Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

IV LIGA LUBELSKA

23 maja 2020 r.
10:15

IV liga: Ponad 20 drużyn i podział na grupy?

(fot. Maciej Kaczanowski)

Na początku czerwca powinniśmy poznać system rozgrywek, w jakim grać będą czwartoligowcy. Zanosi się jednak na to, że liga zostanie podzielona na grupy. Wstępnie start nowego sezonu planowany jest 1 lub 8 sierpnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po awansie Lewartu Lubartów i dołączeniu mistrzów czterech klas okręgowych w sezonie 2020/2021 prawo gry w IV lidze ma obecnie 19 drużyn. Wiadomo już, że także wicemistrz lubelskiej okręgówki Opolanin Opole Lubelskie zgłosił chęć gry na tym poziomie rozgrywek. Gotowy jest ponoć także Start Krasnystaw (chełmska klasa okręgowa). Dodając także dwa pozostałe zespoły z drugich miejsc, czyli: Bizon Jeleniec (bialska klasa okręgowa) i Grom Różaniec (zamojska okręgówka) w sumie, w stawce będą 23 kluby.

Trzeba będzie jeszcze poczekać na decyzje naszych trzecioligowców. Nie wiadomo, czy wszyscy zdecydują się pozostać na tym poziomie. Ostatnio mówiło się o problemach Lewartu, ale to już nieaktualne.

– Problemy, to za duże słowo. Tonowałem nastroje po awansie, bo byliśmy jeszcze przed pierwszym spotkaniem z burmistrzem i nie wiedzieliśmy tak naprawdę, na czym stoimy. Teraz rozmowy trwają i wszystko zmierza w dobrym kierunku. Jestem pewny, że na 95 procent zagramy w trzeciej lidze – zapewnia Maciej Jaworski, prezes drużyny z Lubartowa.

System rozgrywek na wzór ekstraklasy

Dlatego możliwe, że nawet zespół z trzeciego miejsca w okręgówce może uzyskać promocję na szczebel rozgrywkowy wyżej.

– Wicemistrzowie klas okręgowych mogą awansować, tak, aby czwarta liga składała się z 24 zespołów. To jednak cały czas jest przedmiotem dyskusji na komisji ds. rozgrywek. Czy zostawiamy 19 lub 20 drużyn, czy zwiększamy tę liczbę jeszcze bardziej? Bez względu na wszystko wydaje się, że będziemy musieli podzielić ligę na grupy. Później rywalizacja będzie się toczyła w dwóch kolejnych: mistrzowskiej i spadkowej już bez rewanżów, coś na wzór ekstraklasy. Niemożliwe jest dla klubów, żeby rozegrać aż 38 kolejek. Może jesienią nie byłoby większych kłopotów, ale nie wiadomo, jak będzie w przyszłym roku. Samorządy mają mniejsze wpływy, ponoszą straty i trudno powiedzieć, jak w styczniu, czy lutym będzie z pieniędzmi dla klubów – tłumaczy Konrad Krzyszkowski, przewodniczący Wydziału Gier LZPN.

I wyjaśnia, że cały czas trwa dyskusja na temat najlepszego rozwiązania. – Wydaje się, że podział na grupy jest nieunikniony. Musimy jednak dopracować system rozgrywek i ustalić, ile drużyn weźmie w nich udział. Nie awansujemy tylko jednego wicemistrza klasy okręgowej, bo to byłoby niesprawiedliwe dla innych. Pytanie, czy wszystkie takie kluby będą chciały zagrać ligę wyżej i czy wszyscy beniaminkowie otrzymają licencje? Jeżeli nie, to i tak prawo gry w czwartej lidze będzie miał wicemistrz.

Beniaminkowie z dużymi szansami na licencje

Jak wygląda sytuacja najlepszych ekip z klas okręgowych? Ze względu na epidemię koronawirusa mecze w rundzie jesiennej sezonu 2020/2021 i tak raczej będą się odbywały bez udziału kibiców. A to oznacza, że beniaminkowie nie będą musieli spełnić wszystkich wymagań licencyjnych.

– Świdniczanka chce grać w czwartej lidze i ma rozbudowywać swój obiekt, obecnie pracują nad planem. Unia Białopole przynajmniej na pół roku może otrzymać warunkową zgodę, bo sektor gości raczej nie będzie niezbędny. Lutnia Piszczac miała już weryfikowany stadion na czwartą ligę, więc nie powinno być problemu. Gryf Gmina Zamość jest na tak, ale raczej w grę wchodzą występy na innym boisku, być może w Szczebrzeszynie – mówi przewodniczący Wydziału Gier LZPN.

A co jeżeli chodzi o wicemistrzów? – Opolanin i Start Krasnystaw zgłaszają aspiracje do gry w czwartej lidze. Grom Różaniec też raczej nie miałby problem, pytanie co z Bizonem Jeleniec? Ostateczna decyzja i tak będzie należała do zarządu związku. Myślę, że w przeciągu tygodnia wszystko będzie już jasne. Na razie wiemy, że wszyscy czwartoligowcy zgłoszą się do gry, ich zdanie już znamy. Czekamy teraz na potwierdzenie od klubów z trzeciej ligi, no i na proces licencyjny beniaminków – mówi Konrad Krzyszkowski.

Startujemy na początku sierpnia

Liga miałaby wystartować 1 lub 8 sierpnia. Oczywiście, pod warunkiem, że rząd pozwoli na grę w niższych klasach rozgrywkowych. Na razie nadal nie ma zgody na rozgrywanie sparingów.

– Nie możemy zaplanować zbyt wielu kolejek, bo nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja z koronawirusem np. w listopadzie. Musimy rozważyć wszystkie za i przeciw, dlatego wstrzymujemy się z decyzjami, bo wystarczy, że nagle wycofa się jedna drużyna i cały system, który wymyśliliśmy trzeba będzie wyrzucić do kosza. Na początku czerwca można się spodziewać konkretów. Sprawdziliśmy, kiedy mają ruszać rozgrywki w innych regionach i ten najwcześniejszy termin to właśnie 1 sierpnia. Nierealne jest rozpoczęcie nowego sezonu w lipcu. Może w tym czasie rozegramy zaległy Puchar Polski? Jednak pod warunkiem, że prawo powszechne będzie na to pozwalało – tłumaczy przewodniczący WG LZPN.

Nietypowy Puchar Polski

Polski Związek Piłki Nożnej już na początku maja zalecał, aby dokończyć rozgrywki Pucharu Polski. W naszym województwie do rozegrania pozostało jeszcze sporo meczów. Najpierw w okręgach. W lubelskim Motor ma zagrać w finale z Avią Świdnik. W zamojskim Hetman z Unią Hrubieszów. W bialskim do finału awansowały Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski, ale nie udało się rozegrać drugiego półfinału pomiędzy: Bizonem Jeleniec, a Podlasiem Biała Podlaska. W okręgu chełmskim na placu boju także pozostały jeszcze cztery ekipy: Start Krasnystaw ma zmierzyć się ze Spartą Rejowiec Fabryczny, a Kłos Gmina Chełm z Chełmianką. Później czekają nas jeszcze półfinały na szczeblu województwa i finał o przepustkę do centralnej edycji rozgrywek.

– Na pewno nie będziemy rozgrywali meczów pucharowych w czerwcu. Rozmawialiśmy z klubami. Teraz zrobią przerwy w treningach. Co więcej, 1 lipca wygasają deklaracje gry, więc dojdzie do ciekawego paradoksu. Trzeba będzie dokończyć sezon 2020/2021, ale w nowych składach. Myślimy o terminach około 18-19 lipca. W przeciągu tygodnia można zagrać wszystko systemem: środa-sobota-środa. Nie wiemy jednak jeszcze, na jakich zasadach. Na pewno jakieś obostrzenia cały czas będą wymagane, a także nowy sezon może być rozgrywany na wariackich papierach, dlatego ciągle trzeba czekać na decyzje – wyjaśnia Konrad Krzyszkowski.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

IV LIGA LUBELSKA
19. KOLEJKA

Wyniki:

Motor II Lublin - Lublinianka 2-5
Stal Kraśnik - Huragan 4-2
Opolanin Opole Lubelskie - Górnik II Łęczna 1-2
Gryf Gmina Zamość - Hetman Zamość 1-2
Granit Bychawa - Start Krasnystaw 3-0
Łada 1945 Biłgoraj - Janowianka 2-2
Sygnał Lublin - Orlęta Spomlek 2-7
Kłos Gmina Chełm - Avia II Świdnik 1-1
Tomasovia  -  pauza

Tabela:

1. Stal 17 47 47-6
2. Lublinianka 17 46 53-15
3. Hetman 118 36 35-22
4. Tomasovia 16 34 42-18
5. Łada 17 34 46-20
6. Orlęta 18 31 48-28
7. Janowianka 18 30 38-29
8. Start 17 26 26-23
9. Opolanin 18 21 18-35
10. Motor II 17 20 28-39
11. Granit 18 19 26-41
12. Sygnał 18 17 30-53
13. Górnik II 18 17 30-36
14. Huragan 18 16 31-33
15. Avia II 17 12 14-53
16. Gryf 18 8 12-41
17. Kłos 18 5 8-40

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!