Do końca przyszłego tygodnia prezydent Janusz Grobel przedłużył termin przyjmowania wniosków do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Dotychczas wpłynęło ich ponad 30.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
29 lipca miał być ostatecznym terminem, w którym mieszkańcy Puław mogli składać swoje propozycje do budżetu obywatelskiego. Prezydent zdecydował jednak, że ten czas wydłuży. Ci, którzy nie zdążyli złożyć własnej propozycji (popartej kilkunastoma podpisami) dostali dodatkowe 9 dni.
Jak dotąd do Wydziały Kultury i Promocji Urzędu Miasta Puławy wpłynęło ponad 30 wniosków i cały czas napływają kolejne. Wśród nich można wyróżnić remonty: ulic 6 sierpnia i Kruka, placu przed restauracją Papoo oraz łącznika pomiędzy ul. Kaniowczyków i ul. Mickiewicza.
Dwa wnioski dotyczą zagospodarowania miejskich Błoni jako terenu rekreacyjno-wypoczynkowy. Pojawił się także pomysł zakupu teleskopu słonecznego ze statywem dla obserwatorium astronomicznego. Dzięki temu urządzeniu możliwe stałyby się obserwacje powierzchni Słońca.
Część mieszkańców miasta domaga się stworzenia sieci zautomatyzowanych wypożyczalni rowerów, czyli systemu „roweru miejskiego”. Inni chcą zamiany przestarzałych stojaków na nowoczesne parkingi rowerowe, które miałyby stanąć przed wszystkimi budynkami użyteczności publicznej w mieście.
O swoich potrzebach nie zapomnieli działkowcy, którzy uważają, że w ogrodach „Zacisze” jest zdecydowanie zbyt ciemno i chcą tam nowego oświetlenia. Jeżdżąca na rolkach, rowerach i deskach młodzież jak co roku prosi o rewitalizację skateparku. Jej pierwszy etap polegałby na wymianie betonowej nawierzchni. Miłośnicy zwierząt proponują powiększenie schroniska dla kotów, a emeryci domagają się nowych ławek i koszy na śmieci na Wólce Profeckiej. Wśród zgłoszeń nie zabrakło także tych dotyczących remontów przychodni zdrowia oraz doposażenia szkół.
W sierpniu pracownicy UM dokonają selekcji wniosków i przygotują listę, która trafi pod głosowanie. Do podziału w tym roku są 2 miliony złotych.