Rolnictwo

19 maja 2022 r.
14:13

Mieszkańcy bloków wokół najsłynniejszego pola w Lublinie przecierają oczy. Co tu teraz będzie?

O tym, czy w przyszłym roku mieszkańcy bloków przy Jantarowej w Lublinie znów zobaczą pole konopi zamiast rzepaku, zadecyduje właściciel ziemi. Umowa dzierżawy ze spółką Hemplab  obowiązuje na razie tylko na ten sezon
O tym, czy w przyszłym roku mieszkańcy bloków przy Jantarowej w Lublinie znów zobaczą pole konopi zamiast rzepaku, zadecyduje właściciel ziemi. Umowa dzierżawy ze spółką Hemplab obowiązuje na razie tylko na ten sezon (fot. Maciej Kaczanowski)

Przez lata najsłynniejszy rolnik Lublina zapewniał okolicznym mieszkańcom rozrywkę, gdy w sierpniu, na wąskim polu położonym wśród blokowisk, rozpoczynał kombajnem żniwa. Aż tu nagle, kilka dni temu, po rzepaku nie ma już śladu, a na siatce pojawiły się zaś ostrzegawcze tabliczki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– No właśnie tak się zastanawiałem, co tu teraz będzie – mówi Rafał Bączek, mieszkaniec ul. Jantarowej w Lublinie, patrząc na zaorane pole. – Jak pojawiły się drewniane słupki i siatka, to w pierwszej chwili pomyślałem, że pewnie będą stawiać blok. Ale dopiero teraz do mnie dotarło, że to chodzi o konopie. Tylko zastanawiam się, jak to będzie pachniało.

Tu na razie jest ściernisko

Jeszcze kilka dni temu półhektarowy łan ziemi pomiędzy blokami przy Jantarowej przyciągał wzrok i pszczoły intensywnym żółtym kolorem. Po rzepaku ślad zaginął, a wąski pasek pola został ze wszystkich stron otoczony leśną siatką. W kilku miejscach pojawiły się na niej ostrzegawcze tabliczki: „TEREN PRYWATNY ZAKAZ WSTĘPU. W tym miejscu znajduje się uprawa konopi włókistych Cannabis Sativa L. Ta odmiana konopi nie zawiera THC i nie jest psychoaktywna” – można przeczytać.

Kto stoi za płodozmianem? Mówi o tym inna tabliczka z nazwą firmy: Hemplab. To założona w 2017 roku w Lublinie spółka zajmująca się m.in. uprawą i przetwarzaniem konopi włóknistych, odmiany, która nie ma, jak konopie indyjskie, właściwości poszukiwanych przez amatorów rozluźnienia czy odurzenia.

– Szukaliśmy pola do testowej uprawy konopi włóknistych, z której potem chcemy produkować kosmetyki – wyjaśnia Szymon Włodarczyk, prezes Hemplabu. Twierdzi, że o wyborze zdecydowała bliskość siedziby spółki do pola, ale nietrudno się domyślić, że górę wzięły zalety marketingowe tego miejsca. – Uznaliśmy, że będzie to super wyglądało, bo ta działka jest bardzo popularna i że przy okazji spełnimy nasz obowiązek edukacyjny wobec obywateli.

A pole jest uprawiane przez najsłynniejszego w Lublinie rolnika Janusza Wydrę. Jego coroczne kombajnowe popisy podczas żniw uważnie śledzą mieszkańcy okolicznych bloków. Ale nie tylko, w zeszłym sezonie, gdy rósł tu owies, żęcie zboża rejestrowały ekipy telewizyjne nawet z Niemiec. O uprawie pomiędzy blokami pisały portale na całym świecie, m.in. w Brazylii, Indii czy Wielkiej Brytanii. Ziemia należy do teścia pana Janusza, a rolnik je uprawia. Robi to od piętnastu lat, gdy wokół nie było jeszcze blokowiska. Mimo że na parcelę łasym okiem patrzą deweloperzy, na razie co roku mieszkańcy mają za oknami zielono (lub żółto).

Marcin Czarnecki, członek zarządu, Szymon Włodarczyk, prezes zarządu oraz Kamila Najda, dyrektor sprzedaży spółki Hemplab na tle testowej uprawy konopi włóknistej przy ul. Jantarowej w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Na twarz i do picia

Wracając do konopi włóknistych, inaczej przemysłowych, ich uprawa jest – jak zapewnia prezes – jak najbardziej legalna i bezpieczna. – W tej odmianie nie występuje THC, która jest substancją psychotropową i jej obrót podlega nadzorowi. Mamy certyfikowane nasiona i zezwolenie na uprawę od prezydenta miasta Lublin. Konopie włókniste są wyłączone z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i nawet jak ktoś zerwie kilka lisków, nie będą one działać odurzająco – podkreśla Szymon Włodarczyk.

Odmiana ta idealnie nadaje się do uprawy na zewnątrz, bo jest bardziej wybujała (dorasta do 4,5 metra wysokości), jest mało wymagająca, nie trzeba jej nawadniać i ponieważ szybko rośnie, to świetnie zagłusza chwasty, co eliminuje konieczność jej opryskiwania. Przy Jantarowej ziarno trafiło już do gleby. Wykiełkuje w ciągu 2 tygodni, a na żniwa przyjdzie czas już w sierpniu.

Prezes Hemplabu zapewnia, że nie było problemu z przekonaniem najsłynniejszego rolnika w Lublinie, by oddał ziemie w dzierżawę pod taką właśnie uprawę. – Od początku mówiliśmy, jaki mamy pomysł, a ponieważ on zna konopie, więc nie miał nic przeciwko. Pokryliśmy koszty wiązane z wcześniejszym obsianiem pola rzepakiem – dodaje prezes Włodarczyk. Na reszcie pola, po drugiej stronie drogi, wciąż można podziwiać żółte łany, bo trzeba wiedzieć, że rzepak to teraz wyjątkowo drogie zboże, którego cena za tonę dochodzi do 4 tys. zł, a Lubelskie to krajowy lider jego produkcji.

A co powstanie z konopi? – Chcemy z nich wydobyć substancje aktywne takie jak terpeny, czy kannabigerol (olejek CBG działający m.in. przeciwzapalnie czy przeciwnapięciowo – red.), które mogą być wykorzystane w przemyśle kosmetycznym czy spożywczym. Sprawdzimy, jaki będzie potencjał tej odmiany, czy łatwo się można pozyskiwać potrzebne nam substancje i czy powstałe produkty są stabilne.

To nie pierwsza uprawa konopi włóknistych spółki. Hemplab w województwie dzierżawi ok. 50 ha, a największą hodowlę ma w Mazanowie w gminie Józefów nad Wisłą.

Czy marihuana zawierająca THC powinna być w Polsce dozwolona na tzw. użytek własny? – Już w tej chwili mamy możliwość legalnie kupić na receptę marihuanę medyczną. A patrząc na to, co się dzieje w USA, to myślę, że nasze prawo będzie się liberalizowało. Bo nie uważam, że konopie inne niż włókniste są bardziej niebezpieczne niż alkohol.

Rolnik z ul. Jantarowej w Lublinie podczas żniw

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium