Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

4 listopada 2017 r.
10:09

Tylko jeden blok jest zadłużony na ponad 2 miliony złotych. Urząd bezsilny

Najbardziej jaskrawym przykładem drenowania naszych kieszeni jest blok socjalny przy ul. Romów 11 - pisze radny
Najbardziej jaskrawym przykładem drenowania naszych kieszeni jest blok socjalny przy ul. Romów 11 - pisze radny (fot. Radosław Szczęch)

Miasto wydaje się bezsilne w walce z dłużnikami. Jak policzył radny Paweł Maj, mieszkańcy lokali komunalnych zadłużyli się już na prawie 5 mln złotych, a za ponad 40 procent tej sumy odpowiada tylko jeden blok – przy ul. Romów 11.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O ile większość mieszkańców Puław skrupulatnie płaci czynsz, to istnieje też pewna grupa, która tego nie robi. Chodzi o lokatorów mieszkań komunalnych z ul. Wólka Profecka, Norblina i Romów.

– Kwoty ich zadłużenia sięgają już prawie 5 mln złotych. Najbardziej jaskrawym przykładem drenowania naszych kieszeni jest blok socjalny przy ul. Romów 11, który jest niemal w całości zamieszkiwany przez społeczność romską. Jego zadłużenie wobec spółki „Nieruchomości Puławskie” i OPEC wynosi ponad 2 mln złotych i od lat nieprzerwanie rośnie – informuje radny.

Według danych, które uzyskał radny, średnie zadłużenie lokalu socjalnego w tym budynku wynosi już ponad 26 tys. złotych, a zadłużone są tam niemal wszystkie mieszkania.

– To grubo ponad dwukrotnie więcej, niż średnia ze wszystkich pozostałych ośmiu bloków socjalnych – wylicza samorządowiec, który przypomina, że dzieje się tak mimo bardzo niskiego czynszu obowiązującego w tych lokalach (1,37 zł za metr kw.).

W praktyce oznacza to, że rodzina mieszkająca w lokalu o powierzchni 40 mkw. miesięcznie ma do zapłacenia czynsz w wysokości jedynie 55 złotych. Jeśli dodamy do tej kwoty kolejne 50 złotych dla OPEC, taka miesięczna opłata wyniesie więc około 100 złotych.

– To jest grupa ludzi, która w ten sposób wykorzystuje nas wszystkich, więc my zamiast fundować programy oddłużeniowe, powinniśmy dać im wędkę a nie rybę. W innych województwach dłużnicy sprzątają i odśnieżają miasto. Rozwiązaniem może być także spłacanie ich długów wobec miasta automatycznie z zasiłków wypłacanych przez MOPS w Puławach – proponuje radny Maj, który zachęca do dyskusji na ten temat.

– Należy szukać dialogu i współpracy, także z innymi samorządami. Czas przerwać niemoc i bezsilność, za którą wszyscy płacimy – apeluje w swojej interpelacji do prezydenta miasta, sugerując nawet zwrócenie się do władz państwowych o zmianę zapisów prawa, jakie stoją na drodze do wprowadzenia skutecznych metod egzekucji długów.

Czekając na nowe prawo

Jak się okazuje, samorządy od lat apelują do najwyższych władz o nowelizację ustaw dotyczących lokatorów, ale bez skutku.

– Zawsze, gdy już jest bardzo blisko uchwalenia korzystnych zmian, ustawy nagle znikają. Gminy wyraźnie przegrywają z lokatorskim lobby, a szkoda, bo jest wiele dobrych pomysłów – mówi Adam Giza z Wydziału Nadzoru Komunalnego i Spraw Lokalowych w puławskim magistracie, który wymienia np. możliwość okresowego sprawdzania dochodów osób zamieszkujących w gminnych lokalach. – Wtedy możliwa byłaby weryfikacja ich prawa do lokalu oraz rotacja wśród rodzin zamieszkujących takie zasoby – tłumaczy urzędnik. Jego zdaniem eksmisja osób zadłużonych jest w większości przypadków w praktyce niemożliwa.

– Sądy w 99 procentach przypadków przyznają dłużnikom prawo do lokalu socjalnego, co w kontekście przykładowo zadłużonej rodziny wielodzietnej oznaczałoby konieczność udostępnienia jej jeszcze większego mieszkania – tłumaczy.

Urzędnik sceptycznie podchodzi także do pomysłu odpracowywania zadłużenia. – Tego typu rozwiązania właściwie nigdzie się nie sprawdziły, bo zainteresowanie nimi było znikome. Nie możemy przecież nikogo zmusić do pracy – podkreśla.

Prawo nie pozwala również na konfiskatę na poczet spłaty długów zasiłku stałego. Jedynie w przypadku „500+” istnieje możliwość zmiany go na pomoc rzeczową, której część mogłaby polegać ma udostępnieniu lokalu socjalnego. Prace nad takim rozwiązaniem trwają. Ponadto swoistą „marchewką” dla lokatorów zachęcającą do regularnych opłat, jest szansa na wyprowadzenie się w przyszłości z bloków przy ul. Romów, czy Wólki. Jeśli w przyszłości nowe zasoby otwarte zostaną bliżej centrum miasta, pierwszeństwo w kolejce do nich mają mieć rodziny niezadłużone.

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium