Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 września 2024 r.
17:57

Ślusarzy nam trzeba, a nie magistrów

0 0 A A

W ramach wojewódzkiej inauguracji kształcenia zawodowego 2024/2025 głos zabrali m.in. wiceminister edukacji Joanna Mucha oraz wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. Politycy zachęcali młodzież do nauki konkretnych zawodów oczekiwanych przez rynek pracy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przez wiele lat dawne zawodówki i technika pod względem wizerunku i popularności przegrywały z liceami. W czasach skokowego wzrostu bezrobocia u progu nowego milenium wielu młodym ludziom wydawało się, że tylko wyższe studia dają szansę na pracę. Potwierdzały to statystyki urzędów pracy, gdzie największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia miały osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym. Dzisiaj po falach emigracji zarobkowej i demograficznym niżu, rynek pracy bardziej od kolejnych magistrów marketingu i zarządzania, stosunków międzynarodowych, czy politologii oczekuje ślusarzy, brukarzy, spawaczy, kierowców ciężarówek, operatorów koparek itd.

- Niestety wciąż wśród młodziezy pokutuje przekonanie, że szkolnictwo zawodowe jest czymś gorszym od studiów wyższych. W rezultacie wielu młodych ludzi wybiera studia teoretyczne, które nie zawsze zapewniają im perspektywę zatrudnienia. Mamy w efekcie do czynienia z paradoksalną sytuacją. Z jednej strony wielu młodych ma trudności ze znalezieniem pracy, a jednocześnie pracodawcy spotykają się z niedoborem wykwalifikowanych pracowników - mówił Michał Krawczyk, prezes Puławskiej Izby Gospodarczej, jeden z gości wojewódzkiej inauguracji kształcenia zawodowego w Puławach. - Szkolnictwo zawodowe daje młodym ludziom umiejętności na wagę złota na dzisiejszym rynku pracy. To jest fundament gospodarki - podkreślił.

Znaczenie kształcenia zawodowego zauważa również ministerstwo edukacji. - To jest jeden z naszych priorytetów. Chcemy je wzmacniać tworząc m.in. branżowe centra umiejętności. Chciałabym patrzeć na renesans zawodowego szkolnictwa, bo jest nam ono bardzo potrzebne. (...) Nauka rzemiosła to jedno z naszych olbrzymich zadań. Musimy kształcić dobrych rzemieślników, których oczekuje rynek pracy - mówiła wiceminister edukacji, Joanna Mucha.

Do zgromadzonych w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Technicznych mówił również wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski, który przypomniał o tym, że firmom brakuje wysoko wykwalifikowanych pracowników w każdej dziedzinie, a większość absolwentów szkół zawodowych znajduje pracę.

Z kolei wiceprezes ZA "Puławy", Wojciech Szmyła, przypomniał o tym, że członkowie zarządu puławskich Azotów to absolwenci puławskich szkół średnich, a on sam, podobnie jak prezes spółki, ukończyli miejscowe technikum chemiczne. Przedstawiciel ZA na inauguracji w swojej dawnej szkole nie znalazł się przypadkowo. Azoty wraz z Powiatowym Urzędem Pracy, Puławską Izbą Gospodarczą i Powiatem Puławskim, podpisały porozumienie o wzajemnej współpracy w zakresie edukacji. - To przejaw naszej przyjaźni i sympatii z pożytkiem dla uczniów - ocenił wiceprezes Szmyła.

Za słowami zrozumienia dla potrzeby rozwoju szkolnictwa zawodowego pójść mają czyny. O konkretach wspomniał Andrzej Mitruczuk z zarządu powiatu puławskiego (absolwent ZST). Jak poinformował, od 2025 roku do końca sierpnia 2027 roku w kilku szkołach prowadzonych przez powiat, realizowany unijny projekt dla "podniesienia jakości kształcenia zawodowego". W jego ramach przewidziano staże dla uczniów, doradztwo zawodowe, przydatne kursy itp. Z tej oferty skorzystają: ZS nr 1, ZS nr 2 i ZS nr 3 oraz ZKZ w Puławach, a także ZS nr 2 w Nałęczowie i ZS w Kazimierzu Dolnym.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Czwarte ognisko rzekomego pomoru drobiu w województwie lubelskim stwierdzono w gospodarstwie hodującym kury. Wszystkie dotychczasowe ogniska tej choroby wykryto w gminie Międzyrzec Podlaski. W regionie obowiązują szczepienia kur i indyków.

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium