Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

18 marca 2021 r.
18:04

Rodzice walczą o szkolne stołówki. Wójt chce wprowadzić catering

Rodzice z Zespołu Placówek Oświatowych w Starym Pożogu martwią się wzrostem kosztów szkolnych obiadów po tym, jak obsługę stołówki przejęłaby prywatna firma
Rodzice z Zespołu Placówek Oświatowych w Starym Pożogu martwią się wzrostem kosztów szkolnych obiadów po tym, jak obsługę stołówki przejęłaby prywatna firma (fot. ZPO)

Rosnące koszty utrzymania oświaty skłaniają władze gminy Końskowola do szukania oszczędności. Jednym z pomysłów jest rezygnacja z finansowania kuchni w dwóch szkołach podstawowych. Przeciwko cateringowi opowiadają się rodzice, apelując o pozostawienie tradycyjnych obiadów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szukając oszczędności, gminy decydują się na coraz drastyczniejsze kroki, nie oszczędzając nawet szkolnych stołówek. W gminie Końskowola, która do oświaty dokłada 7 mln zł rocznie, lokalne władze przymierzają się do rezygnacji z utrzymywania kucharek w dwóch szkołach podstawowych: w Końskowoli i Starym Pożogu.

Czy kuchnie zostaną zamknięte?

– Będziemy o tym rozmawiać podczas kwietniowej sesji poświęconej sytuacji w oświacie. Nie chcemy niczego narzucać, ale obecnie to wygląda tak, że wszyscy mieszkańcy gminy w swoich podatkach zrzucają się poniekąd na to, żeby obiady w tych dwóch szkołach kosztowały około 3 złotych. Rodzice płacą jedynie za tzw. wsad do kotła, a gmina do stołówek dopłaca 870 tys. zł rocznie – tłumaczy Mariusz Majkutewicz, zastępca wójta Końskowoli.

Według władz gminy, ten system podziału kosztów, przy rosnących wynagrodzeniach nauczycieli i braku nadziei na zauważalny wzrost subwencji oświatowej, nie będzie mógł zostać utrzymany w dłuższej perspektywie.

– Musimy szukać oszczędności, chociaż podkreślam, że nie za wszelką cenę – zaznacza Majkutewicz.

Informacje o możliwym zwolnieniu kucharek i zastąpieniu ich firmą cateringową zmroziło rodziców dzieci w Starym Pożogu. Mieszkańcy w ciągu zaledwie kilku dni zebrali 110 podpisów pod petycją sprzeciwiającą się zamknięciu kuchni. Wśród osób, które pomagały w jej złożeniu była Sylwia Jagielska, jedna z mam.

– Nasze obawy budzi spodziewany spadek jakości oferowanych posiłków, wzrost ich ceny, a także utrata wpływu na to, co do jedzenia będą dostawały nasze dzieci. Jeśli koszt obiadu będzie dwukrotnie wyższy, nie wszystkich rodziców będzie na to stać. Poza tym szkolna kuchnia gotuje zdrowe, przygotowywane na miejscu dania, na które nikt się nie skarży. Nie chcemy tego zmieniać – przekonuje nasza rozmówczyni.

– Nie zostawimy dzieci głodnych – zapewnia zastępca wójta, przypominając, że uboższe rodziny mogłyby w takim przypadku liczyć na dotacje z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. To byłoby jednak uzależnione od przyjętych kryteriów dochodowych.

Lokalne władze rozważają różne rozwiązania, m.in. pośrednie pomiędzy typowym cateringiem, czyli dostarczaniem obiadów przez zewnętrzną firmę np. w termosach, a tradycyjną kuchnią. Chodzi o podpisanie umowy z nowym podmiotem, który założyłyby kucharki z obydwu wskazywanych szkół. W tej sytuacji nowa firma swoje obiady oferowałyby w cenach komercyjnych ponosząc jednocześnie pełne koszty działalności. Koszt obiadu mógłby wzrosnąć nawet kilkukrotnie, ale jego jakość powinna zostać na tym samym poziomie. Czy możliwe jest pozostawienie obecnego systemu bez zmian? Zdaniem urzędników tak, ale nie na długo. Chyba, że skokowo wzrośnie subwencja, ale na to się nie zanosi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy".

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

54-letni Andrzej B. usłyszał zarzuty zabójstwa swojej partnerki. Do makabrycznego zdarzenia doszło 24 kwietnia w miejscowości Niedziałowice Drugie w powiecie chełmskim.

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Dobór odpowiednich regałów do składowania ciężkich materiałów to klucz do bezpieczeństwa i efektywności każdego magazynu lub warsztatu. Nieodpowiednia konstrukcja lub zbyt niska nośność mogą prowadzić do poważnych zagrożeń i strat. W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak wybrać regały, które sprostają nawet najbardziej wymagającym zadaniom.

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie poddasza i ścian zewnętrznych to inwestycja, która może zmienić Twój dom w prawdziwy azyl cieplny. Coraz częściej zamiast tradycyjnych płyt i mat wybiera się ocieplenia celulozą – naturalny granulat, który powstaje z makulatury gazetowej, wzbogacony środkami ogniochronnymi. Czy ta metoda sprawdza się w warunkach jednorodzinnych? Przekonajmy się, poznając zalety, zastosowania i kluczowe etapy przygotowania przed wdmuchiwaniem materiału.

Hans Nielsen to legenda lubelskiego żużla

Spotkanie legendy z historią, Hans Nielsen odwiedził wystawę 100 lat żużla

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur można podziwiać wystawę 100 lat żużla. W sobotę odwiedził ją legendarny Hans Nielsen.

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Mały metraż nie musi oznaczać kompromisu. Wręcz przeciwnie – odpowiednio zaprojektowane małe domy szkieletowe o powierzchni 80 m² potrafią zaskoczyć funkcjonalnością, komfortem i nowoczesnym stylem. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom, energooszczędnym technologiom i wsparciu doświadczonego wykonawcy, takiego jak Wirex Construction, można stworzyć dom, który odpowiada zarówno potrzebom rodziny, jak i trendom współczesnej architektury.

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci z posterunku wodnego rozpoczynają sezon nad Zalewem Zemborzyckim. Będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nie tylko z łodzi, ale również z rowerów.

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta Polski spędzi koniec majówki w województwie lubelskim. Odwiedzi dwa miasta.

MKS już dzisiaj gra kolejny mecz

PGE MKS FunFloor Lublin podejmie dzisiaj Piotrcovię

Dzisiaj o godz. 20.30 PGE MKS FunFloor zagra kolejny ważny mecz. Tym razem ekipa z Lublina zmierzy się w hali Globus z Piotrcovią Piotrków Trybunalski.

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

To już pewne. Za chwilę ruszy przebudowa al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów wygrało przetarg i ma 2 lata na inwestycję.

Działki leżą w pobliżu bazy MZK przy ulicy Brzegowej

Batalia o zgodę radnych na sprzedaż tych działek miała 21 prób. Przetarg: nie ma chętnych

O zielone światło na sprzedaż tych działek prezydent Białej Podlaskiej wnioskował do rady aż 20 razy. Dopiero, gdy nastąpiła zmiana układu sił, za 21. razem radni zgodzili się na zbycie terenu przy ulicy Brzegowej. Ale wyniki przetargu nie są zadowalające.

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK
Koncert
21 maja 2025, 20:00

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK

Kaśka Sochacka to drobna blondynka z niskim zachrypniętym głosem, która jest najciekawszym damskim głosem w polskiej muzyce, a jednocześnie jednym z najciekawszych zjawisk ostatnich lat. Artystka wystąpi w 21 i 22 maja w lubelskim CSK.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium