Kolejne samorządy podejmują uchwały, w których bronią pamięci o Janie Pawle II. W czwartek ma tak zrobić Rada Miasta Lublina, a za kilka dni także sejmik województwa lubelskiego.
Pierwszy był Sejm. Już na początku marca za sprawą głosów Zjednoczonej Prawicy i PSL parlament przyjął specjalną uchwałę, w której broni Jana Pawła II.
– Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież – św. Jan Paweł II najwybitniejszy Polak w historii – głosi tekst uchwały.
To reakcja na reportaż stacji TVN „Franciszkańska 3”, który wywołał dyskusję o odpowiedzialności Karola Wojtyły za postawę polskiego Kościoła wobec przypadków pedofilii wśród duchownych w czasach, kiedy późniejszy papież sprawował funkcje biskupa i arcybiskupa krakowskiego.
I stało się. Kolejne uchwały zaczęły podejmować samorządy najróżniejszego szczebla. Można takich miast i miejscowości, które już mają, albo mają mieć uchwały, wymienić długo: Zamość, Wyszków. Kalwaria Zebrzydowska, gmina Radziechowy-Wieprz… Doszło nawet do tego, że w Radzyniu Podlaskim zebrało się aż pięć samorządów z tego rejonu, żeby wspólnie stanąć w obronie Jana Pawła II. Wspólną sesję zorganizowały: Radzyń Podlaski, powiat radzyński oraz gminy Wohyń, Komarówka Podlaska oraz Kąkolewnica.
W czwartek taka uchwała ma być głosowana także na sesji Rady Miasta Lublina. Jej autorami są radni PiS, ale nie tylko ich podpisy widnieją pod projektem dokumentu. Podpisali się także: Jadwiga Mach i Zbigniew Jurkowski z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka i niezrzeszony Stanisław Brzozowski.
– Będziemy zachęcać innych członków klubu prezydenta, by poparli ten apel, wszak Jan Paweł II jest honorowym obywatelem naszego miasta. Niemniej uważam, że niezależnie od tego, kto je poprze, stanowisko należało przedstawić z powodów oczywistych – mówił nam radny Tomasz Pitucha (PiS), jeden z inicjatorów przyjęcia uchwały w tej sprawie.
Można było zgadywać, że o Janie Pawle II wypowie się także sejmik województwa. I tak właśnie ma się stać 5 kwietnia. Tego dnia sejmik, w którym większość ma klub PiS, będzie obradował nad uchwałą „w sprawie obrony dziedzictwa i dobrego imienia Świętego Jana Pawła II”.
– Sejmik Województwa Lubelskiego wyraża stanowczy i głęboki sprzeciw wobec zaistniałych w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej bezpodstawnych i bezpardonowych ataków medialnych skierowanych przeciwko Świętemu Janowi Pawłowi II oraz zdecydowanie potępia te szkodliwe działania – czytamy w projekcie dokumentu.
Autorzy projektu podkreślają, że Jan Paweł II jest częścią historii i dziedzictwa narodowego. Że należy o to dbać i „strzec z pełnym oddaniem oraz stanowczością w imię polskiej racji stanu”.
Jak w wielu takich dokumentach papież nazywany jest największym Polakiem, a tym razem radni dodają, że także w „dziejach ponadtysiącletniej historii Polski i narodu polskiego”.
– Poprzez apostolskie wizyty papieskie na ziemi lubelskiej – w Lublinie i Zamościu – oraz wcześniejszą, wieloletnią pracę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odcisnął swój trwały ślad i przyczynił się do wychowania, umocnienia i wzrostu duchowego setek tysięcy młodzieży i wiernych mieszkańców Lubelszczyzny, dla których Papież Polak był i pozostaje moralnym wzorcem i punktem odniesienia – czytamy.
Taką uchwałą sejmik ma zamiar sprzeciwić się próby dyskredytowania papieża. Jednocześnie ma to być wyraz uznania dla dokonać Jana Pawła II. Nie chodzi wyłącznie o Polskę, ale o Europę i cały świat.
– Sejmik Województwa Lubelskiego apeluje i wzywa wszystkich do obrony i zachowania dziedzictwa Świętego Jana Pawła II, którego dobre imię stanowi wspólną i wielką wartość dla Polski i Polaków, w tym także Lubelszczyzny i jej mieszkańców – apelują autorzy uchwały.
Dodajmy, że 2 kwietnia, w 18 rocznicę śmierci Jana Pawła II, w wielu miastach Polski odbędą się marsze papieskie. Tak samo będzie w Lublinie. Organizatorem lubelskiego marszu jest związek zawodowy „Solidarność”.