Przez cztery lata w sprawie rozwiązania tego śmierdzącego problemu nie wydarzyło się prawie nic.
Najlepiej jeżeli właściciel psa zawsze chodzi z papierową torebką, do której sprząta po swoim pupilu. Są tacy mieszkańcy, ale stanowią raczej mniejszość. Inni odwracają głowy, kiedy ich ulubieniec załatwia się na trawniku albo, co grosza, na chodniku. Dlatego w mieście potrzeba systemu sprzątania po pieskach z prawdziwego zdarzenia. I urzędnicy to dostrzegli już cztery lata temu.
W Planie Gospodarki Odpadami dla miasta Puławy, który powstał w 2004 r., znaleźliśmy zapis o tym, że do 2008 r. powstanie system zbiórki odchodów zwierzęcych. W tym roku mija termin zakończenia prac nad takim systemem, dlatego zapytaliśmy urzędników, co zrobili, żeby na ulicach naszego miasta było mniej psich odchodów.
- Powstał regulamin utrzymania czystości - informuje Romana Kodłubaj, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Puławy.
To znaczy, że cały system sprzątania odchodów zwierzęcych opiera się na tym, że sprzątają po nich… właściciele psów. I urzędnicy - owszem - gorąco do tego zachęcają. W ubiegłym roku regulamin napisany przez urzędników trafił do każdego mieszkańca Puław. A psie odchody jak były, tak na ulicach w dalszym ciągu są. - Zastanawialiśmy się nad różnymi systemami, np. oddzielnych śmietników na psie odchody, ale okazały się za drogie. Trzeba je opróżniać co najmniej raz dziennie, a na to nie stać budżetu miasta - przekonuje Romana Kodłubaj.
W ubiegłym roku proponowaliśmy urzędnikom zakupienie specjalnego odkurzacza do zbierania psich kup. Obiecali, że przyjrzą się tematowi, ale żadne decyzje nie zapadły. Tymczasem - jako pierwsze miasto na Lubelszczyźnie - odkurzacz zakupił Świdnik.
- To niedrogie urządzenie, kosztowało kilka tysięcy złotych. Sprawdza się do tego stopnia, że władze miasta myślą o zakupie kolejnego. Najbardziej przydaje się oczywiście w okresie bezpośrednio po zimie. Pracownik chodzi z nim od czasu do czasu i sprząta miejsca, w których zanieczyszczenia najbardziej przeszkadzają mieszkańcom - mówi Andrzej Piasecki, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego Pegimek ze Świdnika.
Kilka dni temu na stronie internetowej Urzędu Miasta Puławy pojawiło się ogłoszenie o aktualizacji Programu Ochrony Środowiska i Planu Gospodarki Odpadami Miasta Puławy. Urzędnicy do 25 lutego czekają na uwagi i wnioski do obu dokumentów. Można to zrobić mailowo pod adresem:
katarzyna.kozicka@um.pulawy.pl lub faxem na nr tel. (081) 880 45 05. Tym razem nasz pomysł odnośnie odkurzaczy przedstawimy, składając oficjalny wniosek. Być może teraz zyska większą apr