Przed nami IV edycja Grand Prix Lublina 2018/19, a w niej kolejne Cztery Dychy do Maratonu, Drugi Lotto Półmaraton Lubelski, dwa biegi Chęć na pięć i Siódmy Maraton Lubelski. Okazji do sprawdzenie swojej kondycji i bicia kolejnych życiowych rekordów z pewnością nie zabraknie dla żadnego biegacza.
Wspólne starty mają na celu popularyzację biegania jako najprostszej formy ruchu dostępnej dla każdego. Przy okazji zawodów można też spotkać innych pasjonatów biegania, wymienić doświadczenia, czy zmierzyć się w rywalizacji sportowej, a także nawiązać nowe przyjaźnie.
Jak to się zaczęło?
W Lublinie wszystko zaczęło się od „dzikiego” maratonu. Był to jedyny bieg w historii, który ukończyło... więcej osób niż wystartowało. Wydarzenie to można określić próbą generalną przed organizacją 1. Maratonu Lubelskiego. Bieg rozpoczęło ok. 40 osób, które w pokonywały kolejne kilometry królewskiego dystansu, a na trasie dołączały do nich kolejne osoby. Finalnie do mety dotarło około 120 biegaczy udowodniając, że zainteresowanie bieganiem na wschodzie Polski jest i ma się całkiem nieźle. Lubelskie środowisko biegowe przedstawiło pomysł organizacji biegów ulicznych prezydentowi miasta Krzysztofowi Żukowi, który wsparł inicjatywę i wskazał Fundację Rozwoju Sportu w Lublinie jako potencjalnego organizatora zawodów.
W efekcie, 8 czerwca 2013 roku, ulicami Lublina przebiegł historyczny 1. Maraton Lubelski – pierwszy bieg na królewskim dystansie, który odbył się we wschodniej części Polski. Nie zabrakło też porządnych przygotowań, bo bieg poprzedziła premierowa edycja cyklu „Czterech Dych” do Maratonu.
Organizacja otwartych biegów ulicznych spotkała się z dużym zainteresowaniem. Na starcie każdych kolejnych zawodów pojawiała się coraz liczniejsza grupa zawodników. Dzisiaj Maraton Lubelski ma już sześć lat, a siódmą edycję zaplanowano na 12 maja 2019 roku.
Niemniejszym zainteresowaniem cieszy się Lotto Półmaraton Lubelski. Pomimo że w ubiegłym roku odbyła się dopiero pierwsza edycja tego wydarzenia, zgromadziła na starcie ponad tysiąc uczestników. Dystans 21,0975 km jest łatwiejszy do pokonania dla sportowców nie mających dużego doświadczenia. Dlatego też półmaraton jest doskonałą okazją, aby sprawdzić swoje siły na dłuższym dystansie i postawić pierwszy krok w kierunku spełnienia marzeń o bieganiu na pełnym dystansie 42 km 195 m. Najbliższa okazja już 14 października. O godz. 10 na Stadionie Lekkoatletycznych przy al. Piłsudskiego wystartuje 2. Lotto Półmaraton Lubelski.
Zapisz się na kolejny bieg
Nowy sezon to nowe trasy, a także nowe wyzwania dla zawodników. W buty najwcześniej będzie można wskoczyć 7 października, ale limit 1500 miejsc już się wyczerpał. Pierwsza Dycha do Maratonu rozpoczyna kolejną edycję lubelskich biegów znanych pod hasłem Maratonu Lubelskiego. Cztery Dychy do Maratonu to najliczniejsze i najbardziej znane biegi w województwie lubelskim. Różne lokalizacje tras oraz unikatowa, zimowa, a zarazem nocna odsłona jednego z biegów dodaje wydarzeniom niepowtarzalny klimat. Dotychczas odbyły się 24 Dychy do Maratonu, a 12 zawodników może pochwalić się 100-procentową frekwencją na tych zawodach. Kolejne Dychy do Maratonu odbędą się: 25 listopada, 2-3 lutego 2019 roku (nocna wersja) oraz 7 kwietnia 2019 roku.
Zapisy internetowe na kolejne biegi są prowadzone za pośrednictwem serwisu Pokochaj bieganie w Lublinie dostępnego na frslublin.pl. Każdy użytkownik serwisu powinien posiadać swoje indywidualne konto. Po zalogowaniu w zakładce zapisy można zgłosić swój udział w wybranych biegach.
Następny bieg, na który można się zapisać to 2. Półmaraton Lubelski, który odbędzie się już 14 październik.a
Coś dla najmłodszych
Nie tylko dorośli mają okazję do wspólnych startów. Organizatorzy zadbali również o najmłodszych sportowców i z myślą o nich odbywa się równolegle cykl biegów. Startując w imprezie „Przez metry po kilometry” młodzi lekkoatleci mogą poczuć się jak zawodowi sportowcy i stanąć do rywalizacji na dystansach od 50 do 1000 metrów w zależności od wieku. Każdy uczestnik otrzymuje indywidualny numer startowy oraz chip pomiaru czasu, a na mecie pamiątkowy medal. Równocześnie na terenie Miasteczka Biegowego jest organizowana strefa sportowych animacji, gdzie na dzieci czekają konkursy sprawnościowe oraz sportowe animacje.