Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

1 kwietnia 2018 r.
7:52

Pszczoły giną masowo. Dlaczego?

Mimo apeli i akcji informacyjnych problem wytruć zapylaczy wciąż istnieje – podkreślają w liście do ministra rolnictwa związki i stowarzyszenia skupiające pszczelarzy. I podsuwają nowe pomysły. Jednym z nich jest emisja w telewizji spotów edukacyjnych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Nie mamy pełnych statystyk dotyczących wytruć. Wiele sytuacji kończy się na typowym postępowaniu dotyczącym ustalenia sprawcy – mówi Piotr Różyński, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie. – Jeśli chodzi o masowość wytruć to zjawisko to ma różną skalę: od całkowitych wytruć pszczół, do których dochodzi rzadziej, do podtruć, w których ginie pszczoła lotna i ona do ula już nie wraca. Takich wytruć przy ulu nie widać.

Do pierwszych zatruć pszczół środkami ochrony roślin dochodzi już wczesną wiosną, w momencie kwitnienia drzew owocowych w sadach. Sygnały od pszczelarzy z kilkunastu ostatnich lat wskazują, że w naszym regionie problem dotyczy przede wszystkim powiatów opolskiego i kraśnickiego.

– Sadów i upraw roślin jagodowych, głównie malin. Na porzeczce tych wytruć jest mniej. Zdarzają się też wytrucia na rzepaku – podaje prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie.

Pszczelarze apelują

W związku ze zbliżającym się sezonem wegetacyjnym, środowisko pszczelarzy i Lubelska Izba Rolnicza przypominają, że problem wytruć zapylaczy, w tym pszczół miodnych, niebawem powróci. Związki i stowarzyszenia skupiające pszczelarzy oraz LIR w tym m.in. Polski Związek Pszczelarski i Wojewódzki Związek Pszczelarzy wystosował apel do ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

„Uwzględniając dotychczasowe doświadczenia, jak również głosy środowisk pszczelarskich, uważamy, że należy położyć większy nacisk na kwestie związane z budowaniem świadomości społeczeństwa w tym szczególnie rolników, co do istotnej roli jaką pełnią zapylacze w procesie rozwoju roślin” – napisali w piśmie do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

Autorzy apelu zaznaczają, że mimo nagłaśniania problematyki poprzez apele czy akcje informacyjne problem nadal istnieje. W przekonaniu autorów lepsze efekty w tym zakresie można osiągnąć poprzez działania edukacyjno-prewencyjne. W liście do szefa resortu rolnictwa padają konkretne propozycje.

Spot w telewizji

„Jednym z pomysłów, który umożliwiałby dotarcie do szerokiej grupy społecznej, jest przygotowanie i emisja sporu informacyjno-edukacyjnego o konieczności ochrony zapylaczy w tym pszczoły miodnej, a także zapewnienia bezpieczeństwa żywności w kontekście nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin” – proponują pszczelarze.

Apelują do ministra, by rozważył możliwość przygotowania takiego krótkiego spotu i jego emisję „np. w telewizji publicznej w godzinach emisji programów o tematyce rolniczej”. Proponują, by spot poruszał np. tematykę związaną z rolą pszczoły w gospodarce czy też skutków nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin dla owadów zapylających.

„Jesteśmy przekonani, że specjaliści potrafią takie zagadnienia zawrzeć w spocie wykorzystującym krótki czas antenowy w sposób czytelny, klarowny i niekonfliktujący pszczelarzy, rolników, sadowników czy też producentów środków ochrony roślin.” – zaznaczają autorzy listu.

Wsparcie dla inspekcji

Zdaniem sygnatariuszy apelu do ministra rolnictwa należałoby pomyśleć również o wsparciu działań Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która zajmuje się przypadkami zatruć pszczół.

„Służby Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa ze względu na ograniczony skład osobowy i bardzo szeroki zakres obowiązków, powinny otrzymać wsparcie ze strony innych organów, aby móc prowadzić w pełni skuteczny monitoring wykonywania zabiegów ochrony roślin” – czytamy w apelu do ministra.
Zdaniem autorów listu być może należałoby w te działania włączyć policję.

„W naszej ocenie warto rozważyć możliwość angażowania służb patrolowych policji do interwencji wobec osób nieprawidłowo wykonujących zabiegi ochrony roślin, bądź będących sprawcami wytrucia pszczół” – proponują pszczelarze i LIR.

Jeśli ich postulat zostałby uwzględniony, to zdaniem sygnatariuszy wcześniej należałoby przygotować instrukcję jak policja powinna postępować w takich przypadkach.

Miód w UE

Rocznie w Unii Europejskiej produkuje się 250 tys. ton miodu. Więcej produkują tylko Chiny. W UE jest ponad 600 tys. pszczelarzy, ale liczba ta systematycznie spada.

Około 84 proc. gatunków roślin i 76 proc. produkcji żywności w Europie zależy od zapylania. W niektórych państwach UE liczba rodzin pszczelich zmniejszyła się o ponad 50 proc.  Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, może kosztować  świat 150 miliardów euro.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium