Miasteczko przygotowuje się do opracowania gminnego programu rewitalizacji. Zaczyna od piątkowego seminarium. Wezmą w nim udział eksperci od rewitalizacji, architektury i zarządzania przestrzenią publiczną. Organizatorzy zapraszają mieszkańców i sympatyków.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– Bez gminnego programu rewitalizacji Kazimierz Dolny nie może startować w konkursach na rewitalizację, które będzie ogłaszać Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju a tym samym ubiegać się o środki na ten cel. A gra toczy się o duże pieniądze – mówi Romana Rupiewicz, przewodnicząca samorządu mieszkańców Kazimierza Dolnego. – Chcemy zacząć od seminarium, żeby uświadomić mieszkańcom na czym polega rewitalizacja, stąd pomysł na zorganizowanie spotkania z ekspertami w tej dziedzinie. Chcemy, żeby Kazimierz był miastem nie tylko przyjaznym turystom, ale i mieszkańcom, których jest coraz mniej, bo miasto się wyludnia.
W seminarium wezmą udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków w Lublinie, SARP-u oraz naukowcy z Politechniki Warszawskiej, SGGW, KUL. – To oczywiście mieszkańcy najlepiej wiedzą jak powinna przebiegać taka rewitalizacja, ale głos ekspertów też jest ważny. Dlatego zaczniemy od krótkich wykładów, które zakończą się debatą z udziałem mieszkańców – mówi Rupiewicz. – W ramach seminarium wystąpi m.in. Bogumiła Krystek-Kucewicz, która specjalizuje się w różnego rodzaju rewitalizacjach, Barbara Jezierska z SARP-u, która była wojewódzkim konserwatorem zabytków dla województwa mazowieckiego i uczestniczyła m.in. w rewitalizacji warszawskiej Pragi czy prof. Jeremi Królikowski z SGGW, który jest wybitnym krytykiem architektury przestrzeni.
Organizatorka dodaje, że w spotkaniu wezmą też udział przedstawiciele Stowarzyszenia Genius Loci, które powstało przy pałacu w Wilanowie dla ochrony tej zabytkowej przestrzeni.
Seminarium zaczyna się 23 października o godz. 14. Debata z udziałem mieszkańców i wszystkich zainteresowanych o godz. 17.30 w Sali konferencyjnej SARP (Rynek 20).