Gdzie jest najlepsze ekologiczne gospodarstwo towarowe w Polsce? We wsi Holeszów w powiecie włodawskim.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Wyniki konkursu ministra rolnictwa zostały ogłoszone podczas Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej Natura Food 2015 w Łodzi. Monika i Mariusz Kuryluk w krajowym finale konkursu mieli 28 rywali. W swojej kategorii (ekologiczne gospodarstwo towarowe) jako jedyni reprezentowali Lubelszczyznę.
– Jesteśmy dumni z ich sukcesu – nie ukrywa Wiesław Litwin z Urzędu Gminy Hanna. – Prowadzą największe gospodarstwo ekologiczne na naszym terenie. Takich gospodarstw jest u nas dużo, około czterdziestu. To dlatego, że przeważają ziemie V i VI klasy. Na takich gruntach opryski czy nawożenie nie przynoszą większych efektów.
Pani Monika podkreśla, że nie był to jedyny powód, by postawić na ekologię.
– Kiedy mąż przejmował gospodarstwo po rodzicach to już był ukierunkowany na ekologię – mówi Monika Styczek-Kuryluk. – Taką miał ideę i trzyma się jej od 20 lat. Doświadczenia nabierał między innymi na wyjazdach studyjnych do Szwajcarii.
Na co dzień Kurylukowie gospodarują na 30 ha, z czego 24 to grunty orne, 4 ha łąki, a 2 ha zajmują lasy i przydomowy sad. Pierwszy atest Stowarzyszenia Ekoland otrzymali w 1996 r. Obecnie pan Mariusz jest przewodniczącym lubelskiego oddziału tej organizacji. Jest też członkiem Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego.
Pani Monika jest z wykształcenia rolnikiem, a jej mąż leśnikiem. Uprawiają warzywa, przede wszystkim dynię i fasolę oraz zboża. Postawili też na zioła – kozłka lekarskiego. Około 40 proc. produkcji trafia na rynki krajów Unii Europejskiej.
– Wszystko co sprzedajemy ma walor produktu ekologicznego – podkreśla pani Monika, która kieruje także Fundacją Mała Wielka Zmiana.
Gospodarstwo Kuryluków było skrupulatnie wizytowane przez wojewódzką, a następnie ministerialna komisję konkursową. Wizytatorów interesowała m.in. estetyka obejścia, gospodarka ściekami, dostosowanie wyposażenia do wielkości produkcji, wdrażane innowacji czy aktywność w organizacjach rolniczych. Nie bez znaczenia była też jakość wytwarzanych produktów.
Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca jest profesjonalna myjka ciśnieniową.