" firmy ze struktur Grupy Azoty S.A. Ich zdaniem taki krok pozwoliłby uratować największego pracodawcę w regionie od "bankructwa".

- Dalsze pogłębianie procesu konsolidacji dla Puław oznacza degradację dobrze prosperującego przedsiębiorstwa do roli zakładu produkcyjnego, utrzymującego swoją ciężką pracą grupową centralę - napisali do Borysa Budki, ministra aktywów państwowych przedstawiciele 7 organizacji związkowych. W ich ocenie konsolidacja "doprowadziła Puławy na skraj upadłości".

Na odpowiedź ze strony Tarnowa nie trzeba było długo czekać. W środę, 6 marca, zarząd GA wydał oświadczenie, które odnosi się do publicznej krytyki skutków konsolidacji. - To warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności i dalszego rozwoju dla całej grupy kapitałowej, jak również poszczególnych spółek wchodzących w jej skład - piszą tarnowscy menedżerowie.

Autorzy oświadczenia zauważają jednocześnie, że "sytuacja finansowa" spółek chemicznych jest "dużym wyzwaniem", a ostatni rok przyniósł rekordowe straty. Mimo postawienia podobnej diagnozy, Tarnów proponuje jednak zupełnie inne lekarstwo - jeszcze więcej konsolidacji.

- Jeden z powodów tych rekordowo słabych wyników można z całą pewnością wskazać brak znaczących postępów w zakresie faktycznej integracji spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej. Co za tym idzie - pierwotne założenia leżące u podstaw umowy konsolidacyjnej z 2012 roku nie zostały w pełni osiągnięte. Nie mogło być zatem mowy o maksymalnych synergiach kosztowych ani produkcyjnych - piszą tarnowianie, nazywając skutki konsolidacji "znikomymi".

Centrala Grupy Azoty jako przyczynę "niezadowalających wyników" finansowych wskazuje "decyzje inwestycyjne podejmowane przez zarządy Zakładów Azotowych w Puławach oraz innych spółek grupy". Tarnowski zarząd zapowiada przy tym "długoterminowy plan restrukturyzacji". Ten ma prowadzić do "przyspieszenia konsolidacji" oraz utrzymania konkurencyjności całej GA oraz wszystkich jej spółek.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium