Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rozrywka

12 września 2008 r.
16:51
Edytuj ten wpis

Tour de Pologne od kuchni

0 0 A A

Rozmowa z Czesławem Langiem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Czesław Lang to człowiek, który sprawił, że co roku miliony Polaków mogą obserwować w swoich miastach walkę najlepszych kolarzy świata. W tym roku Tour de Pologne, po wielu latach nieobecności, zagości w Lublinie.

• 15 lat temu rozpoczynał pan swoją inwestycję w Tour de Pologne. Co pan chciał wtedy osiągnąć?

- Chciałem zrobić z polskiego wyścigu imprezę rangi światowej. Ścigałem się wiele lat na Zachodzie i zawsze marzyłem o stworzeniu w naszym kraju imprez podobnych do tych we Francji, Włoszech czy Hiszpanii.

• Jakie były największe problemy organizacyjne w ciągu tych 15 lat?

- Zdecydowanie jest to problem pieniędzy, a raczej ich braku. Wyścig organizowany jest tylko ze środków uzyskanych od sponsorów. Nie mamy żadnych dotacji i zresztą się o nie staramy. Jest to ogromne przedsięwzięcie i zamknąć budżet nie jest łatwo. Co roku podwyższamy poziom naszego Touru i trzeba przyznać, że nagrody również są coraz wyższe. W tym roku przeznaczyliśmy na nie 200 tys. euro. A budżet całego wyścigu wynosi 3 mln euro. Mam jednak dużą satysfakcję, bo należymy do największych imprez kolarskich na świecie.

• Jakie są różnice między naszym wyścigiem, a największymi tourami?

- Organizacyjnie nie ma między nami różnic. Wiadomo, że nasz wyścig jest krótszy. Tour de France czy Giro d`Italia mają 21 etapów, a my tylko 7. Jednak wydaje mi się, że jesteśmy bardziej gościnni i mamy lepsze oznakowanie tras. Jedyne, czego nie mamy, to takie góry jak Alpy. Naszym atutem są rundy, które dzięki nam stają się już popularne na Zachodzie. Pozwalają one na wprowadzenie kolarstwa do miast i pokazanie go szerszej publiczności.

• Który etap jest najtrudniejszy?

- Zdecydowanie będzie to 6 odcinek, gdzie mamy 7 górskich premii, ale aż 9 trudnych podjazdów. Jest to jedyny etap, gdzie nie ma rund, gdyż w górach peleton zwykle przyjeżdża rozciągnięty i mogłoby to doprowadzić do dublowania zawodników.

• Kolarstwo ma duży problem z dopingiem. Jakie sankcje przewidują organizatorzy Tour de Pologne?

- Nie zajmujemy się stroną dopingu. Od tego są specjalni komisarze. Mają oni prawo o każdej porze dnia i nocy skontrolować zawodników. Ze swojej strony musieliśmy na miesiąc wcześniej podać m.in. nazwy hoteli, w których zakwaterowane będą zespoły. Kolarstwo to jedyny sport, w którym zawodnicy maja tzw. paszport biologiczny. Przy określaniu, czy kolarz jest na dopingu czy nie, patrzy się przede wszystkim na jego walory naturalne. Jeżeli ktoś przez całe życie miał niski poziom testosteronu, a nagle ma wysoki, to znaczy, że najprawdopodobniej coś wziął. Walka z dopingiem jest skuteczna, a kary dla oszustów są bardzo wysokie. Ze swojej strony organizujemy i finansujemy badania przeprowadzone w czasie wyścigu.

• A jak wygląda pański dzień na Tour de Pologne?

- To bardzo pracowity dzień. Wstaję zwykle o 6 i sprawdzam przygotowanie poszczególnych ludzi. Kontroluję scenografię na starcie. Dzwonię na metę dowiedzieć się czy wszystko jest "ok”. Później przyjmuję meldunki z trasy. Dopiero potem mam czas na szybkie śniadanie. Następnie czeka mnie odprawa z sędziami i rozmowa z telewizją. Bezpośrednio potem następuje uroczysty start etapu. Po nim wsiadam w samochód, chwilę jadę z wyścigiem i następnie podążam na miejsce mety, gdzie godzinę przed finiszem siadam wśród kibiców i opowiadam im, jak wygląda peleton od środka. Po wyścigu mam jeszcze mnóstwo pracy: dekoracja, konferencja prasowa, spotkanie z władzami miasta.

• Czy myśli pan o wydłużeniu wyścigu?

- Od przyszłego roku będzie 8 etapów, a sam wyścig zacznie się 2 sierpnia. Jest to lepszy termin dla kibiców, którzy wracając z plaży będą mogli zasiąść przed telewizorami i obejrzeć relację z Touru. Meta będzie wyznaczona około dwóch godzin później. Będziemy również bardziej atrakcyjni dla kolarzy, bo nasz wyścig nie będzie pokrywał się z Vuelta a Espana. Zaczniemy 10 dni po zakończeniu Tour de France, a zakończymy kilka dni przed rozpoczęciem Tour of Benelux.

• Kto jest pana faworytem do zwycięstwa w Tour de Pologne?

- Jest to ciekawy wyścig i ciężko jest wytypować jednego faworyta. Przyjeżdżają bracia Schleckowie, Cadel Evans czy Fabian Cancellara. Wyścigi w ostatnim czasie są bardzo nieprzewidywalne, a w największych tourach decydują niuanse i występują sekundowe różnice.

• A Polacy mają największe szanse na zaistnienie w Tour de Pologne?

- Z pewnością powinien to być Sylwester Szmyd, który pokazał, że umie walczyć z najlepszymi. Ciekawi mnie tylko jak Sylwek sprawdzi się jako lider Lampre, bo dotąd był jedynie pomocnikiem. Z pewnością walczyć będzie Darek Baranowski, który ma bardzo duże doświadczenie. Ze sprinterów powinien się liczyć Krzysztof Jeżowski. Najważniejsze jest to, żeby Polacy walczyli, a nie odstawali na wszystkich górkach. Szkoda, że nie jedzie Przemek Niemiec i Tomek Miarczyński. Liczę na dobry występ naszej reprezentacji podczas drużynowej jazdy na czas w Warszawie. To są 4 kilometry, a trasa jest znana. Mam nadzieję, że Polacy nauczyli się jej na pamięć i automatycznie będą wchodzić w zakręty.

• Co sądzi pan o absencji polskich olimpijczyków w Tourze?

- Rozmawiałem z nimi i mówili, że chcą się dobrze przygotować do Mistrzostw Świata. Ale czy Cancellara nie chce dobrze przygotować się do Mistrzostw? Chce, dlatego będzie startował w Polsce. Brakuje mi u naszych kolarzy dumy narodowej. Włosi biją się o start w Giro d`Italia, Francuzi walczą do końca o nominacje na Tour de France, a my rezygnujemy ze startu w naszym narodowym wyścigu. Jeżeli nie ma się w sobie dumy narodowej i chęci pokazania się to nie można wygrać. Mentalność zwycięzcy się kreuje, a Przemek Niemiec miał niepowtarzalną szansę, aby być liderem grupy, która pracowałaby na niego. Mam nadzieję, że Piotr Wadecki wie co robi. Jeżeli Polacy spiszą się słabo, to wspólnie będziemy go krytykować.

• Czy zdradzi Pan plan trasy na kolejne lata?

- Z doświadczenia wiemy, że najlepiej jest jak dana trasa jest powtarzana 2 lata z rzędu. Wtedy kibice z chęcią przychodzą na trasę. Jeden drugiemu przekaże pozytywną opinię i już tworzy się grupka fanów. Zapewne będziemy zwracać się do władz Lublina z zapytaniem o chęć organizacji Touru w przyszłym roku. Ale na to przyjdzie czas później. Marzymy o tym, aby w 2010 r. nasz wyścig zagościł we Lwowie.

Pozostałe informacje

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców
galeria

Stypendia ACSS dla lubelskich sportowców

39 utalentowanych sportowców odebrało powołania do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie na rok 2025.

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej
koncert
29 listopada 2024, 19:00

Giganci opery w Filharmonii Lubelskiej

Już w najbliższy piątek prawdziwa uczta dla miłośników opery i symfonicznej potęgi. W ramach cyklu koncertowego „Klasycznie co piątek” odbędzie się koncert pt. „Wielkie uwertury XIX w. W 100 rocznicę śmierci Giacomo Pucciniego”.

Bombowa komedia
teatr
29 listopada 2024, 18:00

Bombowa komedia

„La Bombe” to naprawdę bombowa komedia: gwiazdorska obsada, zmysłowa sceneria i kostiumy, a do tego francuska muzyka oraz sceny, które bawią do łez! Spektakl będzie wystawiony w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskim Centrum Kongresowym UP.

Najlepsi nagrodzeni. Trwa gala Rolnik Roku 2024
rolnik roku 2024
galeria

Najlepsi nagrodzeni. Trwa gala Rolnik Roku 2024

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu
film

Beata Stepaniuk-Kuśmierzak: Ciepło w sercu, siła w działaniu

W dzisiejszym Dziennikowym Lustrze gościć będziemy wyjątkową kobietę, która z sukcesem łączy życie zawodowe z prywatnym. Pani Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, mama, żona, kobieta pracująca, a także zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji. Choć lista jej obowiązków i inicjatyw jest imponująca, to serca młodych i starszych Lublinian skradła dzięki pracy nad projektem dzięki którymu Lublin zyskał tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wyglądała życiowa droga Pani Beaty? Jakie były jej marzenia z dzieciństwa? Czy była zbuntowaną nastolatką? Jak godzi życie zawodowe z rodziną? Jakie wartości wyznaje w życiu? Na te i inne pytania odpowie w rozmowie z Katarzyną Nastaj.

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym
film

Lubelski dworzec doceniony przez jury na festiwalu filmowym

Podczas 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ENERGACamerimage w Toruniu, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie otrzymał nagrodę specjalną w kategorii spotów reklamowych trwających do 3 minut. W wyróżnionym filmie królował nowy budynek dworca w Lublinie.

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Odurzeni narkotykami młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Policję zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Prokuratura postawi zarzuty 20-letniej Polce i 18-letniemu Ukraińcowi.

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!