Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

21 września 2020 r.
20:58

Lubelscy rolnicy wściekli na prezesa i PiS. "Na wsi wygraliście wybory. Chłopi są pamiętliwi"

W spotkaniu w Lubelskiej Izbie Rolniczej wziął udział m.in. poseł Przemysław Czarnek z PiS
W spotkaniu w Lubelskiej Izbie Rolniczej wziął udział m.in. poseł Przemysław Czarnek z PiS (fot. Agnieszka Antoń-Jucha )

„Straty będą ogromne”, „czujemy się zdradzeni”,„strzeliliście sobie w kolano”. Na spotkaniu poświęconym tzw. ustawie futrzarskiej w Lubelskiej Izbie Rolniczej padło wiele gorzkich słów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dla nas najważniejsze są trzy sprawy: ograniczony ubój rytualny, zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zbyt duże uprawienia organizacji społecznych – stwierdził na początku dyskusji Gustaw Jędrzejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Na dzisiejsze spotkanie w siedzibie LIR zostali zaproszeni przedstawiciele świata nauki, organizacji branżowych i parlamentarzyści. Zjawiło się jedynie troje przedstawicieli Sejmu i Senatu. Wszyscy z PiS.

Za a nawet przeciw

– Ja zagłosowałam przeciwko i z tego powodu zostałam zawieszona w prawach członka PiS – mówiła posłanka Teresa Hałas, przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. – Jestem przekonana, że ta ustawa narusza prawa własności rolników i prawa gospodarcze.

„Za” głosował za to Przemysław Czarnek. – Zagłosowałem za, żeby być na pokładzie, aby przekazywać informacje od państwa dalej – przekonywał zebranych były wojewoda lubelski.

Z kolei senator Jerzy Chruścikowski deklaruje, że będzie zachęcał zarówno senatorów Koalicji Obywatelskiej jak też PiS do przegłosowania poprawek, które będą z korzyścią dla rolników.

A ci, podobnie zootechnik prof. dr hab. Zbigniew Dobrzański z Uniwersytety Przyrodniczego we Wrocławiu, już przewidują „ogromne straty”.

– Ok. 700 mln zł byśmy stracili nie eksportując mięsa z uboju rytualnego tylko do trzech krajów: Izraela, Turcji i Arabii Saudyjskiej – podlicza prof. Dobrzański.

Tak zwana „piątka dla zwierząt”, czyli ustawa o ochronie zwierząt, która m.in. wprowadza zakaz hodowli zwierząt futerkowych, została już przyjęta przez Sejm (fot. Otwarte Klatki)

Rolnicy: To nasz koniec

– Wszyscy zapominają o tym, że rolnictwo to jest system naczyń połączonych. Taka ustawa będzie mieć wpływ na wszystkich, bez wyjątku. Przeżyją tylko ci, którzy rolnictwem się nie zajmują – przekonywał hodowca gęsi Jerzy Drozd.

– Fermę budowaliśmy własnymi rękami. Sami stawialiśmy klatki, nie kupowaliśmy gotowych, bo nie było nas na to stać. Liczyliśmy tylko na siebie i własną pracę, z Unii Europejskiej nie dostaliśmy żadnych pieniędzy – opowiada Justyna Włoch z miejscowości Chorupnik (powiat krasnostawski), która razem z mężem prowadzi fermę norek. – I teraz to wszystko nam się zabiera. Łzy same płyną do oczu.

– Zainwestowałem spore pieniądze, wziąłem kredyty. Nawet syna ściągnąłem z zagranicy, żeby pomógł. A teraz co? Jakby ktoś to wszystko siekierą odciął – denerwuje się Adam Kamiński z Wisznic (powiat bialski). 

Chłopi są pamiętliwi

– Po likwidacji 40 proc. naszego eksportu, i to momencie w jakim się teraz znajdujemy, to prosta droga do naszej upadłości – przewiduje Dariusz Groszczyński z Krajowej Rady Drobiarstwa.

– Prezes Jarosław Kaczyński mówi, że w cywilizowanym kraju hodowla zwierząt futerkowych nie powinna istnieć. Zgadzamy się. Tylko załatwmy to w sposób cywilizowany – postuluje Daniel Chmielewski z Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych. – Wypłaćcie nam odszkodowania. Takie żebyśmy mogli pospłacać te wszystkie kredyty, które musieliśmy zaciągnąć m.in. w związku ze zmianą przepisów.

Inny przedstawicieli branży drobiarskiej podziękował PiS-owi i prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiego za to, że „doprowadził do tego, co wydawało się niemożliwe”.

– Zjednoczyły się wszystkie organizacje rolnicze i wszyscy mówimy jednym głosem – stwierdził. A do obecnych na sali polityków PiS powiedział: Pamiętajcie o tym, że na wsi wygraliście wybory. Ale będzie wam bardzo trudno wygrać następne. Bo chłopi są pamiętliwi.

Wnioski z dzisiejszego spotkania zostaną przekazane m.in. do Kancelarii Prezydenta RP.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium