Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2021 r.
21:06

Ratujmy miejskie zielone płuca. W akcję ocalenia Starego Gaju przed wycinką angażują się kolejne osoby

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
70 40 A A
Adam Kot, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik, zwrócił uwagę, że na naszej stronie dziennikwschodni.pl do artykułu o cięciu w Starym Gaju zamieściliśmy zdjęcie wyrębu innego miejsca. – Zdjęcia ukazywały tzw. cięcia gniazdowe w kolejnym wydzieleniu, nieco oddalonym od miejsca, o które pytał czytelnik (chodziło miejsce przy granicy z rezerwatem Stasin – przyp. red.).
Adam Kot, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik, zwrócił uwagę, że na naszej stronie dziennikwschodni.pl do artykułu o cięciu w Starym Gaju zamieściliśmy zdjęcie wyrębu innego miejsca. – Zdjęcia ukazywały tzw. cięcia gniazdowe w kolejnym wydzieleniu, nieco oddalonym od miejsca, o które pytał czytelnik (chodziło miejsce przy granicy z rezerwatem Stasin – przyp. red.). (fot. Jacek Szydłowski)

Petycja w internecie, listy polityków do ministra środowiska i Lasów Państwowych, zmiana przeznaczenia największych miejskich lasów – akcja ratowania Starego Gaju przed wycinką nabiera tempa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W minionym tygodniu opisaliśmy wycinkę drzew w Starym Gaju, jakiej w listopadzie i w grudniu dokonali leśnicy na granicy z rezerwatem Stasin. – W kompleksie leśnym Stary Gaj przeważają drzewostany gospodarcze, gdzie była i jest realizowana planowa gospodarka leśna – tłumaczyła Dziennikowi Anna Sternik, rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Ale pod piły poszły głównie 72-letne dęby szypułkowe. Sprawa zbulwersowała wielu lublinian i wywołała pytania o zasadność takich zabiegów.

A w tym roku leśnicy roku planują kolejne cięcia, na powierzchni ponad 50 ha, co stanowi około 11 proc. powierzchni Starego Gaju. – Jestem zbulwersowany przemysłową wycinką drzew w Starym Gaju. Zleciłem ekspertyzę prawną, czy cięcie 70-letnich dębów jest zgodne z prawem. W 2012 roku minister środowiska wydał rozporządzenie o „sporządzaniu planu urządzania lasu”, zgodnie z którym można ciąć dęby w minimalnym wieku 120 lat – mówi poseł z Lublina Michał Krawczyk (PO).

– 72 lata dla dębu szypułkowego to niezbyt wiele. Obrazowo można to określić, że w tym wieku drzewo przechodzi ze stanu młodzieńczego w dojrzałe życie – zaznacza dr hab. Wojciech Durlak, dendrolog z Zakładu Roślin Ozdobnych i Dendrologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Dąb w tym wieku ma za sobą jedynie 1/6 swojego cyklu życiowego. Dla przykładu słynny Dąb Bolko z miejscowości Hniszów (powiat chełmski – red.) ma blisko 9 metrów obwodu, a jego wiek jest szacowany na ponad 650 lat.

Ruszyli z podpisami

Po naszej publikacji na Facebooku ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją „Stop wycince w Starym Gaju”. Zebrano już 1600 z zaplanowanych 2000 podpisów.

– Leśnicy mają prawo wykonywać planowy wyrąb oraz realizować uprawy leśne zgodnie z harmonogramem w lasach przemysłowych, takich jak Stary Gaj czy Lasy Kozłowieckie. Trzeba jednak postawić pytanie, czy lasy miejskie, jak wspomniane Stary Gaj, Dąbrowa czy nawet Lasy Kozłowieckie, powinny nadal być lasami przemysłowymi? Czy nie należy ich chronić przed komercyjną wycinką ze względu na ich funkcje zielonych płuc aglomeracji lubelskiej i terenów wypoczynkowych dla ludzi? – pyta dr hab. Wojciech Durlak.

– Moim zdaniem wycinka w tych kompleksach leśnych powinna być ograniczona wyłącznie do prac sanitarnych oraz usuwania drzew grożących powaleniem. Nasadzenia zastępcze realizowane przez leśników w następstwie wycinki dorosłych drzew nie w pełni jednak rekompensują utracone korzyści dla społeczeństwa, szczególnie w lasach podmiejskich. Młode drzewa potrzebują czasu, by przejąć funkcję dojrzałych, dorodnych drzew – dodaje dendrolog.

– Nie ma zgody na przemysłowy wyrąb drzew w lasach wokół aglomeracji lubelskiej. Takie kompleksy jak Dąbrowa, Stary Gaj czy Lasy Kozłowieckie powinny zostać wyłącznie dla mieszkańców, dla celów rekreacyjnych czy edukacyjnych. Gospodarka leśna w tych miejscach musi być ograniczona do cięć higienicznych czy usuwaniu drzew zagrażających bezpieczeństwu – wtóruje mu poseł Krawczyk.

Poseł Krawczyk wysłał dzisiaj pismo do dyrekcji Lasów Państwowych i ministra środowiska w sprawie zmiany przeznaczenia tych lasów z przemysłowego na rekreacyjny. Z kolei, jak przekazała Dziennikowi Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa Ratusza, prezydent Lublina Krzysztof Żuk wysłał wczoraj pismo do generalnego dyrektora Lasów Państwowych, by Stary Gaj i Dąbrowa zostały uznane za lasy ochronne.

Lubelscy leśnicy nie odpowiedzieli od poniedziałku na nasze pytania dotyczące legalności wycinki drzew w Starym Gaju.

Lasy w Lublinie

Zajmują ogółem 1675 ha, co stanowi 11 proc. powierzchni miasta. Największy jest Las Dąbrowa o powierzchni ponad 1 200 hektarów. Drugi ważny kompleks to Stary Gaj, zajmujący powierzchnię 460 hektarów.

(źródło: lublin.eu)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Bez zaskoczenia w hali MOSiR. Polski Cukier AZS UMCS ani razu nie przegrywał z Energą Toruń, a ostatecznie pokonał rywalki 88:78.

Wyleczą zęby w busie

Wyleczą zęby w busie

Bus z dentystą na podkładzie znów zaparkuje w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież mogą skorzystać w nim z bezpłatnego leczenia.

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był blisko awansu do finałowego biegu, ale w półfinale przytrafił mu się defekt

zdj ilustracyjne

Zdrowie jest dla nich ważne – rusza Olimpiada Zdrowia PCK

Polski Czerwony Krzyż zaprasza do udziału w XXII edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zaangażowanie młodych liderów zdrowia w działania prospołeczne.

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Niespodzianki w Chełmie nie było. Tamtejszy ChKS, czyli zdecydowany lider tabeli zrobił swoje i w niedzielę zanotował szesnastce zwycięstwo w szesnastym ligowym spotkaniu tego sezonu. Tym razem drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego pokonała 3:0 ostatni w tabeli SMS PZPS Spała.

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto szykuje się do remontu ulicy Zana. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową. A kiedy zaczną się prace?

Paweł Wąsek jest obecnie najlepszym Polakiem w Turnieju Czterech Skoczni i Pucharze Świata

Skoki narciarskie. Świetny występ Pawła Wąska podczas kwalifikacji w Bischofshofen

73. Turniej Czterech Skoczni nieuchronnie zbliża się do końca. W niedzielę odbyły się kwalifikacje do ostatniego z konkursów, który na skoczni w Bischofshofen zaplanowano w Święto Trzech Króli. Zawody wygrał Stefan Kraft, a tuż za podium znalazł się Paweł Wąsek

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie
Zdjęcia
galeria

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie

W nocy z czwartku na piątek, około godziny 1:00, na trasie S17 w Rykach doszło do groźnego zdarzenia. Na drogę niespodziewanie wbiegł łoś, co skończyło się zderzeniem dwóch samochodów.

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

PGE Start Lublin jest zdecydowanie na fali. Czerwono-czarni w sobotę pokonali na wyjeździe PGE Spójnię i zbliżyli się do występu w finałowym turnieju Pucharu Polski. Jak „energetyczne derby” oceniają przedstawiciele obu drużyn?

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc
galeria

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc

Noworoczne Kino Rodzinne to pierwsze z wydarzeń dla rodzin, które na 2025 rok zaplanowało miasto Lublin. 5 stycznia, najmłodsi mieszkańcy Lublina wraz z rodzicami lub dziadkami mogli nieodpłatnie wybrać się na przedpremierowy pokaz filmu w Kinie Bajka

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Wielkie emocje w Bełchatowie. Gospodarze, czyli PGE GiEK Skra prowadzili z faworyzowaną Bogdanką LUK Lublin 2:0. Ostatecznie dopisali do swojego konta tylko jeden punkt. Goście w tie-breaku wygrali 15:13 i 3:2 w całym spotkaniu. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Miasto Lublin wraz z początkiem października ubiegłego roku ogłosiło przetarg na modernizację jednej z kluczowych ulic miasta, która obejmie także przebudowę mostów nad Bystrzycą. Sprawdzamy na jakim etapie jest zapowiadany remont al. Unii Lubelskiej.

Nową dyrektorką placówki została Marzena Brzezicka (na zdj. w bieli)

Zamkowe muzeum z dyrektorką. Zaczyna własny rozdział

W czwartek, 2 stycznia, akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek w Janowcu z rąk marszałka Jarosława Stawiarskiego otrzymała Marzena Brzezicka. Od nowego roku, zgodnie z decyzją władz wojewódzkich, placówka pozostaje niezależną instytucją kultury.

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Kładka nad ulicą Filaretów w Lublinie remontowana była przez kilka miesięcy. Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na to, że pomimo skończonego we wrześniu remontu, na ulicy nadal zauważyć można jego pozostałości. Chodzi o czerwone pasy. Po co one są i dlaczego nie zniknęły po skończeniu prac?

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Jednym z zadań policjantów jest doprowadzanie do aresztu osób, które uchylają się od obowiązku odbycia kary więzienia. W ubiegłym tygodniu zamojscy policjanci doprowadzili do zakładu karnego aż czterech poszukiwanych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

135,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty