Przebudowa Puławskiego Ośrodka Kultury i nowe autobusy dla MZK - to inwestycje, na które Puławy chcą otrzymać unijne dofinansowanie. Żeby zwiększyć na to szanse, władze miasta o wystąpią o pieniądze na te cele wspólnie z sąsiednimi gminami oraz instytucjami kultury.
W poprzedni poniedziałek władze Puław, Kazimierza Dolnego, Końskowoli, Janowca, Żyrzyna, gminy Puławy, Puławskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Miejskiej podpisały umowę partnerską. Dzięki niej będą wspólnie zabiegać o pozyskanie środków na priorytetowe inwestycje. Chodzi przede wszystkim o zapowiadaną przebudowę Domu Chemika, budowę Mediateki, a także rozwój transportu publicznego. Ten ostatni punkt dotyczy nowego taboru dla Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach, zakup biletomatów i tablic elektronicznych dla kolejnych przystanków.
Obie inwestycje firmują projekt o nazwie „Zapewnienie dostępu do wysokiej jakości usług kulturalnych mieszkańcom Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miasta Puławy”. Obszar ten tworzą wymienione wyżej gminy. Samorządy działając w grupie, do której dołączyły największe instytucje kulturalne w Puławach liczą na wyższą punktację przy ocenie projektu, a tym samym wzrost szans na pozyskanie pieniędzy. Łączny koszt proponowanych przez MOF inwestycji przekracza 85 mln zł.
Jeśli plan puławskich samorządowców się powiedzie, wkład własny wyniesie ok. 12 mln zł. Dla grupy gmin ta suma byłaby akceptowalna. Przy czym nikt nie ukrywa, że bez środków zewnętrznych, szans na realizację śmiałej wizji projektantów dotyczącej modernizacji ośrodka kultury nie ma. Podobnie jak na nowe pojazdy dla MZK, które obecnie obsługują pasażerów nie tylko z terenu niemal całego powiatu puławskiego, ale także dęblinian, czy mieszkańców mazowieckiego Gniewoszowa.