(fot. NATALIA CZYPRYNA/KUJAWIAK STANIN)
KEEZA BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Z „okręgówki” w najlepszym przypadku może spaść tylko jedna drużyna, w najgorszym aż trzy. Wszystko zależy od tego, czy zostanie przeprowadzona reforma rozgrywek w LZPN oddział Biała Podlaska czyli przez dawny Bialskopodlaski Okręgowy Związek Piłki Nożnej
Już się wyjaśniła sprawa awansu z bialskiej klasy okręgowej do IV ligi. W myśl regulaminu pierwszeństwo gry w wyższej lidze ma mistrz klasy okręgowej. Gdyby on nie zdecydował się z niego skorzystać, taki przywilej otrzymują zespoły z drugiego, a następnie, jeśli jest taka konieczność, z trzeciego miejsca. W sezonie 2020/2021 kolejność drużyn na podium była następująca: pierwsza Unia Żabików, drugi Grom Kąkolewnica, trzeci Bad Boys Zastawie. – Mamy informację od każdej z tych drużyn, że nie zamierzają w nowym sezonie grać w IV lidze. Tym samym w tym roku żaden zespół z naszej ligi nie skorzystał z prawa występu na wyższym poziomie rozgrywek – tłumaczy Stanisław Lesiuk, przewodniczący Komisji Gier LZPN oddział Biała Podlaska.
Niewiadomą jednak jest liczba spadkowiczów z bialskiej klasy okręgowej. Są możliwe dwa warianty. W pierwszym do klasy A zdegradowane zostaną aż trzy drużyny, w drugim tylko jedna. Zależeć to będzie od tego, czy zostanie przeprowadzona reforma rozgrywek planowana przez oddział Biała Podlaska LZPN czyli dawny Bialskopodlaski Okręgowy Związek Piłki Nożnej (BOZPN). Reforma wiąże się ze zmianą liczby drużyn w lidze okręgowej, klasie A i B. W zakończonym sezonie w klasie okręgowej rywalizowało, już od dłuższego czasu, 14 zespołów. W klasie A, w każdej z dwóch grup występowało po 11 drużyn, zaś w klasie B: w grupie I – pięć, w grupie II – sześć. – Do 5 lipca czekamy na opinie klubów, które grają w poszczególnych ligach. O wynikach poinformujemy Lubelski Związek Piłki Nożnej. Jeśli kluby będą zainteresowane reformą rozgrywek, zarząd LZPN będzie mógł dokonać zmian w regulaminie – tłumaczy Stanisław Lesiuk.
Dlaczego dawny BOZPN planuje reformę? – Przede wszystkim chcemy aby było mniej spadków – wyjaśnia Lesiuk. – Jeśli kluby nie zgodzą się na reformę, z klasy okręgowej zostaną zdegradowane aż trzy zespoły czyli 12. Granica Terespol, 13. Bór Dąbie i 14. Ar-Tig Huta Dąbrowa. Jeżeli reforma wejdzie w życie, do klasy A spadnie tylko drużyna Ar-Tig. Po zakończonym sezonie z IV ligi zdegradowany został także Bizon Jeleniec i dlatego liczba drużyn spadających z ligi okręgowej jest większa. Nie zmieni się za to liczba ekip, które awansują z klasy A do „okręgówki”. Prawo gry na wyższym poziomie uzyskali mistrzowie grupy I – Az-Bud Komarówka Podlaska oraz grupy II – Młodzieżówka Radzyń Podlaski.
Reforma zakłada, że bialska klasa okręgowa zostanie powiększona z 14 do 16 drużyn. W klasie A mają być dwie grupy po 12 drużyn w każdej, zaś klasa B ma liczyć tylko tyle zespołów ile się do niej zgłosi – nie będzie dwóch grup. – Powiększenie ligi leży w naszym interesie – mówi Paweł Jurkowski, kierownik Granicy Terespol, która przy braku reformy również zostanie zdegradowana. – Z tego, co się słyszy większość klubów jest za powiększeniem. Z drugiej strony decydując się na taki krok związek w Białej Podlaskiej chce podnieść poziom rywalizacji w lidze okręgowej. To dość dziwne, że żadna z trzech uprawionych do gry w IV lidze drużyn nie chce skorzystać z prawa awansu – dodaje kierownik.