Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rozrywka

22 marca 2020 r.
20:42

Kultura w czasie kwarantanny. Bez wychodzenia z domu

39 0 A A
(fot. Kultura w kwarantannie)

Koncerty, spacery, joga, spektakle, warsztaty, wykłady – a wszystko bez wychodzenia z domu. Wielbiciele kultury oraz jej twórcy realizują swoje pasje dzięki facebookowej grupie „Kultura w kwarantannie”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Grupa powstała w piątek 13 marca. Jej inicjatorem jest Marcin Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko. W panowaniu nad ponad 40 tys. członków, którym nie brakuje kreatywności, pomagają mu przyjaciele z Inicjatywy LWL i Muzeum Opowieści.
 
– Jako ojciec założyciel, jestem z siebie dumny. Działanie "Kultury w kwarantannie" całkowicie przebiło moje oczekiwania. Ciągle się uczymy, bo ta swego rodzaju rewolucja kulturalna przyszła nagle i my musimy się w tej sytuacji odnaleźć. Nie wszyscy potrafią sobie z tym poradzić, jak w każdej rewolucji. Szukają narzędzi, możliwości. W tym czasie, artyści mają spory problem, wręcz zostali postawieni pod ścianą. Dlatego w tej grupie myślimy jak pomóc ludziom, którzy tworzą i organizują kulturę – opowiada Piotrowski.
 
Członkowie grupy tworzą rodzaj internetowej telewizji kulturalnej kreowanej oddolnie, przez nich samych. Nauka malowania pisanek czy mandali, zwiedzanie muzeów, wirtualna retro potańcówka, folkowe jam session, spektakle teatralne, festiwale filmowe czy koncerty na żywo – tutaj kultura nie ma ograniczeń.
 
– Na grupie toczy się jedna z największych imprez masowych w Polsce. Cały czas coś się dzieje. Najfajniejsze są rzeczy tworzone na żywo, specjalnie dla grupy np. koncerty, wykłady, warsztaty. Podczas takich transmisji, artyści nie są oddzieleni od odbiorców, a społecznościowo tworzą swój przekaz, dyskutując z ludźmi, którzy ich oglądają. Takiej interakcji oczekują odbiorcy. Tą namiastkę bycia z publicznością dają właśnie media społecznościowe – tłumaczy inicjator.
 
– Ważne jest, żeby pokazać, że ciężkich czasach można poszukać rozwiązań, które sprawiają ze kultura nie zamiera. Jest ich sporo, tylko czas się przestawić na inny rodzaj odbioru. W Muzeum Opowieści planowaliśmy od września uruchomić projekt „Qltura bardziej dostępna”, aby transmitować wydarzenia kulturalne dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą wychodzić z domu. Teraz intensywnie pracujemy nad wspieraniem "Kultury w kwarantannie" ale „Qltura bardziej dostępna” pojawi się szybciej, niż planowaliśmy – mówi Marcin Kurnik, jeden z koordynatorów grupy.
 
Organizatorzy chcieliby, aby "Kultura w kwarantannie" pozostała i stanowiła miejsce wspólnych spotkań, także gdy epidemia koronawirusa minie i wszystko wróci do normy.
 
– Kultura w jakiś sposób przeniosła się do sfery wirtualnej. Ta grupa pozwala pokazać swoją twórczość szczególnie artystom niszowym. Bo ci mainstreamowi sobie poradzą, pokaże ich radio czy telewizja. O wiele trudniej jest tym mniejszym, którzy mają ograniczoną ilość odbiorców. A na grupie nie ma ludzi z przypadku, są ci, którzy albo tworzą, albo poszukują kultury. To już jest cała armia, wśród których można pokazać swoją twórczość – dodaje Piotrowski.
 
– Kultura tworzy się nie tylko w dużych miejskich ośrodkach, ale też poza nimi. Do tej pory, aby przebić się ze swoją twórczością, należało wyjechać z mniejszych ośrodków do tych głównych. Obecnie "Kultura w kwarantannie" daje szansę niszowym artystom zaistnieć i pokazać się szerszej publiczności miejskiej, która korzysta z kultury o wiele częściej niż ci w małych miasteczkach czy na wsiach. Dzięki grupie ta społeczność ma szansę się poznać, a ogromne zasoby twórcze, które tkwią w ludziach mogą być uwidocznione i okazuje się, że całe to bardzo kosztowne przedsięwzięcie jak np. nagrania studyjne czy wyjazdy na koncerty można zrobić dużo taniej i z dużo większym zasięgiem, a ludzie chcą w tym uczestniczyć – opowiada kolejny z koordynatorów grupy Konrad Smoliński z Inicjatywy LWL.
 
Mała ciekawostka: Najwięcej członków grupy mieszka właśnie w dużych miastach: kolejno w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Lublinie, a 75 grupy procent stanowią kobiety. Większość osób jest w wieku 35–44.
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Roszady w Ratuszu. Prezydent łączy wydziały, zmienia dyrektorów
Zamość

Roszady w Ratuszu. Prezydent łączy wydziały, zmienia dyrektorów

Pracy nikt nie stracił, ale niektórzy musieli się rozstać ze stanowiskami. Są też tacy, którzy dostali nowe zadania, a niektórzy awansowali. Prezydent Zamościa po tym, jak zrobił porządki w miejskich spółkach, zabrał się za wprowadzanie zmian w urzędzie.

Mobilny gabinet dentystyczny znów w regionie. Pierwszy postój jutro

Mobilny gabinet dentystyczny znów w regionie. Pierwszy postój jutro

W pełni wyposażony, mobilny Dentobus zaparkuje w 5 mniejszych miejscowościach w Lubelskiem. Dzieci mogą tam skorzystać z bezpłatnego leczenia.

Krzesimir Dębski

Krzesimir Dębski kolejną postacią w Zamojskiej Alei Sław

Kompozytor i muzyk Krzesimir Dębski to kolejna postać, która będzie miała swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław. Jej odsłonięcie zaplanowano na początek lipca, a uroczystości potrwają dwa dni.

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu
8 czerwca 2024, 20:00
galeria

Jeden festiwal, pięć koncertów. Czyli "arte, cultura, musica e...." w Zamościu

Trzy czerwcowe weekendy w Zamościu to gratka dla melomanów. W ramach tegorocznej edycji Zamojskiego Festiwalu Kultury "arte, cultura, musica e...". Zaplanowano aż pięć koncertów, podczas których Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego wystąpi ze znakomitymi gośćmi.

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miejskie bratki czekają na drugie życie. Ratusz rozda 1,5 tys. sadzonek

Miasto pięknieje za sprawą kwietnych rabat. Ratusz sadzonkami chce się podzielić również z mieszkańcami. Bratki będą rozdawane w środę w Ogrodzie Saskim.

Zakrzywiony monitor Acer Predator X34 X5

Acer: Trzy nowe Predatory, czyli OLED dla graczy

Predator X27U F3, Predator X34 X5 i Predator X32 X3 – takimi monitorami pochwalił się Acer. Co oferują i ile kosztują?

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

Piekło w domu. Niepełnosprawny nękany przez żonę

54-latka znęcała się na swoim niepełnosprawnym mężem. Mężczyzna miał rany na rękach.

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada
LUBLIN

Remont ulicy Sowińskiego? Ratusz odpowiada

Ulica Sowińskiego łączy Czechów z LSM i Czubami. Codziennie przejeżdżają tędy tysiące kierowców. Stan nawierzchni nie jest najlepszy, na co uwagę zwrócił miejski radny. Jednak remontu w tym roku nie będzie.

Wspólna feta z kibicami ma rozpocząć się pod Areną Lublin około godz. 17
galeria

Lublin świętuje awans Motoru. Otwarty autobus i feta z kibicami pod Areną

W poniedziałek nad ranem pod Areną Lublin pojawił się autokar z piłkarzami Motoru. Drużyna Mateusza Stolarskiego w finale baraży pokonała Arkę Gdynia 2:1 i po 32 latach znowu zagra na najwyższym szczeblu rozgrywek. Świętowanie wielkiego sukcesu rozpoczęło się już na murawie, trwało w drodze powrotnej, a w najbliższych godzinach klub zaprasza kibiców na wspólną fetę.

Reprezentacja trenuje przed Euro 2024. W kadrze pojawił się wychowanek BKS Lublin

Reprezentacja trenuje przed Euro 2024. W kadrze pojawił się wychowanek BKS Lublin

Reprezentacja Polski rozpoczęła zgrupowanie przed nadchodzącymi wielkimi krokami mistrzostwami Europy

Mecz kolejki dla Lutni Piszczac. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Mecz kolejki dla Lutni Piszczac. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

W meczu kolejki wicelider Lutnia Piszczac pokonała Podlasie II Biała Podlaska. Podział punktów w spotkaniu rezerw Orląt Radzyń Podlaski i Orła Czemierniki. W starciu „derbowym” Unii lepsza ta z Żabikowa. W czwartek lider Orlęta Łuków tylko zremisowały z Młodzieżówką, w niedzielę przegrały u siebie z walczącym o utrzymanie Kujawiakiem Stanin i straciły prowadzenie w tabeli

Kontrabandę ukryto w specjalnie przerobionej naczepie

Pies wywąchał kontrabandę za ponad milion złotych

Kontrabanda papierosów wciąż jest doskonałym biznesem. Przemytników nie odstraszają nawet surowe kary czy przepadek pojazdów użytych do przemytu. W Koroszczynie wpadł kierowca spod Łukowa, który chciał przemycić do Polski 89 tys. papierosów o wartości 1,5 miliona złotych.

"To było najtrudniejsze spotkanie w sezonie" czyli opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław
galeria

"To było najtrudniejsze spotkanie w sezonie" czyli opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Betard Spartą Wrocław

Hit siódmej kolejki PGE Ekstraligi przyniósł sporo emocji i kolejną wygraną Orlen Oil Motoru nad Betard Spartą Wrocław. Jak niedzielne spotkanie podsumowali jego bohaterowie?

zdjęcie ilustracyjne

Makabryczne odkrycie na bagnach. Syn podejrzany o zabójstwo matki

40-latek podejrzany o zabójstwo swojej matki. Ciało kobiety ukrył na bagnach.

Frassati Fajsławice dopisał w weekend cenne trzy punkty

Czołówka nadal zwycięska. Grała chełmska klasa okręgowa

Brat Siennica Nadolna pokonał na wyjeździe Ruch Izbica 4:2. Sparta Rejowiec Fabryczny wygrała z Unią Białopole 6:1. Skromne zwycięstwo 1:0 pewnego już od ponad tygodnia awansu do IV ligi Kłosa Gmina Chełm nad Spółdzielcą Siedliszcze

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium