PZPN opublikował coroczny raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów szczebla centralnego. A to oznacza, że w zestawieniu znalazły się: Górnik Łęczna, Motor Lublin i Wisła Grupa Azoty Puławy. Jak wypadły nasze drużyny? Naprawdę całkiem nieźle.
– Raport został stworzony poprzez staranną i szczegółową analizę blisko tysiąca raportów delegatów meczowych PZPN. Dane te pozwalają nam na bardzo dokładne spojrzenie na wiele obszarów organizacyjnych meczów piłki nożnej – napisał we „wstępniaku” prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza.
– Dane pokazują, że dotychczasowe działania przynoszą odpowiedni skutek i na stadionach gości coraz więcej kibiców. Wierzymy, że dalsza kooperacja i rozwój w tym aspekcie z każdym sezonem będzie sprzyjać tej tendencji – dodał prezes Kulesza.
Jednym z kryteriów była ogólna organizacja meczu. I wszystkie nasze drużyny wypadły tutaj świetnie. Górnik wygrał klasyfikację w Fortuna I Lidze ze średnią ocen 5,06. Z kolei Motor i Wisła były najlepsze w eWinner II lidze, razem z Zagłębiem II Lubin. Wszystkie te drużyny otrzymały notę 5,94.
Jakie jeszcze były kategorie? Najróżniejsze, jak: parkingi, przystosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych, punkty depozytowe, ciągi komunikacyjne, wyjścia bezpieczeństwa, bufety, warunki pracy dla mediów, sanitariaty, warunki oglądania meczów, przygotowanie boiska, polityka informacyjna, organizacja wejścia kibiców gospodarzy i gości, stewardzi, służby medyczne, obsługa kibiców, spiker czy kierownik ds. bezpieczeństwa.
Motor wiele razy zajmował pierwsze miejsca. Nisko, bo szósty był jedynie, jeżeli chodzi o wyjścia bezpieczeństwa, trzeci przy ocenie pracy stewardów i służb medycznych, a drugi w organizacji wejścia kibiców gości i jeżeli chodzi o spikera. Górnik zazwyczaj był w pierwszej dziesiątce, a wygrał w kryterium kierownika ds. bezpieczeństwa. Klub z Puław raczej dostawał wysokie oceny i plasował się w pierwszej piątce, ale 10 był chociażby w przygotowaniu boiska i ocenie spikera, a wygrał kategorię stewardów.
Przy okazji można było też sprawdzić oficjalne dane na temat frekwencji. Na spotkaniach Górnika w Łęcznej było dokładnie 23037 osób, a średnio na trybunach pojawiało się 1355 fanów. To wyniki z drugiej dziesiątki na zapleczu ekstraklasy.
Mecze Motoru w sezonie 2022/2023 obejrzało na Arenie Lublin ponad 53 tysiące widzów. Średnio na jednym spotkaniu było 3121 kibiców. A to zdecydowanie najlepsze rezultaty na drugoligowych boiskach. Wisła uplasowała się poza pierwszą dziesiątką z wynikami : 10706 (ogólna liczba fanów) i 630 (średnia). Najwięcej kibiców w II lidze pojawiło się na trybunach przy okazji starcia Polonii Warszawa z Motorem, które obserwowało dokładnie 5053 osoby.
W PKO BP Ekstraklasie rekordowe było spotkanie Lecha Poznań z Jagiellonią, na którym było 39123 widzów. A w Fortuna I Lidze wygrał mecz Wisły Kraków z Ruchem Chorzów (22117 kibiców).