Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sport

22 sierpnia 2016 r.
13:08

Korespondecja z Rio. Brazylia zdała egzamin

Fot. Riomediacenter
Fot. Riomediacenter

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Rio de Janeiro zakończyły się XXXI Igrzyska Olimpijskie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy w październiku 2009 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyznawał Brazylii organizację igrzysk, był to jeden z najszybciej rozwijających się krajów świata. Gospodarka szła w górę, podobnie jak zarobki mieszkańców, masowo zaliczających społeczny awans z ubóstwa do klasy średniej. Nieprzypadkowo postęp czyniony przez państwo doceniła dwa lata wcześniej także FIFA, aprobując wybór Brazylii jako organizatora piłkarskiego mundialu.

W trakcie kilku lat w Kraju Kawy sporo się jednak zmieniło. Do 2014 roku bezrobocie wzrosło o blisko 5 procent, a spadek cen ropy spowodował spore problemy z wypłacalnością w sektorze publicznym. W połączeniu z aferami targającymi krajem oraz wszechobecną korupcją i biurokracją, doprowadziło to do drastycznego spadku zaufania do władzy. Zarówno przed rozpoczęciem mistrzostw świata, jak i olimpiady, sporo mówiło się o protestach Brazylijczyków, którzy chcą chleba, nie igrzysk. Ale czy aby na pewno nastroje społeczne są tu aż tak radykalne?

Według sondaży, większość ludzi zamieszkujących państwo nie jest zadowolona z organizacji igrzysk. Mnie osobiście trudno było jednak znaleźć osoby, które zdecydowanie potępiałyby ten pomysł. Sceptycyzm, wątpliwości – tak. Jednoznaczna krytyka – już nie. Każdy z moich rozmówców jeśli nawet nie cieszył się otwarcie, że jego kraj organizuje największą sportową imprezę na świecie, to przynajmniej dostrzegał płynące z tego korzyści.

Nie wiem, czy przytaczane w wielu miejscach dane są nieprecyzyjne, czy ludzie mówiący po angielsku (z racji ograniczeń językowych tylko z takimi rozmawiałem) mają inną świadomość, czy może chodzi o miejsce zamieszkania (w Rio się cieszą, w innych miastach nie?), ale z moich obserwacji wynika, że igrzyska olimpijskie przyniosły Brazylijczykom znacznie więcej radości niż smutków.

– Jestem szczęśliwy, że w moim mieście odbyła się taka impreza. To dla mnie bardzo ważne. Nie jesteśmy biednym krajem. Nie sądzę, że bez igrzysk olimpijskich żyłoby nam się lepiej – twierdzi Jean.

– W ciągu trzech lat wiele zmieniło się u nas na plus. Rząd zainwestował gigantyczne pieniądze w infrastrukturę. Będziemy czerpali z tego korzyści jeszcze przez wiele lat – dodaje Felipe.

Każdy, kto miał pomysł, był w stanie na igrzyskach zarobić. Od osób wynajmujących swoje apartamenty kibicom, przez mieszkańców okolic aren, którzy ze swoich domów i garażów uczynili mini sklepiki, oferujące szybkie przekąski i chłodne napoje po obnośnych sprzedawców. Wszyscy na czas trwania imprezy wywindowali swoje ceny o kilkaset procent i nikt nie narzekał na brak klientów.

– W trakcie igrzysk, sprzedając szaszłyki i kiełbaski z grilla oraz schłodzoną wodę i kokosy, zarobiłem 3,5 tys. Reali. To dwie moje pensje – cieszy się Andre, zamieszkujący skromny domek obok stadionu olimpijskiego.

Od czasu, gdy w 2009 roku powierzono Brazylii organizację igrzysk, sporo się tu zmieniło. Poczynając od odnowienia historycznego centrum miasta, przez wybudowanie 70 km nowych dróg w mieście i nowej linii metra aż po doprowadzenie wody, elektryczności, gazu i kanalizacji do wielu zakątków aglomeracji. To wszystko sprawia, że w drugim największym mieście Ameryki Południowej ludziom żyje się dziś lepiej. Nawet jeśli nie każdy z 45 miliardów Reali został wydany zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa.

Oczywiście, nie ze wszystkim wyrobiono się przed wyznaczonym deadlinem. W wielu miejscach rozkopane są ulice, w oczy rzuca się szczególnie remont drogi przy głównym dworcu w mieście. Nowa linia metra przez czas trwania igrzysk zarezerwowana była jedynie dla osób posiadających bilety, dziennikarzy oraz szeroko pojętej rodziny olimpijskiej, co irytowało wielu mieszkańców. Korki, na co dzień i tak olbrzymie, w trakcie jedenastodniowej imprezy jeszcze urosły, do czego przyczyniło się z pewnością wydzielenie specjalnych pasów olimpijskich dla uprzywilejowanych pojazdów.

Organizatorzy zdali egzamin także pod względem bezpieczeństwa. Jak na miasto, w którym według oficjalnych statystyk co tydzień ginie 500 osób, w trakcie igrzysk było zaskakująco spokojnie. Udało się wyeliminować nieprzyjemne incydenty do minimum. Głośno było tylko o przypadku, gdy z nieznanych przyczyn ostrzelany został oficjalny autobus igrzysk.

 

Z osób, które przyjechały na imprezę, życie (na skutek wypadku drogowego) stracił trener niemieckich kajakarzy. Głośna sprawa napadu na amerykańskich pływaków wracających z nocnej imprezy, została wymyślona przez nich samych jako przykrywka dla awantury, wywołanej na stacji benzynowej.

Jakie było zainteresowanie Brazylijczyków samymi igrzyskami? Patrząc po frekwencji na trybunach, raczej średnie. To jednak mylne wrażenie. O tym, że to co dzieje się na olimpijskich arenach ma znaczenie dla obywateli tego kraju, najlepiej świadczą tłumy w barach, transmitujących imprezę. W wielu brakowało miejsc siedzących. A, że stadiony podczas wielu wydarzeń świeciły pustkami? Cóż, to akurat kwestia wygórowanych cen. Wysokich zresztą nie tylko dla Brazylijczyków.

– Jestem fanem igrzysk, więc wspólnie z żoną zaplanowaliśmy naszą objazdówkę po Ameryce Południowej tak, żeby w Rio być akurat w trakcie igrzysk. Chciałem przez tydzień odwiedzić wszystkie areny, ale skończyło się na jednej wizycie na stadionie olimpijskim i jednym meczu siatkarzy. Kilkaset złotych za bilet to zdecydowanie zbyt dużo jak na naszą niskokosztową wyprawę – tłumaczy Tomek, będący wraz z Olą w trakcie podróży poślubnej.

Fot. Riomediacenter

Pozostałe informacje

Budowa drugiej nitki obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

Kock za rok ominiemy ekspresowo

8,5 kilometra obwodnicy Kocka za rok zmieni się w prawdziwą ekspresówkę. Już widać zarys drugiej nitki drogi i nowe mosty. Za 12-14 miesięcy prace będą zbliżać się ku końcowi.

Sebastian S. piłkarz Górnika Łęczna

Szokujące doniesienia dotyczące piłkarza Górnika Łęczna. Klub zabrał głos

Szokujące doniesienia z obozu Górnika Łęczna. Jak podała lubelska „Gazeta Wyborcza”, jeden z zawodników zielono-czarnych ma postawione zarzuty fizycznego i psychicznego znęcania się nad swoją partnerką

W pierwszym meczu z Treflem Start wygrał 122:121

PGE Start Lublin w piątek zagra w Sopocie z mistrzem Polski

PGE Start Lublin w piątek wieczorem zagra z Treflem Sopot, czyli aktualnym mistrzem Polski, który obecnie zajmuje drugie miejsce w tabeli Orlen Basket Ligi. Spotkanie zaplanowano na godz. 18.

Obuwie sportowe z Chin przechwycone przez Krajową Administrację Skarbową

Podrabiane buty za 1,5 miliona zł przechwycone przez lubelskich celników

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Chełmie odkryli ponad 4,5 tysiąca par podrabianych butów sportowych. Towar znajdował się w składzie celnym na terenie powiatu chełmskiego i pochodził z Chin. Kontrola wykazała, że buty bezprawnie oznaczono znakami towarowymi znanego producenta odzieży sportowej.

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Skok stulecia. Jego łupem padły papierosy i alkohol

Policjanci z Terespola zatrzymali mężczyznę odpowiedzialnego za kradzież ze sklepu. Zginął alkohol i papierosy. Sprawca może spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

zdjęcie ilustracyjne

Terenówki rozjeżdżają łąki nad Bugiem. Mieszkańcy: „Może postawić znaki zakazu”

Nielegalne rajdy terenówek stają się zmorą nadbużańskich wsi. Radni i mieszkańcy gminy Janów Podlaski skarżą się, że problem narasta.

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie
koncert
4 kwietnia 2025, 18:00
film

Farben Lehre, The Bill i Zenek Kupatasa zagrają w Zgrzycie

Najbliższy piątek (4 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt upłynie pod znakiem brzmień w klimacie punk i reggae. Na jednej scenie zagrają: Farben Lehre, The Bill oraz Zenek Kupatasa. To wyjątkowe wydarzenie obiecuje solidną porcję melodyjnego punk-rocka, nieokiełznanego pogo pod sceną i pozytywnych wibracji.

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Morawiecki i Obajtek przyjadą do Białej Podlaskiej. Będą mówić o cudzoziemcach i Małaszewiczach

Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) spotka się z mieszkańcami Białej Podlaskiej. Nie przyjedzie sam – towarzyszyć mu będzie Daniel Obajtek (PiS), były prezes Orlenu.

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Lublin przebuduje Żłobek nr 9. Powstanie 180 nowych miejsc dla dzieci

Miasto ogłosiło przetarg na modernizację placówki przy ul. Zelwerowicza. Inwestycja, dofinansowana kwotą 6,5 mln zł, pozwoli zwiększyć liczbę miejsc opieki do 390 i poprawić warunki dla dzieci oraz personelu.

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Straż Graniczna odmówiła przyjęcia wniosku o azyl obywatelce Gwinei

Tylko jeden wniosek o udzieleniu ochrony międzynarodowej został odrzucony przez funkcjonariuszy straży granicznej po wejściu w życie przepisów.

Łada wygrała pierwszy mecz na wiosnę

Siedem goli Łady 1945 Biłgoraj, sześć Sygnału i komplet wyników Keeza IV ligi

Do trzech razy sztuka mogą powiedzieć kibice i piłkarze Łady 1945 Biłgoraj. Drużyna Marcina Zająca po dwóch remisach z rzędu wreszcie wywalczyła pełną pulę. W środę pokonała u siebie rezerwy Avii aż 7:0.

Bartosz Zmarzlik w piątek w Łodzi będzie głównym faworytem do zwycięstwa

MAXTO ITS Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Zmarzlik znów faworytem

W piątek wieczorem na łódzkiej Moto Arenie odbędzie się dwunasta edycja MAXTO ITS Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi imienia Zenona Plecha. W stawce znalazło się trzech żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera oraz Wiktor Przyjemski

rektor UM w Lublinie - prof. Wojciech Załuska
rozmowa

Poważne zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego. Rektor: sprawa będzie mieć finał w sądzie

W lokalnych mediach pojawiły się zarzuty w stronę Uniwersytetu Medycznego i jego kierownictwa. Sprawa odbiła się szerokim echem. Postanowiliśmy zapytać rektora uczelni o to, jak odniesie się do oskarżeń.

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań
aktualizacja

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Saperzy przystępuję do działań

Niewybuch przy ulicy Janowskiej w Białej Podlaskiej. Urzędnicy czekają na przyjazd saperów.

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Zwiedzanie bryczką lub meleksem. Gmina szykuje się na turystów

Taxi bryczka będzie wozić turystów po Janowie Podlaskim. Ale pomysłów jest więcej, bo gmina opracowuje swoją strategię rozwoju turystyki.

PKO BP EKSTRAKLASA
26. KOLEJKA

Wyniki:

Motor Lublin - Stal Mielec 4-1
Śląsk Wrocław - Lech Poznań 3-1
GKS Katowice - Górnik Zabrze 2-1
Piast Gliwice - Widzew Łódź 0-2
Korona Kielce - Radomiak Radom 1-3
Zagłębie Lubin - Raków Częstochowa 0-2
Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 0-0
Cracovia - Puszcza Niepołomice 3-1
Lechia - Jagiellonia 1-0

Tabela:

1. Raków 26 55 39-16
2. Jagiellonia 26 51 47-31
3. Lech 26 50 48-24
4. Pogoń 26 44 41-28
5. Legia 26 41 48-35
6. Cracovia 26 41 47-40
7. Górnik 26 40 37-31
8. Motor 26 39 39-45
9. Katowice 26 36 35-32
10. Radomiak 26 34 37-40
11. Piast 26 33 26-28
12. Korona 26 33 25-34
13. Widzew 26 33 30-39
14. Puszcza 26 25 25-38
15. Lechia 26 24 27-44
16. Stal 26 23 27-42
17. Zagłębie 26 23 21-40
18. Śląsk 26 21 28-40

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!