Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

1 kwietnia 2018 r.
7:52

Pszczoły giną masowo. Dlaczego?

Mimo apeli i akcji informacyjnych problem wytruć zapylaczy wciąż istnieje – podkreślają w liście do ministra rolnictwa związki i stowarzyszenia skupiające pszczelarzy. I podsuwają nowe pomysły. Jednym z nich jest emisja w telewizji spotów edukacyjnych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Nie mamy pełnych statystyk dotyczących wytruć. Wiele sytuacji kończy się na typowym postępowaniu dotyczącym ustalenia sprawcy – mówi Piotr Różyński, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie. – Jeśli chodzi o masowość wytruć to zjawisko to ma różną skalę: od całkowitych wytruć pszczół, do których dochodzi rzadziej, do podtruć, w których ginie pszczoła lotna i ona do ula już nie wraca. Takich wytruć przy ulu nie widać.

Do pierwszych zatruć pszczół środkami ochrony roślin dochodzi już wczesną wiosną, w momencie kwitnienia drzew owocowych w sadach. Sygnały od pszczelarzy z kilkunastu ostatnich lat wskazują, że w naszym regionie problem dotyczy przede wszystkim powiatów opolskiego i kraśnickiego.

– Sadów i upraw roślin jagodowych, głównie malin. Na porzeczce tych wytruć jest mniej. Zdarzają się też wytrucia na rzepaku – podaje prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie.

Pszczelarze apelują

W związku ze zbliżającym się sezonem wegetacyjnym, środowisko pszczelarzy i Lubelska Izba Rolnicza przypominają, że problem wytruć zapylaczy, w tym pszczół miodnych, niebawem powróci. Związki i stowarzyszenia skupiające pszczelarzy oraz LIR w tym m.in. Polski Związek Pszczelarski i Wojewódzki Związek Pszczelarzy wystosował apel do ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

„Uwzględniając dotychczasowe doświadczenia, jak również głosy środowisk pszczelarskich, uważamy, że należy położyć większy nacisk na kwestie związane z budowaniem świadomości społeczeństwa w tym szczególnie rolników, co do istotnej roli jaką pełnią zapylacze w procesie rozwoju roślin” – napisali w piśmie do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

Autorzy apelu zaznaczają, że mimo nagłaśniania problematyki poprzez apele czy akcje informacyjne problem nadal istnieje. W przekonaniu autorów lepsze efekty w tym zakresie można osiągnąć poprzez działania edukacyjno-prewencyjne. W liście do szefa resortu rolnictwa padają konkretne propozycje.

Spot w telewizji

„Jednym z pomysłów, który umożliwiałby dotarcie do szerokiej grupy społecznej, jest przygotowanie i emisja sporu informacyjno-edukacyjnego o konieczności ochrony zapylaczy w tym pszczoły miodnej, a także zapewnienia bezpieczeństwa żywności w kontekście nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin” – proponują pszczelarze.

Apelują do ministra, by rozważył możliwość przygotowania takiego krótkiego spotu i jego emisję „np. w telewizji publicznej w godzinach emisji programów o tematyce rolniczej”. Proponują, by spot poruszał np. tematykę związaną z rolą pszczoły w gospodarce czy też skutków nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin dla owadów zapylających.

„Jesteśmy przekonani, że specjaliści potrafią takie zagadnienia zawrzeć w spocie wykorzystującym krótki czas antenowy w sposób czytelny, klarowny i niekonfliktujący pszczelarzy, rolników, sadowników czy też producentów środków ochrony roślin.” – zaznaczają autorzy listu.

Wsparcie dla inspekcji

Zdaniem sygnatariuszy apelu do ministra rolnictwa należałoby pomyśleć również o wsparciu działań Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która zajmuje się przypadkami zatruć pszczół.

„Służby Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa ze względu na ograniczony skład osobowy i bardzo szeroki zakres obowiązków, powinny otrzymać wsparcie ze strony innych organów, aby móc prowadzić w pełni skuteczny monitoring wykonywania zabiegów ochrony roślin” – czytamy w apelu do ministra.
Zdaniem autorów listu być może należałoby w te działania włączyć policję.

„W naszej ocenie warto rozważyć możliwość angażowania służb patrolowych policji do interwencji wobec osób nieprawidłowo wykonujących zabiegi ochrony roślin, bądź będących sprawcami wytrucia pszczół” – proponują pszczelarze i LIR.

Jeśli ich postulat zostałby uwzględniony, to zdaniem sygnatariuszy wcześniej należałoby przygotować instrukcję jak policja powinna postępować w takich przypadkach.

Miód w UE

Rocznie w Unii Europejskiej produkuje się 250 tys. ton miodu. Więcej produkują tylko Chiny. W UE jest ponad 600 tys. pszczelarzy, ale liczba ta systematycznie spada.

Około 84 proc. gatunków roślin i 76 proc. produkcji żywności w Europie zależy od zapylania. W niektórych państwach UE liczba rodzin pszczelich zmniejszyła się o ponad 50 proc.  Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, może kosztować  świat 150 miliardów euro.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium