Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.
W maju 1983 r. 19-letni maturzysta Grzegorz Przemyk, został zatrzymany przez funkcjonariuszy milicji, a następnie brutalnie pobity w komisariacie na ul. Jezuickiej w Warszawie. Dwa dni później umiera w szpitalu. Co w tym czasie przeżywała jego matka? Z czym musiała się mierzyć po tragicznej śmierci syna? Czy mogła liczyć na jakąkolwiek sprawiedliwość? Kto ją w tym czasie wspierał? Na te pytania, próbują odpowiedzieć twórcy spektaklu w reżyserii Anny Gryszkówny.
Barbara Sadowska była poetką i opozycjonistką, działającą w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Udzielała schronienia opozycjonistom, poszukiwanym przez komunistyczne służby. Z tego powodu była kilkakrotnie aresztowana przez Służbę Bezpieczeństwa. Wiosną 1983 r. została pobita przez funkcjonariuszy milicji w komitecie pomocy internowanym, który mieścił się przy kościele św. Marcina w Warszawie. Niedługo później przez milicję został zatrzymany i brutalnie pobity jej 19-letni syn Grzegorz, który świętował z przyjaciółmi zdaną maturę.
Tytułowy maj, ulubiony miesiąc Barbary Sadowskiej, stał się miesiącem narodzin i śmierci jej syna. Właśnie w tym czasie obserwujemy bohaterkę spektaklu. W roli Barbary Sadowskiej występuje Agnieszka Przepiórska, aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie znana m.in. z takich spektakli jak „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” „Nazywam się Anna Walentynowicz” i „Szymborska. Kropki, przecinki, papierosy” w reżyserii Anny Gryszkówny oraz „Dziady” i „Wesele” w reżyserii Mai Kleczewskiej. Za rolę Barbary Sadowskiej otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza – najważniejszą nagrodę aktorską w Polsce.
24 listopada, godz. 18.00 w Domu Kultury w Krasnymstawie
26 listopada, godz. 18.00 w Domu Kultury w Zamościu
27 listopada, godz. 18.00 w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie
28 listopada, godz. 18.00 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie.
Szczegółowe informacje można uzyskać w poszczególnych ośrodkach kultury i na stronie dsh.waw.pl. Więcej informacji na temat spektaklu pod numerem telefonu 603 641 045.