(fot. Andrzej Swacha/Lubelski Związek Piłki Nożnej)
22 stycznia w auli Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej odbyło się zainicjowane przez Lubelski Związek Piłki Nożnej spotkanie dotyczące Trzeciego Cyklu Programu Certyfikacji Polskiego Związku Piłki Nożnej
Inicjatorem wydarzenia był Lubelski Związek Piłki Nożnej. Podczas spotkania obecni w auli Politechniki Lubelskiej byli: Zbigniew Bartnik (prezes LZPN), a także Stanisław Pryciuk (wiceprezes) i Jerzy Bojko (członek zarządu i członek komisji Certyfikacji Szkółek PZPN).
Celem spotkania było zachęcenie szkółek do przystąpienia do programu, a także możliwość zasięgnięcia szeregu informacji dla przedstawicieli tych szkółek, które uczestniczyły we wcześniejszej jego edycji. Na pytania uczestników odpowiadali: Katarzyna Kuna, Dariusz Siekliński, Bolesław Rajkiewicz i Marek Posłajko.
– Program Certyfikacji PZPN to bardzo ciekawy projekt. Naszym celem jako Lubelskiego Związku Piłki Nożnej było zachęcenie klubów i szkółek do przybycia na szkolenie dotyczące tego programu i dowiedzenie się bezpośrednio od fachowców oddelegowanych przez PZPN jak największej ilości szczegółów na jego temat. Mam tu na myśli kwestie szkoleniowe, a także logistyczne i finansowe. Cieszę się, że ta inicjatywa się powiodła. Mam nadzieję, że dzięki temu więcej szkółek zdecyduje się na przystąpienie do Programu Certyfikacji. Chętnych jak widać nie brakuje – mówi Zbigniew Bartnik, prezes Lubelskiego Związku Piłki Nożnej.
W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele wielu klubów i szkółek z Lubelszczyzny, ale i z województwa świętokrzyskiego. – W dzisiejszych czasach praca trenerów jest zupełnie inna niż kilkanaście lat temu. Kiedyś treningi piłki nożnej dzieci rozpoczynały w nieco późniejszym wieku, wobec czego posiadały już pewne umiejętności. Teraz trenerzy mają często do czynienia z bardzo małymi dziećmi i muszą nauczyć ich absolutnych podstaw ruchowych. Mają przed sobą trudne zadanie, ale w coraz lepszy sposób potrafią je realizować – ocenia Dariusz Siekliński, trener z licencją UEFA PRO, który przeprowadził główną część wykładową. – Nie ma co porównywać początków Programu Certyfikacji do tego co ma miejsce obecnie. W ciągu mijających dwóch lat zrobiliśmy kosmiczny krok do przodu. Widać to w pracy trenerów, a także w organizacji poszczególnych akademii czy szkółek piłkarskich. Poziom merytoryczny szkoleniowców systematycznie wzrasta, organizacja jest na coraz wyższym poziomie, a co za tym idzie jakość szkolenia również. Trenerzy, działacze, rodzice i dzieci mają coraz większą świadomość. Powiem szczerze, że ten program przybliża nas coraz bardziej do europejskich standardów – dodaje.
A jak szkółki z Lubelszczyzny są postrzegane i jak wypadają na tle całego kraju? – Znam połowę szkółek z województwa lubelskiego, bo miałem przyjemność je wizytować. Rozmawiałem też z innymi trenerami monitorującymi. Jesteśmy zgodni co do kwestii, że zarówno na Lubelszczyźnie jak i Podkarpaciu wykonano ogromny progres. Obecnie na Lubelszczyźnie w programie uczestniczy 15 akademii czy szkółek i jestem przekonany, że ta liczba od trzeciego cyklu, który właśnie się rozpoczyna wzrośnie – kończy Siekliński.
– Myślę, że przeprowadzone wykłady przez trenerów PZPN były bardzo interesujące. Dodatkowo trenerzy z naszego regionu przez godzinę mogli dopytywać przedstawicieli PZPN odnośnie najbardziej nurtujących ich kwestii. Chciałoby się by Programem Certyfikacji zainteresowało się jak najwięcej szkółek, a te które już do niego należą stale podnosiły swój poziom. Dzięki temu kluby z naszego regionu będą stawać się coraz mocniejsze –ocenia prezes Bartnik. (bs)
Sześć powołanych
Polski Związek Piłki Nożnej rozesłał powołania na Zimową Akademię Młodych Orłów w kategorii dziewcząt z roczników 2008-2009. Wśród nich znalazły się przedstawicielki trzech klubów z Lubelszczyzny. Powołania otrzymały: Natalia Cielebąk, Emilia Walczak, Otylia Lewicka (wszystkie GKS Górnik Łęczna), a także Oliwia Szymanek (DKS Gaudium Zamość), Wiktoria Skrzypczak (Motor Lublin) i Anastazja Piłat (Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski). Zgrupowanie odbędzie się od szóstego do 12 lutego w Siedlcach.