Urodzenie, sprzedaż, kupno, ubój czy przemieszczanie zwierząt gospodarskich np. na targ, wystawę czy pokaz. Teraz rolnicy będą mogli zgłosić te wszystkie czynności bez wychodzenia z domu. Wystarczy dostęp do sieci
- Do tej pory rolnicy mieli określony czas na zgłoszenie w formie papierowej do biur powiatowych różnych zdarzeń dotyczących zwierząt gospodarskich. Np. w przypadku świń mieli na to 30 dni – mówi Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zamiast teczki papierów
Taki obowiązek nakłada na rolników ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Teraz będzie im łatwiej się z niego wywiązać. Ruszył bowiem przygotowany przez ARiMR nowy Portal IRZplus (irz.arimr.gov.pl).
– Dzięki niemu można szybko i wygodnie dokonywać przez internet zgłoszeń o urodzeniu, kupnie, wywozie lub uboju zwierząt gospodarskich – informuje biuro prasowe ARiMR.
Znacznie ułatwione będzie też zgłaszanie przemieszczeń zwierząt, np. kupno-sprzedaż.
– Jeśli jedna strona złoży zgłoszenie za pośrednictwem IRZplus, to druga strona będzie widziała na swoim koncie tę informację i wystarczy, że potwierdzi prawidłowość zawartych w niej danych – tłumaczy ARMiR.
Zamawiam kolczyki i nowy paszport
– Portal IRZplus umożliwia wgląd do danych siedziby stada, przegląd znajdujących się tam zwierząt, zgłaszanie zdarzeń bez konieczności wychodzenia z domu, przegląd tych już zgłoszonych, składanie zapotrzebowania na numery kolczyków dla bydła, owiec i kóz lub ich duplikatów czy zamawianie duplikatów paszportów dla bydła – wylicza Krzysztof Podkański z lubelskiego oddziału ARiMR.
Z danych lubelskiego oddziału agencji wynika, że obecnie (do 1 sierpnia 2018) na terenie naszego województwa jest 38352 stad bydła, 21468 świń, 813 kóz i 531 stad owiec.
Nowy portal zastąpił aplikację CK IRZ służącą do składania zgłoszeń zwierzęcych.
– Dotychczas z CK-IRZ korzystało w kraju około 5 proc. gospodarstw – podaje Podkański. I podkreśla: – Nowe możliwości jakie daje IRZplus zdecydowanie tę liczbę zwiększy.
Jak szacuje, z portalu może skorzystać 66 173 właścicieli stad.
Jak się zalogować
Jeśli rolnik jest już użytkownikiem aplikacji CK IRZ do nowego portalu może zalogować się za pomocą tego samego loginu i hasła. Podobnie jest w przypadku użytkowników aplikacji e-Wniosek.
– Natomiast nowi użytkownicy portalu mogą założyć konto użytkownika za pośrednictwem aplikacji e-Wniosek lub wystąpić z papierowym wnioskiem do ARiMR o nadanie uprawnień – tłumaczy Podkański.
Co się zmienia?
Przykładowe zmiany w oznakowaniu i zgłaszaniu zdarzeń zwierzęcych, które wprowadza ustawa z dnia 20 sierpnia 2018 r.
• Wydłużono termin na dokonywanie zgłoszeń dotyczących świń na obszarach z ograniczeniami z 24 godzin na 2 dni, z wyłączeniem urodzeń świń.
• Wprowadzono obowiązek informowania o oznakowaniu świń w terminie 2 dni od oznakowania na obszarach z ograniczeniami.
• Uproszczono znakowanie świń – kolczyk na uchu lub tatuaż – przed opuszczeniem siedziby stada, nie później niż 30 dni od urodzenia.
• Fakt oznakowania świń urodzonych w stadzie, a nie fakt urodzenia świń, należy zgłaszać: w terminie 2 dni od oznakowania w strefie objętej ograniczeniami, na pozostałym obszarze w terminie 7 dni od oznakowania
• Wprowadzono obowiązek znakowania świń, które utraciły oznakowania, w terminie 1 dnia od stwierdzenia braku takiego oznakowania.
• Zrezygnowano z obowiązku zgłaszania dodatkowego oznakowania świń.
• Wyłączono bydło z obowiązku dokonywania spisu stanu stada.
• Zrezygnowano z obowiązku przekazywania wyników spisu owiec/ kóz do kierownika biura (liczbę zwierząt ustaloną podczas spisu należy odnotować w księdze rejestracji).