Efektem ustawy dekomunizacyjnej są nie tylko zmiany patronów ulic, ale także szkół. Ta w Zarzeczu (gmina Puławy) wróci wkrótce do swojej przedwojennej nazwy. Drobna korekta czeka także patrona podstawówki w Górze Puławskiej.
Szkole Podstawowej w Zarzeczu od września nie będzie już patronować Ludowe Wojska Polskie. Zamiast tej formacji, do nazwy placówki po kilkudziesięciu latach nieobecności, wróci Bartosz Głowacki, jej przedwojenny patron. To bohater insurekcji kościuszkowskiej, który zginął w bitwie pod Szczekocinami walcząc z pruskim i rosyjskim wrogiem.
Na taki wybór wskazali nauczyciele, rodzice i uczniowie, a zaakceptowała go rada gminy.
Zmiana nazwy czeka także placówkę w Górze Puławskiej. Tamtejsza podstawówka im. 2 Dywizji Piechoty 1 Armii Wojska Polskiego od września nosić imię Żołnierzy 2 Dywizji Piechoty 1 Armii Wojska Polskiego w Górze Puławskiej.
– Zmiany w nazewnictwie szkół to efekt ustawy dekomunizacyjnej. W tym roku zwróciliśmy się do IPN z prośbą o ocenę tego, czy podane przez nas przykłady nazw szkół z naszej gminy podlegają tej ustawie. Wskazaliśmy trzy placówki, w Górze Puławskiej, Zarzeczu i Gołębiu. Z otrzymanej odpowiedzi wynikało, że dwie pierwsze wymagają zmiany – tłumaczy Beata Niedziałek, kierownik Samorządowej Administracji Placówek Oświatowych.
Jak wyjaśnia, dodanie słowa „żołnierzy” do nazwy szkoły w Górze Puławskiej została zaakceptowana przez IPN. – Jako podkreślenie tego, że nazwa nie afirmuje całej formacji, a jedynie walczące w niej, konkretne osoby – tłumaczy.
IPN z tego samego powodu pozwolił na zostawienie bez zmian nazwy przedszkola w Gołębiu im. Bohaterów 3 Pułku Piechoty I Dywizji Wojska Polskiego.
Opinia instytutu nie jest wiążąca, ale w przypadku niezgodności z ustawą, prawo do nadania własnej nazwy otrzymuje wojewoda. Wiedząc o tym, władze w gminie Puławy postanowiły ten ruch wyprzedzić. Szkoły, które otrzymały nowych patronów będą musiały teraz zadbać o nowe pieczątki i tablice na budynkach. Do poprawki pójdą także szkolne sztandary.