Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

1 marca 2024 r.
17:59

Radni straszą bankructwem Azotów. Mówią: Nie konsolidacji!

Autor: Zdjęcie autora rs
0 A A
(fot. rs/archiwum)

Mysz połknęła słonia - tak zdaniem puławskich samorządowców można ocenić polityczną zgodę sprzed 12 lat na przejęcie puławskich Azotów przez słabszą w tamtym czasie, tarnowską spółkę. Radni przyjęli stanowisko zachęcające rząd do ponownej niezależności "Puław".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakłady Azotowe oraz ich grupa kapitałowa "Puławy", jeden z liderów polskiej branży chemicznej, może funkcjonować jako samodzielny podmiot gospodarczy. Tak, jak robiła to od lat 60-tych XX wieku do roku 2012, kiedy to stała się częścią utworzonej wtedy Grupy Azoty z siedzibą i zarządem w Tarnowie. Rozdzielenia spółek pozwalającego puławskim Azotom odzyskać kapitałową niezależność od władzy centralnej domagają się zakładowe związki zawodowe oraz puławcy radni. W czwartek, 29 lutego, Rada Miasta Puławy, szesnastoma głosami "za", przy milczącym braku sprzeciwu pozostałej piątki, przyjęła stanowisko "w sprawie sytuacji" puławskiej spółki.

W dokumencie tym samorządowcy krytycznie ocenili skutki wspomnianej konsolidacji przedsiębiorstw Wielkiej Syntezy Chemicznej. Jak piszą autorzy stanowiska, połączenie to "nie przyniosło zamierzonego efektu synergii, a błędne decyzje (...) spowodowały, że sytuacja Zakładów Azotowych "Puławy" wciąż się pogarsza".

- Ten ważny, stanowiący infrastrukturę krytyczną zakład, stoi na krawędzi bankructwa - oceniają miejscy radni, przestrzegając rządzących przed negatywnymi skutkami "dalszego unikania kluczowych i szybkich decyzji właścicielskich". Chodzi o podjęcie działań "zmierzających do wydzielenia ZA "Puławy" z GK Azoty S.A., zgodnie z życzeniem załogi i mieszkańców Puław".
Autorzy pisma przypominają o tym, że puławski kombinat chemiczny to jeden z niewielu dużych pracodawców w regionie, a generowane przez niego wpływy podatkowe stanowią "ogromny wkład" w budżety lokalnych samorządów wpływając na rozwój i poziom życia mieszkańców Lubelszczyzny.

Poza opuszczeniem tarnowskiej grupy kapitałowej, radni wnoszą o wykorzystanie przez rząd polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2025 roku w celu zabezpieczenia unijnej przewagi konkurencyjnej i ochrony rodzimego przemysłu chemicznego na światowym rynku. Proponują też oddłużenie puławskiej spółki za pomocą przekazania na jej rzecz pieniędzy z budżetu centralnego (pomoc publiczna).

- Zakłady Azotowe to sprawa całego naszego miasta, powiatu puławskiego i województwa lubelskiego - mówiła szefowa klubu PiS, Halina Jarząbek porównując przejęcie "Puław" przez zakłady w Tarnowie do żaby, która połyka bociana. - Do dzisiaj mierzymy się ze skutkami tamtej decyzji - zauważyła.

Podobną ocenę przedstawił prezydent miasta, Paweł Maj, który użył bliźniaczego określenia "mysz połknęła słonia". Zaproponował, by do czasu wydzielenia zakładów, rządzący zadbali o to, by w zarządzie i radzie nadzorczej GA znaleźli się przedstawiciele puławskiego przedsiębiorstwa. - Tylko takie osoby znają nasze problemy, wiedzą o tym jak ważne są te zakłady i co zrobić, żeby odzyskały swoją siłę - powiedział Maj.

Stanowisko rady uzyskało szerokie poparcie zarówno samorządowców spod znaku Prawa i Sprawiedliwości, radnych skupionych wokół byłego prezydenta, Janusza Grobla, jego następcy - Pawła Maja, jak również byłych "Niezależnych". Głosów przeciw nie było. Adresatami pisma są m.in. premier Donald Tusk, minister Borys Budka, wojewoda lubelski, samorządy powiatu puławskiego, zarządy Grupy Azoty i inni.

(fot. UM Puławy)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

12 stycznia minie rok od otwarcia Dworca Lublin. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta.

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK
koncert
28 grudnia 2024, 19:00

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK

Gala sylwestrowo - noworoczna w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie z udziałem niezwykłych muzyków – The Best of Polish Tango & Jazz ! Artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie tanga i najpopularniejsze tematy filmowe z okresu międzywojnia.

Oszukany „na znajomą”

Oszukany „na znajomą”

Mieszkaniec Parczewa stracił 2000 zł chcąc pomóc znajomej w opłaceniu zamówienia. To kolejny poszkodowany przez cyberprzestępców.

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

W ostatnim meczu w tym roku Azoty Puławy pokonały Zepter KPR Legionowo 29:28. Była to pierwsza wygrana po serii pięciu porażek.

Egzotyczne party w El Cubano
foto
galeria

Egzotyczne party w El Cubano

"Dirty dancing" to nie film, to nazwa imprezy. Gorąca atmosfera na parkiecie, pobudzające wyobraźnię rytmy prosto z Kuby itp. To wszystko sprawia, że nie brakuje chętnych na zabawę do białego rana. Zobaczcie, jak się bawiono na jednej z ostatnich imprez tego roku w El Cubano. Tak się bawi Lublin!

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina
zdjęcia, wideo
galeria
film

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina

Za nami 16. miejska wigilia w Puławach. Na placu Fryderyka Chopina zgromadzeni połamali się opłatkiem, wysłuchali kolęd w wykonaniu m.in. dzieci z puławskich szkół i przedszkoli, a harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju.

Pomnik Ofiar Wołynia w Lublinie

Ambasador Ukrainy w Polsce o ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej: to droga dwukierunkowa

Kijów i Warszawa pracują nad renowacją ukraińskich miejsc pamięci w Polsce i prowadzą rozmowy w sprawie poszukiwania ukraińskich pochówków w Polsce - powiedział ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Bodnar. To droga dwukierunkowa - dodał, nawiązując do zasady wzajemności w relacjach z Polską. Poszukiwania polskich grobów w Ukrainie i ekshumacje mogą zostać przeprowadzone w latach 2025-2026.

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Przed koncertem w Lublinie rozmawiamy z Arkadiuszem Jakubikiem, aktorem, reżyserem, wokalistą, autorem tekstów i liderem Doktora Misio. Rozmawiamy o jego lękach, miłości do Polski i o popularności

Jan Hoerl wygrał jeden z dwóch konkursów w Engelbergu

Skoki narciarskie. Austriacy poza konkurencją podczas weekendu w Engelbergu

To był niezwykle udany weekend do Austriackich skoczków. W sobotę zwycięstwo w Pucharze Świata na skoczni w Engelbergu świętował Jan Hoerl, a w niedzielę najlepszy okazał się Daniel Tschofenig. Największą niespodzianką było odległe miejsce lidera Pucharu Świata – Piusa Paschke

W górach śnieg, u nas szaruga

W górach śnieg, u nas szaruga

Jeżeli w poniedziałek wybieracie w kierunku Małopolskl, np. na święta w góry, to przygotujcie się na intensywne opady śniegu, w górach przyrost pokrywy śnieżnej nawet do 20 cm - poinformował synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron. Dodał, że opadom może towarzyszyć porywisty wiatr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium