Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

21 marca 2017 r.
16:12

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Gdzie szukają chętnych do pracy?

0 14 A A

Dziesiątki stoisk, filmy promocyjne, darmowe cukierki, uśmiechnięte hostessy, świeże informacje o wolnych etatach oraz tłumy młodzieży zastanawiającej się nad wyborem swojej kolejnej szkoły - tak w skrócie wyglądały Targi Pracy i Edukacji, które we wtorek odbyły się w Puławach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po rozmowach z wystawcami - przedstawicielami firm, można było dojść do jednego wniosku. Przedsiębiorstwa coraz bardziej odczuwają niedostatek wykwalifikowanych, doświadczonych fachowców. Chodzi zarówno o operatorów maszyn, budowlańców, jak i cukierników, czy psychologów do pracy z dziećmi.

- Szukamy technologa i mistrza obróbki skrawaniem, operatora maszyn CNC, mechaników, ślusarzy. Mamy pewne problemy z ich znaleziem na rynku, bo osoby po szkole nie są jeszcze gotowe do pracy. Zanim zaczną, muszą zapoznać się z narzędziami, programami, a znalezienie wykwalifikowanej kadry jest najtrudniejsze - mówi Sławomir Zdrodowski, dyrektor produkcji w MASZ-ZAP.

Fachowiec na wagę złota

Na rynku coraz mniej także zdolnych, doświadczonych cukierników. Takich potrzebuje kazimierska Piekarnia Sarzyński. - To naprawdę zaczyna być zawód niszowy, dlatego u nas nie tylko dajemy pracę, ale także kształcimy młodzież, przyuczając do zawodu. Cały czas poszukujemy piekarzy-cukierników. To świetna, rozwojowa dziedzina i zawód, który może przynosić dużo satysfakcji - mówi Janina Likos-Łucjanek.

Trudno także o specjalistów do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Zatrudniająca ich puławska Spółdzielnia Socjalna "Inicjatywa" tego rodzaju osoby ściąga z Lublina i Nałęczowa. - Ciężko znaleźć u nas wykwalifikowaną kadrę, np. oligofrenopedagogów, psychologów, fizjoterapeutów, osób przygotowanych i doświadczonych w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością. Dlatego ciągle stawiamy na szkolenia - mówi Paweł Romański.

Pracodawcy, poza doświaczeniem i wykształceniem zwracają uwagę także na chęć do pracy. Z tym ostatnim także bywa różnie. - Praca u nas jest, ale trzeba coś umieć i naprawdę to robić, a nie udawać, że się pracuje - mówi Monika Krzak z Pin-Budu, który obecnie poszukuje pomocników budowlanych, magazynierów, operatorów wózków, czy osób znających programy sprzedażowe. Zainteresowanie stoiskiem tej firmy było jednak niewielkie. W ciągu dwóch godzin, swoje CV złożyła tylko jedna osoba. 

Duzi przebierają w ofertach

Takich problemów nie mają Zakłady Azotowe "Puławy" i "Mostostal Puławy", które zgromadziły w sumie kilkadziesiąt dokumentów aplikacyjnych. - Zainteresowanie pracą w Grupie Azoty jest duże, dlatego zachęcamy wszystkich do rejestrowania się na naszej stronie internetowej oraz do aktualizacji swoich danych. Dzisiaj szukamy bezrobotnych absolwentów szkół i uczelni technicznych, na staże z urzędu pracy - mówi Dorota Tkaczyk. Podobnie wygląda sytuacja w Mostostalu. - Osoby z doświadczeniem, monterzy, spawacze, inżynierowie budowy mają szansę na pracę. Nasza firma się rozwija i potrzebujemy ludzi. Oferujemy także wiele miejsc stażowych - informuje Agnieszka Gajtko.

Wiadomości dotyczące wolnych miejsc pracy przekazywały pracownice Puławskiego Urzędu Pracy. Jak się okazuje, ilość zgłoszeń rośnie, co jest zasługą zarówno rozpoczynającej się wiosny, jak i ogólnie poprawiającej się koniunktury. - Najwięcej pracy jest obecnie w zawodach budowlanych. Potrzeba brukarzy, betoniarzy, zbrojarzy, murarzy itp. Wiele ofert dotyczy także sprzedawców - mówi Małgorzata Domańska, pośrednik pracy w PUP. Niestety, za popytem na pracę bardzo powoli rosną wynagrodzenia. Jak przyznają pracownicy pośredniaka, firmy korzystające z ich usług najczęściej oferują najniższą krajową pensję.

"Puławski Oxford", przyszłościowi technicy i sportowe talenty

Targi to jednak nie tylko praca, ale także edukacja. W hali ZST swoje stoiska przygotowały niemal wszystkie szkoły średnie i uczelnie działające w powiecie puławskim i ryckim. Sporą uwagą cieszył się kącik I LO im. A.J. Czartoryskiego w Puławach, które nietypowo tym razem zaprezentowało się pod kątem robotyki.

- Od września stawiamy na robotykę i promocję nauk ścisłych. Wszystkie pierwsze klasy będą miały zajęcia z programowania, a humaniści będą poznawać możliwości wykorzystywania robotów w życiu codziennym. Mamy także ciekawe profile klas, m.in. artystyczną z rozszerzoną historią, klasy biomedyczne czy społeczno-ekonomiczne. W planach mamy także nawiązanie współpracy z uczelniami wyższymi - mówi Katarzyna Kwiatek-Farion, opiekun samorządu uczniowskiego. Do wyboru "Czartorycha" zachęcali także jego uczniowie. - To jedyna szkoła w Puławach z tak długą tradycją, więc można powiedzieć, że to taki puławski Oxford. Poza tym to jest szkoła na poziomie, które pielęgnuje swoją historię. My bardzo lubimy się tutaj uczyć, a klasy są bardzo zgrane. W ogóle jest bardzo fajnie - mówią Adrianna, Paulina i Wojtek z I LO.

Trochę inne zdanie na temat tego, która szkoła w mieście jest najlepsza mają uczniowie Zespołu Szkół Techniczych, gospodarze targów. - Uważamy, że to nasza szkoła ma najwyższy poziom nauczania, wykwalifikowanych nauczycieli i bardzo dobrze przygotowuje nas do matury. No i po tej szkole można znaleźć pracę, bo oferuje przyszłościowe zawody, takie jak technik technologii chemicznej, informatyki, czy technik-analityk - mówią Sebastian, Szymon i Dominika z ZST im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Jeśli jednak w Puławach pojawi się jakiś sportowy talent, to pod uwagę powinien wziać ZSO nr 2 im. F.D. Kniaźnina. - Jesteśmy jedynym ośrodkiem piłki ręcznej w województwie, co na pewno nas wyróżnia. Stawiamy na naukę, ale sport w naszej szkole odgrywa bardzo ważną rolę, a wśród naszych absolwentów nie brakuje sportowych sław piłki ręcznej, pływania, czy lekkiej atletyki - podkreśla Anna Błażejewska, pedagog.

Piloci, hotelarze, masażyści

Osoby marzące o tym, by w przyszłości zasiąść za starami F-16, czy Boeinga 787 nie mogły przegapić stosika Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Tutaj rekrutacja jest już na finiszu, a chętni czasu na złożenie dokumentów mają niewiele (do końca marca). Nie mniej, jak zachęcają szerogowcy podchorążowie, ciekawych kierunków na tej uczelni nie brakuje. - Mamy pilotaż wojskowych i cywilnych statków powietrznych, kontrolę ruchu lotniczego, operatora statków bezzałogowych, nawigację, logistykę i wiele innych. Szkolenie jest bezpieczne, na wysokim poziomie i nowym sprzęcie - zapewnia szer. Mateusz Wtykło z dęblińskiego WSOSP.

Oprócz przeglądania ofert, we wtorek w ZST można było zmierzyć sobie ciśnienie, czy porozmawiać z pracownikami SP ZOZ. - Cały czas je mierzymy i muszę powiedzieć, że większość badanych ciśnienie miała w normie - mówi nauczycielka z Medycznego Studium Zawodowego im. PCK, po ukończeniu którego można zostać np. masażystą, technikiem farmaceutą, technikiem dentystycznym, asystentem stomatologicznym, czy opiekunką dziecięcą.

W powiecie puławskim nie brakuje hoteli i pensjonatów. W związku z tym istnieje zapotrzebowanie na hotelarzy. Wykształcenie pod tym kątem oferuje m.in. ZS im. Jana Koszczyca-Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. - Stawiamy na praktykę, a nasi uczniowie zawód poznają z bliska. W naszym regionie zapotrzebowanie na hotelarzy jest duże - zachęcała do wyboru szkoły Anna Antoń.

Warto było przyjść

Na zakończenie o wrażenia z targów zapytaliśmy wychodzących. Większość pytanych była pozytywnie zaskoczona ilością ofert, zarówno tych dotyczących pracy, jak i szkoły. - Naprawdę te oferty są, tylko trzeba dobrze poszukać i się nimi zainteresować. Ja np. szukałem czegoś w swoim zawodzie kierowcy i nie zawiodłem się. Sądzę, że warto było tutaj przyjść - mówi Norbert z Puław. Pozytywnie o targach wypowiadają się także gimnazjalistki.

- "Chemik" najbardziej nam się podoba i uważamy, że jest przyszłość po tej szkole. Bardzo interesujące było także stoisko III LO, np. klasa europejska, chociaż kusi mnie także technik-mechanik, bo bardzo podoba mi się motoryzacja - mówi Gabriela, a jej koleżanka Kasia najbliżej jest wybrania ZST.

 

Pozostałe informacje

Zatańczyli pod gołym niebem. „Noc Świętojańska” z Kaniorowcami
Foto
galeria

Zatańczyli pod gołym niebem. „Noc Świętojańska” z Kaniorowcami

Tańce, muzyka i tradycyjne obrzędy. W Ogrodzie Saskim odbył się folklorystyczny koncert z okazji zbliżającego się słowiańskiego święta.

Adam Abramowicz

Strzegł interesów przedsiębiorców. Koniec kadencji Abramowicza

W czerwcu kończy się 6-letnia kadencja Adama Abramowicza jako Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jego następcę wskaże premier Donald Tusk.

Burze, grad i ulewy. Alert dla całego województwa

Burze, grad i ulewy. Alert dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Lubelszczyzny. Prognozowane są burze, silne opady deszczu i grad.

Grzegorz Białek podkreśla, że Lewart na awans zapracował zarówno jesienią, jak i wiosną

Grzegorz Białek (Lewart Lubartów): Chcemy zbudować drużynę, która zostanie w III lidze na dłużej

Rozmowa z Grzegorzem Białkiem, trenerem Lewartu Lubartów

Noc Kultury w Pszczole
foto
galeria

Noc Kultury w Pszczole

W Pięknej Pszczole odpalono nowy, letni cykl imprezowy Sting & Swing. Mamy zdjęcia z tej imprezy! Na tarasie było jak zwykle, czyli totalny chill, dyskusje, flirt, kanapy, leżaki i letnie napoje...W klubie parkiet rozkręcił Paulsen. Tak się bawi Lublin!

Niebezpieczne odpady w centrum Zamościa? Radny jest oburzony
Zamość

Niebezpieczne odpady w centrum Zamościa? Radny jest oburzony

Lubelski przedsiębiorca chce rozbudować swój funkcjonujący w Zamościu punkt składowania odpadów. Złożył w związku z tym wniosek w magistracie. Decyzji jeszcze nie ma, ale jeden z radnych już jest zdecydowanie na „nie”.

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie potrwa do 21
WYBORY 2024

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie potrwa do 21

O godzinie 7:00 rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Tegoroczne wybory są szczególne dla Polaków, bo odbywają się już po raz piąty. Wybieramy 53 przedstawicieli, którzy zasiądą w Brukseli. Głosowanie potrwa do godziny 21:00.

Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków
MAGAZYN

Pokolenie Z idzie do wakacyjnej pracy

Mogli wyjechać w góry, lub na Mazury. Albo leniwie spędzić wolny czas przed komputerem. Zdecydowali się jednak na dodatkowy zarobek. Pieniądze wraz z wiekiem coraz bardziej są potrzebne, a w roku szkolnym nie każdy może w końcu dorobić

Marcin Pigiel zdobył w Świdniku swoją ósmą ligową bramkę

Podlasie wygrało z Avią w Świdniku. „Nie mogli znaleźć na nas sposobu”

Dwie porażki na koniec sezonu zanotowali piłkarze Avii Świdnik i zakończyli sezon 23/24 na czwartym miejscu w tabeli. W ostatniej kolejce żółto-niebiescy musieli uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska, z którym przegrali 0:1. Goście zgarnęli komplet punktów mimo że od 55 minuty grali w dziesiątkę

Tomasz Złomańczuk wcześniej pracował właśnie w Chełmiance, w której dodatkowo zagrał jego syn Marcel

Orlęta Spomlek zakończyły sezon remisem w Chełmie, wyjątkowy mecz trenera Złomańczuka

Na koniec sezonu Orlęta Spomlek przerwały serię porażek. Drużyna Tomasza Złomańczuka zremisowała na wyjeździe z Chełmianką 2:2, chociaż jeszcze w 86 minucie przegrywała 0:2.

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin
Zdjęcia
galeria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin

III Pielgrzymka papieża Jana Pawła II w Polsce odbyła się między 8 a 14 czerwca 1987 roku. Papież w ciągu siedmiu dni odwiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium