Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

21 marca 2017 r.
16:12

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Gdzie szukają chętnych do pracy?

Dziesiątki stoisk, filmy promocyjne, darmowe cukierki, uśmiechnięte hostessy, świeże informacje o wolnych etatach oraz tłumy młodzieży zastanawiającej się nad wyborem swojej kolejnej szkoły - tak w skrócie wyglądały Targi Pracy i Edukacji, które we wtorek odbyły się w Puławach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po rozmowach z wystawcami - przedstawicielami firm, można było dojść do jednego wniosku. Przedsiębiorstwa coraz bardziej odczuwają niedostatek wykwalifikowanych, doświadczonych fachowców. Chodzi zarówno o operatorów maszyn, budowlańców, jak i cukierników, czy psychologów do pracy z dziećmi.

- Szukamy technologa i mistrza obróbki skrawaniem, operatora maszyn CNC, mechaników, ślusarzy. Mamy pewne problemy z ich znaleziem na rynku, bo osoby po szkole nie są jeszcze gotowe do pracy. Zanim zaczną, muszą zapoznać się z narzędziami, programami, a znalezienie wykwalifikowanej kadry jest najtrudniejsze - mówi Sławomir Zdrodowski, dyrektor produkcji w MASZ-ZAP.

Fachowiec na wagę złota

Na rynku coraz mniej także zdolnych, doświadczonych cukierników. Takich potrzebuje kazimierska Piekarnia Sarzyński. - To naprawdę zaczyna być zawód niszowy, dlatego u nas nie tylko dajemy pracę, ale także kształcimy młodzież, przyuczając do zawodu. Cały czas poszukujemy piekarzy-cukierników. To świetna, rozwojowa dziedzina i zawód, który może przynosić dużo satysfakcji - mówi Janina Likos-Łucjanek.

Trudno także o specjalistów do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Zatrudniająca ich puławska Spółdzielnia Socjalna "Inicjatywa" tego rodzaju osoby ściąga z Lublina i Nałęczowa. - Ciężko znaleźć u nas wykwalifikowaną kadrę, np. oligofrenopedagogów, psychologów, fizjoterapeutów, osób przygotowanych i doświadczonych w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością. Dlatego ciągle stawiamy na szkolenia - mówi Paweł Romański.

Pracodawcy, poza doświaczeniem i wykształceniem zwracają uwagę także na chęć do pracy. Z tym ostatnim także bywa różnie. - Praca u nas jest, ale trzeba coś umieć i naprawdę to robić, a nie udawać, że się pracuje - mówi Monika Krzak z Pin-Budu, który obecnie poszukuje pomocników budowlanych, magazynierów, operatorów wózków, czy osób znających programy sprzedażowe. Zainteresowanie stoiskiem tej firmy było jednak niewielkie. W ciągu dwóch godzin, swoje CV złożyła tylko jedna osoba. 

Duzi przebierają w ofertach

Takich problemów nie mają Zakłady Azotowe "Puławy" i "Mostostal Puławy", które zgromadziły w sumie kilkadziesiąt dokumentów aplikacyjnych. - Zainteresowanie pracą w Grupie Azoty jest duże, dlatego zachęcamy wszystkich do rejestrowania się na naszej stronie internetowej oraz do aktualizacji swoich danych. Dzisiaj szukamy bezrobotnych absolwentów szkół i uczelni technicznych, na staże z urzędu pracy - mówi Dorota Tkaczyk. Podobnie wygląda sytuacja w Mostostalu. - Osoby z doświadczeniem, monterzy, spawacze, inżynierowie budowy mają szansę na pracę. Nasza firma się rozwija i potrzebujemy ludzi. Oferujemy także wiele miejsc stażowych - informuje Agnieszka Gajtko.

Wiadomości dotyczące wolnych miejsc pracy przekazywały pracownice Puławskiego Urzędu Pracy. Jak się okazuje, ilość zgłoszeń rośnie, co jest zasługą zarówno rozpoczynającej się wiosny, jak i ogólnie poprawiającej się koniunktury. - Najwięcej pracy jest obecnie w zawodach budowlanych. Potrzeba brukarzy, betoniarzy, zbrojarzy, murarzy itp. Wiele ofert dotyczy także sprzedawców - mówi Małgorzata Domańska, pośrednik pracy w PUP. Niestety, za popytem na pracę bardzo powoli rosną wynagrodzenia. Jak przyznają pracownicy pośredniaka, firmy korzystające z ich usług najczęściej oferują najniższą krajową pensję.

"Puławski Oxford", przyszłościowi technicy i sportowe talenty

Targi to jednak nie tylko praca, ale także edukacja. W hali ZST swoje stoiska przygotowały niemal wszystkie szkoły średnie i uczelnie działające w powiecie puławskim i ryckim. Sporą uwagą cieszył się kącik I LO im. A.J. Czartoryskiego w Puławach, które nietypowo tym razem zaprezentowało się pod kątem robotyki.

- Od września stawiamy na robotykę i promocję nauk ścisłych. Wszystkie pierwsze klasy będą miały zajęcia z programowania, a humaniści będą poznawać możliwości wykorzystywania robotów w życiu codziennym. Mamy także ciekawe profile klas, m.in. artystyczną z rozszerzoną historią, klasy biomedyczne czy społeczno-ekonomiczne. W planach mamy także nawiązanie współpracy z uczelniami wyższymi - mówi Katarzyna Kwiatek-Farion, opiekun samorządu uczniowskiego. Do wyboru "Czartorycha" zachęcali także jego uczniowie. - To jedyna szkoła w Puławach z tak długą tradycją, więc można powiedzieć, że to taki puławski Oxford. Poza tym to jest szkoła na poziomie, które pielęgnuje swoją historię. My bardzo lubimy się tutaj uczyć, a klasy są bardzo zgrane. W ogóle jest bardzo fajnie - mówią Adrianna, Paulina i Wojtek z I LO.

Trochę inne zdanie na temat tego, która szkoła w mieście jest najlepsza mają uczniowie Zespołu Szkół Techniczych, gospodarze targów. - Uważamy, że to nasza szkoła ma najwyższy poziom nauczania, wykwalifikowanych nauczycieli i bardzo dobrze przygotowuje nas do matury. No i po tej szkole można znaleźć pracę, bo oferuje przyszłościowe zawody, takie jak technik technologii chemicznej, informatyki, czy technik-analityk - mówią Sebastian, Szymon i Dominika z ZST im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Jeśli jednak w Puławach pojawi się jakiś sportowy talent, to pod uwagę powinien wziać ZSO nr 2 im. F.D. Kniaźnina. - Jesteśmy jedynym ośrodkiem piłki ręcznej w województwie, co na pewno nas wyróżnia. Stawiamy na naukę, ale sport w naszej szkole odgrywa bardzo ważną rolę, a wśród naszych absolwentów nie brakuje sportowych sław piłki ręcznej, pływania, czy lekkiej atletyki - podkreśla Anna Błażejewska, pedagog.

Piloci, hotelarze, masażyści

Osoby marzące o tym, by w przyszłości zasiąść za starami F-16, czy Boeinga 787 nie mogły przegapić stosika Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Tutaj rekrutacja jest już na finiszu, a chętni czasu na złożenie dokumentów mają niewiele (do końca marca). Nie mniej, jak zachęcają szerogowcy podchorążowie, ciekawych kierunków na tej uczelni nie brakuje. - Mamy pilotaż wojskowych i cywilnych statków powietrznych, kontrolę ruchu lotniczego, operatora statków bezzałogowych, nawigację, logistykę i wiele innych. Szkolenie jest bezpieczne, na wysokim poziomie i nowym sprzęcie - zapewnia szer. Mateusz Wtykło z dęblińskiego WSOSP.

Oprócz przeglądania ofert, we wtorek w ZST można było zmierzyć sobie ciśnienie, czy porozmawiać z pracownikami SP ZOZ. - Cały czas je mierzymy i muszę powiedzieć, że większość badanych ciśnienie miała w normie - mówi nauczycielka z Medycznego Studium Zawodowego im. PCK, po ukończeniu którego można zostać np. masażystą, technikiem farmaceutą, technikiem dentystycznym, asystentem stomatologicznym, czy opiekunką dziecięcą.

W powiecie puławskim nie brakuje hoteli i pensjonatów. W związku z tym istnieje zapotrzebowanie na hotelarzy. Wykształcenie pod tym kątem oferuje m.in. ZS im. Jana Koszczyca-Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. - Stawiamy na praktykę, a nasi uczniowie zawód poznają z bliska. W naszym regionie zapotrzebowanie na hotelarzy jest duże - zachęcała do wyboru szkoły Anna Antoń.

Warto było przyjść

Na zakończenie o wrażenia z targów zapytaliśmy wychodzących. Większość pytanych była pozytywnie zaskoczona ilością ofert, zarówno tych dotyczących pracy, jak i szkoły. - Naprawdę te oferty są, tylko trzeba dobrze poszukać i się nimi zainteresować. Ja np. szukałem czegoś w swoim zawodzie kierowcy i nie zawiodłem się. Sądzę, że warto było tutaj przyjść - mówi Norbert z Puław. Pozytywnie o targach wypowiadają się także gimnazjalistki.

- "Chemik" najbardziej nam się podoba i uważamy, że jest przyszłość po tej szkole. Bardzo interesujące było także stoisko III LO, np. klasa europejska, chociaż kusi mnie także technik-mechanik, bo bardzo podoba mi się motoryzacja - mówi Gabriela, a jej koleżanka Kasia najbliżej jest wybrania ZST.

 

Pozostałe informacje

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium