Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2021 r.
21:06

Ratujmy miejskie zielone płuca. W akcję ocalenia Starego Gaju przed wycinką angażują się kolejne osoby

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Adam Kot, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik, zwrócił uwagę, że na naszej stronie dziennikwschodni.pl do artykułu o cięciu w Starym Gaju zamieściliśmy zdjęcie wyrębu innego miejsca. – Zdjęcia ukazywały tzw. cięcia gniazdowe w kolejnym wydzieleniu, nieco oddalonym od miejsca, o które pytał czytelnik (chodziło miejsce przy granicy z rezerwatem Stasin – przyp. red.).
Adam Kot, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik, zwrócił uwagę, że na naszej stronie dziennikwschodni.pl do artykułu o cięciu w Starym Gaju zamieściliśmy zdjęcie wyrębu innego miejsca. – Zdjęcia ukazywały tzw. cięcia gniazdowe w kolejnym wydzieleniu, nieco oddalonym od miejsca, o które pytał czytelnik (chodziło miejsce przy granicy z rezerwatem Stasin – przyp. red.). (fot. Jacek Szydłowski)

Petycja w internecie, listy polityków do ministra środowiska i Lasów Państwowych, zmiana przeznaczenia największych miejskich lasów – akcja ratowania Starego Gaju przed wycinką nabiera tempa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W minionym tygodniu opisaliśmy wycinkę drzew w Starym Gaju, jakiej w listopadzie i w grudniu dokonali leśnicy na granicy z rezerwatem Stasin. – W kompleksie leśnym Stary Gaj przeważają drzewostany gospodarcze, gdzie była i jest realizowana planowa gospodarka leśna – tłumaczyła Dziennikowi Anna Sternik, rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Ale pod piły poszły głównie 72-letne dęby szypułkowe. Sprawa zbulwersowała wielu lublinian i wywołała pytania o zasadność takich zabiegów.

A w tym roku leśnicy roku planują kolejne cięcia, na powierzchni ponad 50 ha, co stanowi około 11 proc. powierzchni Starego Gaju. – Jestem zbulwersowany przemysłową wycinką drzew w Starym Gaju. Zleciłem ekspertyzę prawną, czy cięcie 70-letnich dębów jest zgodne z prawem. W 2012 roku minister środowiska wydał rozporządzenie o „sporządzaniu planu urządzania lasu”, zgodnie z którym można ciąć dęby w minimalnym wieku 120 lat – mówi poseł z Lublina Michał Krawczyk (PO).

– 72 lata dla dębu szypułkowego to niezbyt wiele. Obrazowo można to określić, że w tym wieku drzewo przechodzi ze stanu młodzieńczego w dojrzałe życie – zaznacza dr hab. Wojciech Durlak, dendrolog z Zakładu Roślin Ozdobnych i Dendrologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Dąb w tym wieku ma za sobą jedynie 1/6 swojego cyklu życiowego. Dla przykładu słynny Dąb Bolko z miejscowości Hniszów (powiat chełmski – red.) ma blisko 9 metrów obwodu, a jego wiek jest szacowany na ponad 650 lat.

Ruszyli z podpisami

Po naszej publikacji na Facebooku ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją „Stop wycince w Starym Gaju”. Zebrano już 1600 z zaplanowanych 2000 podpisów.

– Leśnicy mają prawo wykonywać planowy wyrąb oraz realizować uprawy leśne zgodnie z harmonogramem w lasach przemysłowych, takich jak Stary Gaj czy Lasy Kozłowieckie. Trzeba jednak postawić pytanie, czy lasy miejskie, jak wspomniane Stary Gaj, Dąbrowa czy nawet Lasy Kozłowieckie, powinny nadal być lasami przemysłowymi? Czy nie należy ich chronić przed komercyjną wycinką ze względu na ich funkcje zielonych płuc aglomeracji lubelskiej i terenów wypoczynkowych dla ludzi? – pyta dr hab. Wojciech Durlak.

– Moim zdaniem wycinka w tych kompleksach leśnych powinna być ograniczona wyłącznie do prac sanitarnych oraz usuwania drzew grożących powaleniem. Nasadzenia zastępcze realizowane przez leśników w następstwie wycinki dorosłych drzew nie w pełni jednak rekompensują utracone korzyści dla społeczeństwa, szczególnie w lasach podmiejskich. Młode drzewa potrzebują czasu, by przejąć funkcję dojrzałych, dorodnych drzew – dodaje dendrolog.

– Nie ma zgody na przemysłowy wyrąb drzew w lasach wokół aglomeracji lubelskiej. Takie kompleksy jak Dąbrowa, Stary Gaj czy Lasy Kozłowieckie powinny zostać wyłącznie dla mieszkańców, dla celów rekreacyjnych czy edukacyjnych. Gospodarka leśna w tych miejscach musi być ograniczona do cięć higienicznych czy usuwaniu drzew zagrażających bezpieczeństwu – wtóruje mu poseł Krawczyk.

Poseł Krawczyk wysłał dzisiaj pismo do dyrekcji Lasów Państwowych i ministra środowiska w sprawie zmiany przeznaczenia tych lasów z przemysłowego na rekreacyjny. Z kolei, jak przekazała Dziennikowi Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa Ratusza, prezydent Lublina Krzysztof Żuk wysłał wczoraj pismo do generalnego dyrektora Lasów Państwowych, by Stary Gaj i Dąbrowa zostały uznane za lasy ochronne.

Lubelscy leśnicy nie odpowiedzieli od poniedziałku na nasze pytania dotyczące legalności wycinki drzew w Starym Gaju.

Lasy w Lublinie

Zajmują ogółem 1675 ha, co stanowi 11 proc. powierzchni miasta. Największy jest Las Dąbrowa o powierzchni ponad 1 200 hektarów. Drugi ważny kompleks to Stary Gaj, zajmujący powierzchnię 460 hektarów.

(źródło: lublin.eu)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

By grało się lepiej. Orliki do remontu

By grało się lepiej. Orliki do remontu

Orliki do remontu. Lubelski ratusz dostał dotacje na ten cel. Ale inwestycji w sport jest więcej.

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend
POGODA
film

Nocą mróz, w dzień słońce. Prognoza pogody na weekend

Prognoza pogody na weekend.

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?
film

Dlaczego stiuk wenecki zdobył miano najlepszego tynku dekoracyjnego w aranżacji wnętrz?

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz nabiera nowego wymiaru, a klienci poszukują rozwiązań, które nie tylko upiększą ich przestrzeń, ale również nadadzą jej unikalny charakter. Jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia jest właśnie stiuk wenecki, rodzaj tynku dekoracyjnego, który cieszy się ogromnym uznaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i miłośników oryginalnego designu. W Polsce to rozwiązanie notuje ponad 8 tys. wyszukiwań miesięcznie, co świadczy o jego popularności i stale rosnącym zainteresowaniu. Ale co sprawia, że stiuk wenecki jest tak wyjątkowy?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sobotę zagra w Gorzowie. Rewanż za puchar?

W sobotę w Gorzowie Wielkopolskim dojdzie do rewanżu za finał Pekao S.A. Puchar Polski. Polski Cukier AZS UMCS będzie chciał odpłacić się rywalkom za niedawną porażkę. Początek zawodów o godz. 18.

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Przeprowadzki w Krakowie: Top 10 porad, które oszczędzą Ci czas i nerwy

Zmiana adresu w Krakowie tzw. przeprowadzka, to nie tylko nowy rozdział w życiu, ale też logistyczne wyzwanie. Jak zorganizować ją sprawnie, bez zbędnego stresu? Oto przewodnik, który pomoże ci przejść przez ten proces z klasą – od pakowania po wybór odpowiedniej firmy przeprowadzkowej w Krakowie.

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Sprawdzenie VIN - najlepszy sposób oceny pojazdu przed zakupem

Zakup samochodu używanego wymaga szczególnie dokładnej analizy pojazdu, aby skuteczniej wykryć ewentualne mankamenty. Dokładna weryfikacja stanu technicznego oraz historii auta jest niezbędna do tego, aby podjąć właściwą decyzję zakupową. Obecnie kupujący do swojej dyspozycji mają narzędzia pozwalające sprawdzić historię po numerze VIN. Wystarczy spisać numer zapisany w dowodzie rejestracyjnym, aby uzyskać wiele cennych informacji o samochodzie i tym samym w pełni świadomie podjąć decyzję zakupową.

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

Szedł chodnikiem w piżamie i kapciach. Poszukiwał go ośrodek rehabilitacji

37-latek z powiatu hrubieszowskiego miał molestować swoją czteroletnią córkę. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Przed nami zabawa do białego rana
21 lutego 2025, 20:00

Przed nami zabawa do białego rana

Brak planów na piątek, a nie chcesz siedzieć w domu? W takim razie wybierz się na wystrzałową imprezę.

Po porażce z Orlen Wisłą Płock Azoty Puławy wypadły z pierwszej ósemki

Azoty Puławy chcą wrócić do ósemki, w sobotę mecz z Energą MKS Kalisz

Wyjazdowym rywalem Azotów Puławy będzie w sobotę Energa MKS Kalisz. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.30.

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Najlepsze podstawówki są także w Lubelskiem. Najnowszy ranking

Portal edukacyjny Wasza Edukacja opublikował ranking najlepszych szkół podstawowych w Polsce. Na wysokich miejscach uplasowały się placówki z Lubelszczyzny.

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)
impreza
21 lutego 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (21-22 lutego)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Matura rozszerzona z chemii? Zacznij naukę od podstaw i osiągnij świetny wynik!

Osiągnięcie wysokiego wyniku na maturze rozszerzonej z chemii wymaga nie tylko systematycznej nauki, ale także odpowiedniego podejścia do tematu. Podstawy chemii stanowią fundament, na którym opierają się bardziej zaawansowane zagadnienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do egzaminu, warto zacząć od uporządkowania wiedzy i konsekwentnego budowania umiejętności.

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały
ALARM 24

Znaki na lotnisku ustawione bezprawnie. A mandaty się sypały

Od 2011 roku policja bezprawnie karała kierowców, którzy łamali znaki B-2 „zakaz wjazdu” ustawione przy drogach dojazdowych pod terminale Portu Lotniczego Lublin. Sprawę wykrył nasz czytelnik, którego zmagania z policją i lotniskiem opisaliśmy kilkanaście dni temu. W środę po raz kolejny stanął przed sądem w Świdniku, który w 6 przewodach rozpatruje ponad 30 mandatów wlepionych mu po donosach od sygnalisty, właśnie na terenie lotniska.

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?
Dzień Wschodzi
film

Waloryzacja rent i emerytur 2025 – co musisz wiedzieć?

Dziś w naszym cyklu rozmów wideo „Dzień wschodzi” rozmawiamy z Beatą Stefaniuk, zastępczynią dyrektora oddziału ZUS w Lublinie ds. świadczeń. Przybliżymy szczegóły marcowej waloryzacji rent i emerytur, porozmawiamy o 13. i 14. świadczeniu oraz powiemy o kapitale początkowym.

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się z zespołem z Częstochowy po raz drugi w ciągu czterech dni

Bogdanka LUK Lublin znowu zmierzy się z Norwidem, tym razem w ramach PlusLigi

Bogdanka LUK Lublin zmierzy się w hali Globus z Steam Hemarpol Norwidem Częstochowa. Niedzielny mecz rozpocznie się o godzinie 20.30.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty