Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

13 lutego 2017 r.
21:38

To może być gorąca sesja o reformie edukacji w Puławach. Są dwa projekty uchwał

20 28 A A

Sonda: Jak powinna się zmienić organizacja oświaty w Puławach?

Liczba głosów: 262
42.37%
Nic nie powinno się zmieniać. Reforma edukacji jest niepotrzebna
35.5%
Wersja 2 - licea z zespołów szkół zostają same, bez szkół podstawowych
22.14%
Wersja 1 - dwie nowe szkoły podstawowe w zespołach szkół z liceami

We wtorek puławscy radni podejmą decyzję dotyczącą nowego kształtu oświaty w mieście. Na ich wniosek, prezydent przygotował dwa projekty uchwał. Wybór pierwszego oznacza zachowanie istniejącej liczby szkół podstawowych, drugi - reaktywację "piątki" i "dziewiątki".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od września wszystkie puławskie gimnazja, w związku z rządową reformą, formalnie przestaną istnieć. Te, które dzielą budynki ze szkołami podstawowymi, staną się ich częścią (PG nr 1 wchłonie SP nr 10, PG nr 3 przejmie SP nr 11). Znikną także gimnazja wchodzące obecnie w skład Zespołów Szkół Ogólnokształcących nr 1 i nr 2. Władze muszą teraz zdecydować, czy na ich miejsce utworzyć nowe szkoły, by wykorzystać przestrzeń, wyposażenie i obecne kadry zespołów, czy zostawić te obiekty jedynie pod działające w nich licea.

Dla podjęcia tej kluczowej z punktu widzenia uczniów, ich rodziców i nauczycieli decyzji, zwołana została nadzwyczajna sesja rady miasta. W jej trakcie, we wtorek 14 lutego, puławscy radni w drodze głosowania wybiorą jedną z dwóch uchwał, których projekty, na ich prośbę, przygotowali pracownicy Urzędu Miasta. Przypomnijmy, że liczba sposobów reorganizacji oświaty w Puławach, w pewnym momencie dochodziła do siedmiu. Wśród wstępnych propozycji brano pod uwagę m.in. połączenie liceów w jeden zespół szkół, czy podział dwóch podstawówek na klasy 1-4 i 5-8, z których starsze miałyby uzupełnić "lukę" po wygaszanych gimnazjach w obu ZSO. To wszystko już nieaktualne. Ostatecznie, po wysłuchaniu głosu przedstawicieli środowisk szkolnych i konsultacjach m.in. z kutarorium oświaty, na stole zostało tylko dwie możliwości.

Nowe szkoły wbrew demografii

Wybór jednej z nich oznacza, że w ZSO nr 1 im KEN reaktywowana zostałaby Szkoła Podstawowa nr 9, a w ZSO nr 2 im. F. Kniaźnina, odtworzonoby SP nr 5. Puławy miałyby więc dwie nowe podstawówki, co w przypadku niewielkiej liczby rodzących się dzieci, wydaje się dość śmiałym posunięciem. Urzędnicy, jako zaletę tego rozwiązania wymieniają optymalne wykorzystanie dość dobrej infrastruktury zespołów szkół oraz większą liczbę zerówek, które przełożyłyby się na łatwiejszy dostęp do miejskich przedszkoli. Efektem tego rodzaju reformy miałoby być również bardziej równomierne rozłożenie populacji dzieci w miejskich podstawówkach. Ponadto "piątka" miałaby w tej sytuacji stać się szkołą o profilu sportowym, która przyciągałaby najbardziej utalentowane pod tym względem dzieciaki.

Niestety, koszty całego tego rozwiązania są dość wysokie. W obu ZSO konieczne byłoby dostosowanie łazienek i jadalni dla młodszych dzieci oraz wyposażenie pracowni, zakup mebli, organizację świetlic itd. Wszystko musiałoby zostać dostosowane do znacznie niższego wieku uczniów, łącznie ze ściągnięciem nauczycieli wychowania wczesnoszkolnego. Koszty uruchomienia tego wariantu można byłoby liczyć w setkach tysięcy złotych. Nie wiadomo również, czy dzielenie tego samego budynku przez dzieci w wieku 6 lat (zerówka) i 18 (ostatnie klasy LO) sprawdziłoby się, choćby pod względem wychowania i bezpieczeństwa tych pierwszych.

Niepewna przyszłość nauczycieli gimnazjów

Druga z możliwości branych pod uwagę przez radę miasta mówi o pozostawieniu obu liceów samych. Budynki obu ZSO, cała ich baza, pracownie, miałyby w tej sytuacji służyć tylko uczniom szkół średnich. Te, w konsekencji reformy byłyby, co prawda, bogatsze o jeden rocznik (4 klasy LO), ale nadal byłoby to o dwa roczniki mniej, niż teraz, gdy dzielą budynki z gimnazjami. W efekcie, oferta zatrudnienia dla części nauczycieli z wygaszanych gimnazjów, stanęłaby pod znakiem zapytania. O ile pedagodzy z PG nr 1 i 3 będą mogli liczyć na pracę w podstawówkach, które te szkoły po prostu przejmą, tak już ich koledzy z gimnazjów działających przy szkołach średnich takiego komfortu mieć już nie będą. Chyba, że radni wybiorą droższy wariant i zdecydują się utworzyć przy obu zespołach kolejne szkoły podstawowe. Pytanie tylko, czy, jeśli tak się stanie, władze zrobią to z myślą o szeroko pojętym dobru ucznia, czy będzie to gest wykonany w stronę zagrożonych utratą pracy nauczycieli.

0,7 mln zł na adaptację

Reforma, bez względu na wtorkową decyzję, przyniesie też inne koszty, od których samorządy, także ten puławski, nie uciekną. To koszt ponownego dostosowania podstawówek do potrzeb uczniów z klas 7-8. Tutaj w uprzywilejowanej pozycji będą te placówki, które łączyły się dotychczas z gimnazjami. Pozostałe szkoły, a w takich w Puławach jest pięć, będą musiały otrzymać nowe wyposażenie. Koszty związane z adaptacją placówek, według miejskich urzędników, wyniosą od 600 do 700 tys. złotych.

Pozostałe informacje

Wirus HIV w zbliżeniu mikroskopowym
zdrowie

Ludzie nadal umierają na AIDS. Na tę chorobę leku jeszcze nie wynaleziono

Mamy progres w leczeniu, ale nadal nie potrafimy wytworzyć leku, który całkowicie eliminowałby HIV z zakażonego organizmu. O wirusie, o którym głośno było zwłaszcza w latach 80-tych XX wieku rozmawiamy z prof. Anną Bogucką-Kocką, kierownikiem Katedry i Zakładu Biologii z Genetyką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Łyżwy na Placu Litewskim? Rośnie liczba zwolenników budowy miejskiego lodowiska
Lublin

Łyżwy na Placu Litewskim? Rośnie liczba zwolenników budowy miejskiego lodowiska

Najpierw Konrad Wcisło z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka, a teraz Robert Derewenda z klubu PiS. Obaj dopytują o pomysł utworzenia w centrum Lublina dodatkowego, miejskiego lodowiska. Czy ta idea ma szansę realizacji?

Pijany kierowca o włos od śmierci. Bariery wbiły się w samochód

Pijany kierowca o włos od śmierci. Bariery wbiły się w samochód

Dzisiaj ok. 3:30 nad ranem na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Borownica w powiecie janowskim kierowca audi wpadł w poślizg i uderzył w bariery energochłonne. Te przebiły samochód na wylot.

Studniówki 2025: Bal Prywatnego LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria
film

Studniówki 2025: Bal Prywatnego LO im. Królowej Jadwigi w Lublinie

W sobotę w lubelskim hotelu Focus Premium poloneza zatańczyli tegoroczni maturzyści Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

Motor Lublin ma nowego bramkarza

Motor Lublin ma nowego bramkarza

Lublinianie sięgnęli po 25-letniego Słoweńca Gaspera Trawnika

Czołowe zderzenie w Łaziskach. Trzy osoby w szpitalu

Czołowe zderzenie w Łaziskach. Trzy osoby w szpitalu

W sobotę wieczorem w Kolonii Łaziskach w powiecie opolskim zderzyły się dwa samochody. Droga wojewódzka nr 747 przez kilka godzin była zablokowana.

Ostatnie posiedzenie komisji statutowej

Komu przeszkadzają transmisje komisji? Urzędnik chciał zrzucić winę na szefa klubu PiS

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy nie odsłuchają już w internecie dyskusji radnych Białej Podlaskiej na posiedzeniach komisji. – Wcześniej dyskusje na komisjach były bardziej merytoryczne - stwierdza Justyna Gorczyca, zastępczyni prezydenta.

Laura Miskiniene to liderka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w niedzielę zagra w Poznaniu. Nowy trener w poniedziałek

W niedzielę Polski Cukier AZS UMCS zmierzy się na wyjeździe z Eneą AZS Politechnika Poznań. Drużynę rywalek prowadzi doskonale znany w Lublinie Wojciech Szawarski. Z kolei gospodynie przystąpią do zawodów pod wodzą tymczasowego trenera Marka Lebiedzińskiego. W sobotę niespodziewanie klub poinformował o rozstaniu z Krzysztofem Szewczykiem.

Sylwester w stylu latino
foto
galeria

Sylwester w stylu latino

Tak imprezowano w sylwestrową noc w El Cubano. Nie zabrakło latynoskich hitów, szampana, baloników oraz tańców do białego rana. Zobaczcie naszą fotogalerię z tej wyjątkowej imprezy.

Telewizja, która łączy pokolenia – 40 lat TVP Lublin na antenie

Telewizja, która łączy pokolenia – 40 lat TVP Lublin na antenie

12 stycznia 1985 roku to ważna data dla lubelskiego oddziału TVP. Tego dnia wyemitowano pierwsze wydanie „Panoramy Lubelskiej”. Świat się zmienia, postęp technologiczny przyspiesza, ale jubileusz pozwala nam cofnąć się w czasie.

Poloneza zatańczyli dzisiaj absolwenci ZS nr 5 z ul. Elsnera w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli dzisiaj absolwenci ZS nr 5 z ul. Elsnera w Lublinie

Dzisiaj wieczorem uroczystym polonezem swój bal maturalny otworzyli uczniowie Zespołu Szkół nr 5 w Lublinie. Impreza została zorganizowana w lubelskim hotelu Luxor & Atelia.

Trzy wyrównane sety i coś się nagle zacięło. Bogdanka LUK Lublin przegrywa po tie-breaku w Rzeszowie

Trzy wyrównane sety i coś się nagle zacięło. Bogdanka LUK Lublin przegrywa po tie-breaku w Rzeszowie

Trzy bardzo zaciekłe sety, potem totalna dominacja gospodarzy i wielkie nerwy w piątym secie. Bogdanka LUK Lublin prowadziła na wyjeździe z Asseco Resovią 2:1, ale finalnie wraca do domu bogatsza o zaledwie jeden punkt

Krzysztof Kubica zagrał jedynie w pięciu meczach Motoru Lublin

Motor Lublin skrócił wypożyczenie pomocnika

Krzysztof Kubica nie poleciał z Motorem na zgrupowanie do Turcji. W sobotę klub z Lublina poinformował, że wypożyczenie zawodnika zostało skrócone i 24-latek będzie szukał nowego pracodawcy.

Skoki narciarskie. Paweł Wąsek z pierwszym w karierze mistrzostwem Polski

Skoki narciarskie. Paweł Wąsek z pierwszym w karierze mistrzostwem Polski

Paweł Wąsek mistrzem Polski w skokach narciarskich w sezonie 2024/2025. 25-latek zajął pierwsze miejsce podczas konkursu na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zdecydowanie wyprzedzając wracającego do rywalizacji na skoczniach Kamila Stocha i Jakuba Wolnego

Śnieg nie przeszkadzał lubelskim biegaczom. Sobota jak co tydzień w Saskim
zdjęcia
galeria

Śnieg nie przeszkadzał lubelskim biegaczom. Sobota jak co tydzień w Saskim

W Lublinie nie brakuje miłośników biegania, a niektóre grupy robią to regularnie - bez względu na warunki atmosferyczne. Jedna z nich to "parkrun Ogród Saski", która spotyka się co sobotę, punkt o 9. Jej członkowie biegali również dzisiaj, podczas intensywnych opadów białego puchu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium