To była nie tylko okazja do zdobycia cennej wiedzy i nawiązania wartościowych kontaktów, ale również kluczowy krok w kierunku przekształcenia polskiej turystyki w bardziej zrównoważoną i innowacyjną branżę. Mowa o konferencji „Współpraca-Innowacje-Zrównoważona Turystyka”, organizowanej w Lublinie przez Polską Organizację Turystyczną i Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną. Partnerem honorowym konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.
W wydarzeniu wzięło około 100 uczestników z szeroko rozumianej branży turystycznej z całego województwa lubelskiego. To zróżnicowane grono obejmowało przedstawicieli samorządów na czele z Marcinem Szewczakiem, członkiem Zarządu Województwa Lubelskiego, prezydentem Zamościa Rafałem Zwolakiem i dyrektor Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki UMWL Agnieszką Drozd-Bownik, lokalnych przedsiębiorców, organizacje turystyczne, a także ekspertów i specjalistów ds. turystyki. Ich obecność i zaangażowanie były kluczowe dla sukcesu konferencji, umożliwiając wymianę doświadczeń, wiedzy i najlepszych praktyk.
– Przede wszystkim chcieliśmy zwrócić uwagę na innowacje w turystyce, ale za pomocą zrównoważonego rozwoju – mówi o konferencji Marcin Kania, prezes LROT, dyrektor Hotelu Wieniawski, dyrektor Regionalny IGHP w WL. – Odpowiedzieć na pytanie: Czy w strategii województwa lubelskiego i całego regionu idziemy w stronę prawidłową, turystyki zrównoważonej? Prezentacje i panele pokazały jak sobie radzimy i z tego co można było zobaczyć jest całkiem nieźle.
Podczas konferencji bardzo dużo rozmawiano o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w turystyce. Adam Mikołajczyk, prezes Fundacji Best Place pokazał jak pomocna jest AI i jak łatwo można ją wykorzystać , by dowiedzieć się na przykład jakie miasta stanowią największą konkurencję w turystyce w kraju dla Lublina, mają bardzo podobną strukturę architektoniczną i jaki rodzaj turystów je odwiedza. Zaskoczenia nie było, sztuczna inteligencja wskazała Kraków i Toruń.
– W Lubelskiem jeszcze nie mamy takich typowych przykładów wykorzystania AI. Mogę jednak podać przykład wykorzystania sztucznej inteligencji w hotelu, którym akurat zarządzam. Chodzi o system zarządzający ceną. Już nie używamy do tego człowieka, tylko używamy systemu, który bada cenę w innych hotelach. Zmniejszamy jakby wysiłek do tych zasad pareto do 20% wkładu naszego informowania AI czego my oczekujemy, 80% tak naprawdę on już robi za nas – mówi Marcin Kania, prezes LROT i dyrektor Hotelu Wieniawski.
O oczekiwaniach i potrzebach włoskich turystów dotyczących podróży w Polsce podczas konferencji opowiedziała dyrektor Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej Barbara Minczewa. Niezwykle ważną prezentacją był raport „Stan wdrożenia turystyki zrównoważonej w województwie lubelskim na tle światowych tendencji”, który przedstawił dr hab. Dariusz Jacek Olszewski-Strzyżowski, prof. AWFiS w Gdańsku. Raport powstał na bazie ankiet wypełnionych przez branżę turystyczną z naszego regionu.
Agnieszka Drozd-Bownik, dyrektor Departamentu Promocji, Sportu i Turystyki UMWL mówiła o koncepcji zrównoważonego rozwoju w budowaniu marki województwa lubelskiego jako atrakcyjnej destynacji turystycznej. Dyrektor LROT Dorota Lachowska przedstawiła z kolei markę Roztocze w kontekście zrównoważonej turystyki.
Dodatkowo uczestnicy konferencji poznali założenia zrównoważonego rozwoju w wyjątkowym obiekcie noclegowym „Pensjonat Uroczysko Zaborek”, o których opowiedziała Katarzyna Okoń-Szczepaniak oraz innowacyjne rozwiązania i projekty Grupy Arche.
Na zakończenie odbyła się debata z ekspertami nt. „Aspekty społeczne, gospodarcze i środowiskowe w zrównoważonym rozwoju regionu.