Dobrobyt i bogactwo Kazimierza nad Wisłą czy poznawanie tajemnic miejscowych kamienic to przykłady nowych, tematycznych spacerów z przewodnikiem. Do skorzystania z tej oferty w zbliżającym się sezonie zachęca ich organizator - Muzeum Nadwiślańskie.
Kazimierz Dolny to jedno z najstarszych miast w Polsce, a to oznacza, że kryje się za nim bogata historia. To nie tylko bulwar wiślany, Rynek, ruiny zamku, Góra Trzech Krzyży, czy baszta z pięknym widokiem na Wisłę. Turyści, którzy chcą głębiej zrozumieć Kazimierz, wkrótce będą mieli ku temu okazję. Po świętach ruszają spacery tematyczne z przewodnikiem, który zainteresowanym osobom i grupom pokaże nieoczywiste miejsca i opowie o tajemnicach nadwiślańskiego miasteczka.
Muzealnicy przygotowali 8 spacerów. Pierwszy z nich opowie o podróżach śladami akwarelisty, Zygmunta Vogla, który malował Kazimierz Dolny u schyłku XVIII wieku, tuż przed rozpadem Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Drugi spacer to "wędrówka przez miasteczko w ujęciu historycznym i architektonicznym", czyli opowieść o jego powstaniu i rozwoju, od średniowiecza po współczesność. Trzeci spacer poświęcono tzw. renesansowi lubelskiemu wraz z przykładami zabytków z tego okresu.
"O czym szepczą kamienice kazimierskie..." to tytuł czwartego spaceru poświęconego najbardziej znanym, miejskim kamienicom. Piąty spacer dotyczy miejsc, które zostały zniszczone w czasie wojen światowych oraz ich odbudowie.
Szósty poprowadzono śladami zabytków z okresu ekonomicznej świetności Kazimierza. Siódmy to spojrzenie na miasto oczami związanych z miastem artystów. Ostatni spacer poświęcono natomiast postaci polskiego malarza, Wojciecha Gersona, który malował kazimierskie pejzaże w połowie XIX wieku.
- Podczas spacerów z muzealnikiem turyści przeniosą się w przeszłość, aby lepiej zrozumieć historie związane z kazimierskimi zabytkami i dzieje samego miasta. Pomysł jest odpowiedzią na prośby samych odwiedzających, którzy szukali możliwości poznawania Kazimierza Dolnego z innej perspektywy - mówi Izabela Andryszczyk, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego.
Przewodnikiem po Kazimierzu będzie kustosz działu historii i kultury regionu w MNKD, Łukasz Rejowski. Pierwsze tematyczne spacery tuż po świętach. Przez cały sezon, a więc do końca września, będą odbywały się w poniedziałki, wtorki i środy. Na każdym obowiązuje 30-osobowy limit uczestników. Ceny w zależności od wariantu (45 lub 90-150 minut) to odpowiednio 15 lub 20 zł za osobę. Rezerwacje pod numerem 81 881 00 50.