Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

2 września 2018 r.
8:44

Ogrodnik wygrał z Monsanto, producentem herbicydu Roundup

5 7 A A

– To historyczny wyrok – okrzyknęły media na całym świecie. Tym razem rozstrzygnięcie kalifornijskiego sądu jest korzystne nie dla wielkiego koncernu, ale dla chorego na raka człowieka. Monsanto, producent herbicydu Roundup, musi mu zapłacić 289 mln dolarów odszkodowania

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

46-letni Dewayne Johnson, ojciec dwojga dzieci, przez lata pracował jako ogrodnik dla instytucji szkolnych okręgu San Francisco. Środki chwastobójcze Roundup Pro i Ranger Pro stosował często - 20-30 razy w roku. Gdy zachorował na nowotwór – chłoniaka nieziarniczego, poszedł do sądu. Na sali sądowej lekarze zaświadczyli, że ich pacjentowi zostało tylko dwa lata życia.
To nie pierwszy proces jaki rolnicy czy inni użytkownicy produktów Monsanto wytoczyli wielkiemu koncernowi (najnowsze dane mówią o ok. 8 tysiącach pozwów). Nie bez powodu koncern stał się on obiektem nienawiści alterglobalistów i ekologów z całego świata (patrz ramka). Ale prawników biotechnologicznego giganta wyrok kalifornijskiego sądu musiał mocno zaskoczyć. 10 sierpnia ława przysięgłych uznała, że producent herbicydu nie umieścił na opakowaniu ostrzeżenia przed ewentualnymi skutkami tego środka, co stało się „istotną przyczyną” choroby Johnsona.

Monsanto się broni

Jeden z wiceprezesów koncernu, Scott Partridge, niezwłocznie po ogłoszeniu wyroku podpisał komunikat dla prasy. Wyraża w nim współczucie dla Johnsona, powołując się jednocześnie na „ponad 800 ekspertyz, jakie przeprowadziły m.in. amerykański Narodowy Instytut Zdrowia i inne instytucje”, według których wymienione wyżej produkty Monsanto nie mogły wywołać choroby nowotworowej.

Światowy gigant biotechnologiczny zapowiada też, że odwoła się od wyroku. Przed sądem odwoławczym wystąpi już jednak nie sam. W czerwcu amerykański koncern został przejęty przez niemieckiego giganta farmaceutyczno-agrochemicznego Bayer (patrz ramka). Od czasu „historycznego wyroku” amerykańskiego sądu akcje Bayera straciły ponad 10 proc.

Media: To początek końca

Już w dniu ogłoszenia wyroku kalifornijskie media obwieściły, że ten wyrok ruszy lawinę pozwów. Ich zdaniem, koncern Monsanto czekają setki podobnych procesów. Nie myliły się – od tego czasu liczba spraw sądowych wytaczanych Monsanto wzrosła od 5,2 tys. do ok. 8 tys.

Na korzystne dla siebie wyroki liczą też ci, którzy już walczą w sądach z Monsanto o zniszczenie zdrowia w wyniku stosowania Ropundupu.

Francuski dziennik Le Monde, komentując werdykt amerykańskiego sądu, napisał: „To historyczny wyrok, który może wpłynąć na przyszłość światowego rolnictwa”. A Nicolas Hulot, francuski minister ds. transformacji ekologicznej i solidarnościowej, oświadczył, że wyrok koryguje „trwającą od dziesięcioleci obojętność polityków wobec tej firmy” .
– To początek końca arogancji tej przeklętej pary Monsanto-Bayer – powiedział Hulot w wywiadzie dla Liberation.

Znienawidzony koncern

Tak złej reputacji (nie tylko wśród ekologów) jak Monsanto nie ma żadna firma na świecie. To dzięki Monsanto pola całego świata zalały genetycznie modyfikowane uprawy, a branża rolnicza zaczęła rządzić się innymi prawami – ustawionymi twardą ręką przez biotechnologicznego giganta.

Zasady są proste: koncern nie sprzedaje nasion, tylko je wynajmuje. A rolnicy nie mogą przechowywać ani wysiewać ziarna, które zebrali poprzedniego roku. Co sezon są muszą też płacić korporacji za patent i tylko od niej kupować nawozy i pestycydy, w tym herbicyd Roundup, na który odporne są wszystkie odmiany GMO opatentowane przez Monsanto.
Dziś standardem są gigantyczne pola uprawne, na których oprócz pożądanej rośliny uprawnej, nie rośnie praktycznie nic. Z jednej strony ułatwiło to rolnikom walkę z chwastami. Z drugiej, doprowadziło drastycznego zmniejszenia liczby odmian roślin uprawnych na całym świecie, a o bioróżnorodność pól uprawnych powoli staje się wspomnieniem.

Władza w rękach
korporacji
Wiosną 2018 r. Komisja Europejska zgodziła się na fuzję dwóch światowych gigantów rynku rolniczym – niemieckiego Bayera i amerykańskiego Monsanto. Taką decyzję podjęła Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, która przez wiele miesięcy była bombardowana tweetami, listami, mailami. Miały ją one skłonić za zablokowania „piekielnego połączenia”.
Ekolodzy i rolnicy alarmowali, że w rękach jednego koncernu skupi się zbyt dużo władzy. Ostrzegali, że europejski agrobiznes zdominują dwie spółki: Bayer-Monsanto i BASF, które będą gromadzić i przetwarzać „gigantyczne dane dotyczące produkcji żywności na świecie”, zyskując absolutną kontrolę nad rolnikami i niszcząc drobnych producentów.
Wartość transakcji to 62,5 mld dolarów.
Roundup
Sztandarowy produkt koncernu Monsanto to Roundup, od lat 30. najlepiej sprzedający się herbicyd na świecie. Substancją czynną jest tu glifosat. Patent Monsanto na glifosat wygasł w 2000 r., więc dziś produkują go również inne firmy.
Do zakazania tego środka w rolnictwie organizacje ekologiczne wzywają od lat. Ich głos przybrał na sile w marcu 2015 r. kiedy wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), ogłosiła że związek ten jest „prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi”.
Niektóre kraje UE, np. Francja, Włochy, Holandia, Belgia, wprowadziły ograniczenia stosowania glifosatua. W 2015 r. Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do opracowania planu wyeliminowania glifosatu w ciągu najbliższych 5 lat. A grupa aktywistów dostarczyła do Komisji petycję wzywającą do zakazania glifosatu podpisaną przez milion Europejczyków. W 2017 po wielu miesiącach impasu UE opowiedziała się jednak odnowieniem licencji na stosowanie glifosatu na pięć lat.

Świat według Monsanto
Założona w 1901 roku St. Louis w Missouri przez Johna Francisa Queenya z Chicago. Dziś koncern zatrudnia 15 000 pracowników w 46 krajach, jest właścicielem 90 proc. roślin GMO uprawianych na całym świecie. Jest też największym światowym dostawcą nasion (w latach 1995-2005 Monsanto przejęło 50 firm z branży nasiennej na całym świecie) .

Monsanto to od lat cel ataków ekologów i antyglobalistów z całego świata. Zarzucają firmie zbyt agresywny lobbing i tzw. korporacyjny terroryzm.
Zanim w latach 80. przedsiębiorstwo postawiło na GMO, było jednym z czołowych graczy amerykańskiej branży chemicznej. Lista „grzechów” Monsanto z tego okresu działalności jest dość długa.
• DDT – środek owadobójczy w latach 60-tych XX wieku masowo używany do ochrony roślin, dziś zakazany, ze względu na duże nagromadzanie się go w żywych organizmach
• PCB (polichlorowane bifenyle) masowo stosowane w przemyśle elektrotechnicznym od lat 30-tych XX wieku (m.in. jako smary i oleje). W latach 60. odkryto ich silne własności rakotwórcze. Wytwarzania PCB zabroniono w USA w 1979 r., a za skażenie środowiska naturalnego i spowodowanie zagrożenia dla zdrowia oraz życia mieszkańców miasta Anniston w Alabamie Monsanto musiało wypłacić w sumie 700 mln dol. odszkodowań.
• Agent Orange używany przez USA podczas wojny w Wietnamie w dżungli, w której ukrywali się partyzanci (pestycydy powodowały, że drzewa gubiły liście). Po latach okazało się, że w czasie jego degradacji wyzwalają się dioksyny, pośrednio prowadzące do nowotworów i wad genetycznych.
• Posilac (rBGH - rekombinowany bydlęcy hormon wzrostu) zwiększający produkcję mleka u krów o 8-12 litrów dziennie. Część zwierząt, którym był wstrzykiwany, chorowało na ostry stan zapalny wymion (mastitis). Wymagało to leczenia antybiotykami, które wraz z ropą z chorych sutek przedostawały się do mleka.

Pozostałe informacje

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

Spotkanie przy alkoholu zamieniło się w atak nożownika

61-latek odpowie za zabójstwo swojego znajomego z Łukowa. Policja ujawnia szczegóły tragedii, do której doszło w weekend.

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba
21 stycznia 2025, 11:00

Dzień Babci i Dziadka bez nudy. ZAK o to zadba

Artystyczne zajęcia i twórcze warsztaty, wspólne zabawy i projekcje filmowe, kalambury, a na osłodę specjalne zestawy w kawiarni. Zamojska Akademia Kultury przygotowała kilkudniowy program różnych atrakcji dla babć, dziadków i ich wnucząt.

Jerzy Ziarkiewicz

Raport Bodnara rozkłada na łopatki byłego szefa prokuratury w Lublinie

We wtorek Prokuratura Krajowa zaprezentowała częściowy raport z audytu postępowań prowadzonych przez prokuraturę za czasów Zbigniewa Ziobry. W dokumencie znalazł się spory wątek dotyczący byłego prokuratora regionalnego w Lublinie, Jerzego Ziarkiewicza.

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

5 trendów w łazienkach na 2025 rok, które musisz znać

Łazienka przestała być tylko miejscem na szybki prysznic czy poranną toaletę. To teraz prawdziwe centrum relaksu i regeneracji, małe domowe spa, gdzie po długim dniu rozładowujesz stres, niczym balon, który pęka pod presją. Na rok 2025 projektanci przygotowali prawdziwą rewolucję, która łączy nowoczesność, ekologię i odrobinę luksusu. Zobacz, jakie trendy zdominują łazienki w nadchodzących miesiącach!

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To w niej przygotowujemy bowiem posiłki nie tylko dla siebie, ale również dla swoich bliskich. Dlatego tak ważnym jest, aby zadbać o jej odpowiednie wyposażenie. Dzięki niemu codzienne gotowanie stanie się dużo łatwiejsze, przyjemniejsze i bardziej efektywne. O jakich akcesoriach nie należy zapominać? Które naczynia będą najlepszym wyborem? W tym artykule odpowiemy na powyższe pytania i podpowiemy, jak wyposażyć kuchnię w 2025 roku. Zapraszamy.

Jedna ze skrytek w białoruskim autobusie

Sprytny Białorusin nie popali i nie pojeździ

Białorusin, kierowca autokaru, chciał przechytrzyć polskich celników. Podjechał na granicę w Terespolu autobusem specjalnie przygotowanym do kontrabandy. Przerobił m.in. ściankę w toalecie i przestrzeń konstrukcyjną za zbiornikiem paliwa oraz wykorzystał miejsce, gdzie standardowo powinna być lodówka. W ten sposób próbował przemycić do Polski 430 paczek papierosów z białoruską akcyzą. Nie udało się.

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Australian Open. Słodko-gorzka noc na kortach dla Polaków

Iga Świątek zgodnie z planem awansowała do trzeciej rundy Australian Open. Niestety, na drugiej rundzie zmagania zakończył Hubert Hurkacz, dla którego porażka na tak wczesnym etapie jest z pewnością dużym rozczarowaniem

W poprzednim sezonie Biała Góra, gdy była dostępna, cieszyła się sporym zainteresowaniem narciarzy. Ale to nie jest stacja komercyjna, więc gmina musiała i tak dokładać „do interesu”. W tym roku może będzie korzystniej, bo na budynku głównym zamontowano panele fotowoltaiczne, dzięki którym może uda się obniżyć rachunki za prąd

W sam raz na weekend. Otwarcie kolejnego wyciągu narciarskiego w Lubelskiem

W piątek (17 stycznia) rozpocznie się sezon narciarski na Białej Górze w Justynówce koło Tomaszowa Lubelskiego. Stacja ma działać na takich samych zasadach jak w poprzednim sezonie. Ceny też są identyczne.

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.
premiera
25 stycznia 2025, 17:00

Premiera w Operze Lubelskiej! Opera „Don Giovanni” w gwiazdorskiej obsadzie.

Lubelska premiera (25 stycznia) „Don Giovanniego” będzie największym wydarzeniem operowym 2025 r. w Lublinie. Rzadko, które dzieło operowe wzbudza takie emocje wśród melomanów jak właśnie „Don Giovanni”.

Jarosław Niemiec

Związkowiec z Bogdanki zaczął głodówkę w obronie kopalni

Jarosław Niemiec dziś o godzinie 7.30 rozpoczął głodówkę "przeciwko planom likwidacji kopalni i brakowi poszanowania praw załogi’. – Bogdanka zawsze była otwarta na dialog ze wszystkimi interesariuszami, w tym z przedstawicielami związków zawodowych oraz lokalnych społeczności – ripostuje rzecznik prasowy kopalni.

W powiecie puławskim najlepszym liceum ponownie zostało II LO w ZSO nr 1 im KEN

Najlepsze puławskie licea i technika według Perspektyw

Miesięcznik Perspektywy opublikował ranking najlepszych szkół średnich w kraju. W powiecie puławskim liderem wśród techników jest "Chemik", a wśród liceów prowadzi "KEN", który o jedno oczko wyprzedza "Czartorycha".

Cecylia Mrozik

Już ponad tydzień poszukiwań pani Cecylii. Córka i wnuczka apelują o pomoc

Już ponad tydzień mija od zaginięcia 82-letniej Cecylii Mrozik z Lublina. O pomoc w poszukiwaniach apeluje rodzina.

Motor przegrał pierwszy mecz z Jagiellonią 0:2

Motor Lublin poznał termin meczu z Jagiellonią Białystok

PKO BP Ekstraklasa ogłosiła dokładne terminy wszystkich meczów 21. kolejki, czyli trzeciej, która zostanie rozegrana w 2025 roku. Motor Lublin zmierzy się wówczas na wyjeździe z Jagiellonią Białystok. To spotkanie zaplanowano na niedzielę, 16 lutego (godz. 17.30).

Wtorkowe potrącenie na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej

Potrącenie wyglądało groźnie. Przejścia słabo oświetlone czy kierowcy narwani?

Wyglądało groźnie. Kierowca taksówki potrącił na przejściu dla pieszych mężczyznę i jego 9-letniego syna. Mieszkańcy Białej Podlaskiej uważają, że przy ulicy Armii Krajowej trzeba doświetlić przejścia lub zamontować progi zwalniające. Urzędnicy to rozważą.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska zaczęła turniej od porażki, występ zawodnika Azotów Puławy

W pierwszym meczu mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych przegrała z wicemistrzami olimpijskimi Niemcami 28:35. W piątek Biało-Czerwoni zmierzą się z Czechami (godzina 18)

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium