Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 sierpnia 2024 r.
10:03

Spór o niewielki parking trwa od 17 lat. Końca nie widać

0 A A

Niewielki parking przy zbiegu ulic Borelowskiego i Romanowskiego liczy 12 miejsc postojowych. Ale historia z nimi związana jest burzliwa. Bowiem od około 17 lat toczy się spór między miastem a właścicielem pobliskiej szkoły o sposób ich wykorzystania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stronami tej sprawy są właściciel pobliskiej, znanej w mieście szkoły językowej i  Ratusz. Wszystko zacząć się miało już w 2007 roku kiedy to sąd musiał rozstrzygnąć toczący się o niewielki parking konflikt między wymienionymi stronami. Wtedy sędziowie w drugiej instancji przychylili się do zdania właściciela szkoły i miasto musiało zwrócić mu pieniądze, które ten wyłożył na przebudowę tego miejsca.

– Sprawa dotycząca parkingu przy skrzyżowaniu ul. Borelowskiego oraz Romanowskiego, w kwestii sporu sądowego zainicjowanego przez osobę fizyczną, zakończyła się wydaniem wyroku przez Sąd Okręgowy, po złożeniu uprzednio apelacji przez powoda. W wyroku Sąd drugiej instancji częściowo uznał roszczenia za zasadne i zasądził zwrot kwoty, która została wpłacona przez powoda na poczet przebudowy parkingu i której zwrotu żądał – relacjonuje krótko tę sprawę Monika Fisz z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Sprawa ucichła na bardzo długi czas, jednak dwa lata temu temat parkingu przy Borelowskiego powrócił. W 2022 roku ówczesny wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin Stanisław Kieroński wstawił się za prośbą właściciela szkoły językowej i wnioskował do prezydenta miasta o przywrócenie prawa do korzystania na wyłączność z miejsc postojowych na tym parkingu.

– Parking miał służyć mieszkańcom dzielnicy, ale z obserwacji pracowników szkoły wynika, że korzystają z niego osoby spoza Lublina, przyjeżdżające do pracy, a niektóre auta „garażują" w tym miejscu od kilku lat. Z powodu ograniczonej liczby miejsc parkingowych szkoła została zmuszona do ograniczenia czasu pracy placówki, prowadząc lekcje w godzinach popołudniowych – twierdził Kieroński i jak dodawał szkoła chciała przyjąć w swoje szeregi 1000 uczniów z Ukrainy, którzy po ucieczce z terenów ogarniętych wojną mieli być włączeni do polskiego systemu edukacji.

– Do prowadzenia zajęć dla tak dużej liczby osób szkoła będzie zmuszona do prowadzenia lekcji również w godzinach rannych. Niezbędny też będzie dostęp do miejsc parkingowych dla nauczycieli i osób dorosłych, uczestniczących w zajęciach – dodawał Kieroński.

Przedstawiciel władz miasta – ówczesny wiceprezydent Artur Szymczyk – odpowiedział krótko.

Nie przewiduje się przywrócenia prawa do wyłącznego korzystania z parkingu u zbiegu ulic M. Romanowskiego i M. Boreloweskiego.

Takiej odpowiedzi zapewne można było się spodziewać. Jednak nie to jest w tej wymianie najciekawsze. Najbardziej interesujące okazały się bowiem samochody, które „garażować” miały od kilku lat na tym parkingu. To właśnie na te pojazdy zwrócił nam uwagę jeden z Czytelników, twierdząc, że w rzeczywistości są własnością właściciela szkoły językowej.

Parking w grudniu 2023 roku. (fot. Czytelnik)

– Właściciel szkoły chciał przejąć miejski, ogólnodostępny parking na 11 samochodów przy zbiegu ul. Borelowskiego i Romanowskiego. Kiedy mu się to nie udało kupił kilkanaście samochodów i 2 przyczepy i postawił je na parkingu i na ulicy. Od maja 2023 zniknął tylko jeden pojazd (został zdewastowany). Straż miejska nie interweniuje, ponieważ nie może stwierdzić czy auta są porzucone czy nie – napisał do nas Pan Marcin w krótkim mailu i wysłał zdjęcie.

Pojechaliśmy na miejsce i wersję naszego Czytelnika potwierdzili również napotkani mieszkańcy.

Te samochody stoją tak tutaj drugi rok albo i dłużej – potwierdza pracująca w sklepie obok kobieta i jak twierdzi jej zdaniem również te samochody są własnością wskazanego przez Czytelnika człowieka.

Również przewodniczący zarządu dzielnicy Konstantynów Tomasz Pękala potwierdza, że historia konfliktu jest mu znana.

Niestety tego, czy faktycznie szkoła lub jej dyrektor mają coś wspólnego z opuszczonymi pojazdami nie udało nam się ustalić, ponieważ pomimo informacji o prowadzonych dyżurach telefonicznych nikt połączeń na żaden z dwóch numerów nie odbiera.

Również Straż Miejska jest w tej sytuacji bezradna. Po naszym pytaniu na miejsce skierowany został patrol, jednak jak przekazał nam rzecznik Robert Gogola, wcześniej nie było zgłoszeń dotyczących tego parkingu a samochody stojące na nim nie spełniają ustawowych warunków do uznania je za wraki wobec czego nie mogą zostać usunięte. Aby uznawać je za wraki musiałyby one być uszkodzone, mieć brudne szyby, oberwane rejestracje – przekazuje Gogola. Ostanie zgłoszenia pochodzić mają ze stycznia tego roku.

– Obecnie w kwestii przedmiotowego parkingu, w styczniu br. otrzymaliśmy od Straży Miejskiej zgłoszenie dotyczące jednego pojazdu, który przez dłuższy czas stał na parkingu. Po wystosowaniu pisma do właściciela, samochód został usunięty – mówi nam Fisz z ZDiTM.

– Spowodowaliśmy usunięcie z parkingu przy Borelowskiego dwóch pojazdów, pojazd marki renault i marki mercedes – potwierdza Gogola. – My będziemy te pojazdy obserwować i sprawdzać, czy nie zmieniają miejsca swojego postoju. Jeśli pojawią się podstawy to z pewnością będziemy interweniować – dodaje.

Spór pozostaje więc ciągle otwarty, a cierpią na tym mieszkańcy, którzy w dalszym ciągu z parkingu skorzystać nie mogą.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą

Wędrująca torba. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty