Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 listopada 2015 r.
8:23

Witoszyn koło Kazimierza Dolnego kusi ciszą i spokojem

Na wzgórzu Doliny Witoszyńskiej stał kiedyś zamek. Uwidocznił go na swoim obrazie Zygmunt Vogel (fot. Krzysztof Załuski)
Na wzgórzu Doliny Witoszyńskiej stał kiedyś zamek. Uwidocznił go na swoim obrazie Zygmunt Vogel (fot. Krzysztof Załuski)

To tu, według legendy – miał przyjeżdżać na polowania król Kazimierz Wielki. Po zakończonych łowach spotkał się z bartnikami na rynku w Kazimierzu. Ci wręczyli mu plaster miodu. Król wziął go do ręki i przemówił: – Żeby cała Polska była słodka jak ten miód, a Polacy tak pracowici jak pszczoły, które ten miód zrobiły.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do dzisiaj w Witoszynie można spotkać niewielkie pasieki, a ich właściciele chętnie sprzedadzą przyjezdnym miód.

Położony kilka kilometrów od Kazimierza jest porównywany do Bieszczadów, tyle że w skali mikro. Wzgórza porośnięte drzewami, potoczki i liczne stawy przypominają krajobraz z okolic Ustrzyk czy Dukli. Sami mieszkańcy przyznają, że w Witoszynie żyje się i wolniej i zdrowiej.


– Mówi się o tzw. trójkącie turystycznym Kazimierz – Nałęczów – Puławy – mówi Jan Giza, emerytowany lekarz, od lat mieszkający w Witoszynie. – Jest też drugi podobny trójkąt turystyczny, ale ekologiczny: Kazimierz – Nałęczów – Witoszyn. U nas mało kto używa nawozów, nie ma upraw przemysłowych, są głównie porzeczki i maliny. Na pewno nasza żywność jest zdrowsza niż gdzie indziej – zapewnia.

Jan Giza na swojej działce nigdy nie używał żadnych nawozów. Posadził stare, sprawdzone odmiany polskich drzew owocowych. I nie narzeka na zbiory.

Niektórzy twierdzą, że wieś powinna się nazywać Witoszyn Zdrój – to ze względu na specyficzny mikroklimat, podobny do tego w Nałęczowie.

– U nas jednak, jak obliczyłem kiedyś, jest więcej dni słonecznych niż w Nałęczowie – zapewnia Jan Giza.

Wzdłuż Witoszyna płynie niewielki potok – dopływ Bystrej. Swoje źródło ma w wapiennej górze, w środku której – według niektórych mieszkańców – słychać czasami dochodzące grzmoty.

– Być może wewnątrz góry jest jakaś grota i stąd te odgłosy – mówi Jan Giza. – Kiedyś były nawet plany, żeby zrobić w tym miejscu odwierty i to sprawdzić, ale skończyło się na zamiarach.
Woda w potoku jest lodowata (ma stałą temperaturę ok. 9,5 st. C) i bardzo czysta. Stąd tez obecność rzadko spotykanego pstrąga tęczowego. Zanurzenie nóg w zimnej wodzie przypomina ukłucia tysiącami igieł. Ale podobno przynosi to ukojenie i dodaje sił witalnych, zwłaszcza po męczącym i długim spacerze. W lecie obok potoku zatrzymują się czasami rowerzyści, którzy tędy rowerowym szlakiem jadą do Kazimierza.

Z Potokiem Witoszyńskim (zwanym Zieloną Wstęgą) łączy się również inne legenda: podobno każdy mężczyzna, który napije się z niego wody, nigdy nie zdradzi swojej żony. – A kobiety, które użyją tej wody będą jeszcze ładniejsze – dodaje dr Giza.

Mieszkańcy Witoszyna twierdzą także, że kilkadziesiąt lat temu w ich okolicy wylądowali kosmici. Z różnych roślin utworzyli słonecznik. I mają na to dowód. Według legendy na każdym ziarenku jest kwiat, który ma kształt statku kosmicznego, a każde ziarenko ma biało-czarne prążki, które są zaszyfrowanym kodem paskowym. Jego odczytanie pozwoliłoby dowiedzieć się więcej o przybyszach z kosmosu. Ten kod zawiera także w sobie przepis na szczęście. Na razie jednak nikomu to się nie udało…

Przy Potoku Witoszyńskim można podziwiać koło wodne

Na wsi nie ma nawet sklepu

Ostatni bus jest ok. godz. 18. Na wsi większość to tutejsi. W sumie mieszka tu 250 osób. Jest niewielu przyjezdnych. Chociaż bez problemu można kupić tu działkę. Odstraszają jednak ceny – są podobne jak w Kazimierzu.

Być może jednak za kilka lat ta spokojna miejscowość stanie się o wiele bardziej atrakcyjna turystycznie. A to za sprawą przedsiębiorcy z Kazimierza, który chce w tym miejscu stworzyć duży park rozrywki.

– Wszystko zależy od tego, czy dostanę pomoc unijną – zastrzega Henryk Skoczek, właściciel 24-hektarowego terenu, na którym miałaby powstać inwestycja warta kilkadziesiąt milionów złotych.
W planach są m.in. plaża, kąpielisko, kolejka górska. Być może powstałoby także osiedle zbudowane na wzór wioski z animowanego i lubianego na całym świecie filmu „Między nami jaskiniowcami” z dużymi postaciami głównych bohaterów.

– Myślę również o wyciągu dla nart wodnych – zdradza przedsiębiorca. – Być może udałoby się stworzyć tu skansen ze starym młynem, kuźnią czy stodołą. Na pewno byłoby to atrakcją dla turystów. W sezonie – jak obliczałem – znalazłoby pracę nawet 70 osób.

Na razie właściciel przygotowuje teren pod ewentualny park. Są to głównie prace przy nasadzeniach i pielęgnacji zieleni.

Sami mieszkańcy podchodzą do tej inwestycji z mieszanymi uczuciami.

– Mnie to ten park jest niepotrzebny – mówi starsza kobieta pod remizą. – Teraz mamy tu ciszę, spokój, samochodów niewiele tu przejeżdża. Jak zaczną tu budować, to zaraz zjedzie się turystów i będzie jak w Kazimierzu. Ani przejść. Może jak ktoś tam będzie miał prowadzić pensjonat czy bar, to będzie zadowolony, bo z pracą jest wszędzie krucho.

Są też entuzjaści parku.

– Spokój, spokojem, ale z czegoś żyć trzeba – mówi mężczyzna, który grabi liście przy swojej posesji. – Wiadomo, że u nas nigdy nie powstanie jakaś fabryka czy inny zakład pracy. Z ziemi też się nie wyżyje, chyba, że ma się ileś tam hektarów. Pozostaje jedynie turystyka. Widoki mamy piękne, okolice typowo na spacery, dlatego nie mam nic przeciwko, żeby taki park tu powstał. Sam wtedy pomyślę o jakimś interesie. Dom mam spory, może jakieś noclegi albo bar?

Jeżeli park powstanie, to nie będzie to szybciej niż za 2-3 lata. I może to być jeden z największych tego typu parków w Polsce. Na razie jednak Witoszyn wciąż kusi spokojem i pustą drogą prowadzącą przez miejscowość…

Witoszyn
Nazwa miejscowości powstała z kolei z gry słów, która miała miejsce podczas spotkania króla Kazimierza Wielkiego ze swoim synem w Witoszyńskiej dolince. Syn – na widok ojca – miał powiedzieć: – „Wito syn, Ciebie królu”.

Droga przez Witoszyn nie jest zbyt ruchliwa. Jedyny „prawdziwy” autobus w tym miejscu – to gimbus
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium