Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Reprezentacja

25 marca 2017 r.
10:37

Czarnogóra-Polska. Polacy muszą być gotowi na wszystko

Zaczęło się od wtopy w Kazachstanie, ale później maszyna, za sterami której od 1 listopada 2013 roku zasiada Adam Nawałka, powoli przyśpieszała. W październiku dopisała do swojego konta sześć punktów po zwycięstwach nad Danią i Armenią, ale prawdziwie zawrotną prędkość osiągnęła dopiero w listopadzie, gdy zdeklasowała Rumunię na jej terenie. Po czterech spotkaniach eliminacji do mistrzostw świata Biało-Czerwoni mają na koncie dziesięć punktów i są w komfortowej sytuacji przed kolejnymi meczami. Najbliższy rozegrają w niedzielę w Podgoricy. Ich rywalem będzie reprezentacja Czarnogóry

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wystarczy rzut oka na tabelę, żeby przekonać się, która drużyna z grupy E jest głównym faworytem wyścigu po bilety na Mundial w Rosji. Reprezentacja Polski zdecydowanie przewodzi stawce, mając na koncie trzy punkty więcej od drugiej Czarnogóry, z którą zmierzy się już niedzielę. Najbliższe spotkanie będzie szalenie ważne, bo w przypadku zwycięstwa podopiecznych Adama Nawałki, różnica pomiędzy oboma zespołami wzrośnie do sześciu „oczek”.

Nieprzyjazny teren

Biało-Czerwoni zdają sobie sprawę, że jadą na gorący teren i są gotowi na wszystko. Każdy, kto grał w poprzednim spotkaniu obu drużyn na Bałkanach, pamięta dantejskie sceny, jakie miały miejsce w Podgoricy. Na boisko poleciały krzesełka i petardy. Jedną z nich ogłuszony został Przemysław Tytoń, a dwóch piłkarzy - po jednym z każdej drużyny - obejrzało czerwone kartki i nie dokończyło zawodów.
- Pamiętam to co wszyscy: latające krzesełka, petardy. To teren nieprzyjazny dla gości. W niedzielę okaże się, czy wyciągnęliśmy wnioski. Teraz każdy już wie, gdzie jedziemy - wspomina Kamil Glik w rozmowie z laczynaspilka.pl.

Spokój

- Ta wizyta sprzed paru lat sprawiła, że jesteśmy już przygotowani. A gdyby zdarzenia się powtórzyły, to mecz pewnie zostałby szybciej zakończony. Musimy być skupieni na sobie, nie na otoczeniu, nie na tym, co będzie robił rywal. Dla Czarnogórców fizyczna walka może oznaczać chęć zdobycia nad nami przewagi. Natomiast my wolimy grać w piłkę, nie możemy myśleć, że przepychając się mocniej coś w niedzielę ugramy. To nie MMA, by wdawać się w przepychanki. Zachowamy chłodną głowę, spokój i będzie nam trochę łatwiej. Nie możemy dać się sprowokować. Jedziemy tam w roli faworyta, ale musimy dołożyć swoje umiejętności piłkarskie, by rywali pokonać - mówił podczas konferencji Robert Lewandowski.

Spokojny o swoich podopiecznych jest także selekcjoner reprezentacji Polski. Jego zdaniem polscy piłkarze wytrzymają presję i zachowają nerwy na wodzy. - W każdym meczu zbieramy doświadczenia i są one przydatne w kontekście następnych spotkań. Mecz z Rumunią był takim fantastycznym doświadczeniem zarówno w kontekście wydarzeń na boisku, ale i pozaboiskowych - powiedział Adam Nawałka.

Uwaga na kartki

Rzeczywiście, w Bukareszcie również nie było spokojnie. W trakcie spotkania w polu karnym reprezentacji Polski wybuchła petarda, która ogłuszyła Lewandowskiego. Kapitan naszej drużyny narodowej potrzebował pomocy medycznej, ale ostatecznie pozostał na boisku i strzelił dwie bramki.
Snajper Bayernu Monachium przywykł do podobnych sytuacji, bo podobnie jak Glik, grał już w Podgoricy w 2012 roku. Nieco mocniej obawiać można się o bardziej wybuchowych kadrowiczów, jak Sławomir Peszko. Skrzydłowy wyleciał z boiska za niesportowe zachowanie w niedawnym hicie Lotto Ekstraklasy, w którym jego Lechia Gdańsk mierzyła się z Lechem Poznań.

- W kontekście meczu reprezentacji to dobra nauczka. Ta lekcja będzie właściwa dla Sławka i innych zawodników. Rozmawiałem z nim po tym incydencie, czuł się winny. Natomiast nie miało to wpływu na powołanie, ponieważ wciąż ma on nasze zaufanie - zapewnił Nawałka.

Polscy piłkarze będą musieli uważać, żeby nie złapać jakiejś głupiej żółtej kartki, która mogłaby ich wykluczyć z kolejnego ważnego meczu, z Rumunią w czerwcu w Warszawie. Zagrożeni pauzą są Lewandowski, Glik, Jakub Błaszczykowski, Piotr Zieliński i Łukasz Piszczek.

Ostatnia koszula

Nastroje przed wyprawą na Bałkany tonuje nieco Michał Listkiewicz. - Służbowo czy prywatnie wiele razy gościłem w bałkańskich krajach i żadna nieprzyjemność mnie tam nie spotkała. Mało, tak serdecznych ludzi nie spotkałem w Anglii, Niemczech czy Skandynawii. U nich nigdy nie zdarzyło się, że miejscowy sędzia zaprosił mnie do domu na kolację ze swoją rodziną. Na Bałkanach jest naturalne, że jak przyjeżdża gość to nieba mu się przychyla. Oczywiście, Serb czy Czarnogórzec potrafi szybko się unieść, burzliwie przy tym gestykulując, lecz po chwili odzyskuje przytomność umysłu. A wtedy jest człowiekiem „do rany przyłóż”. Nie przypuszczam, lecz jestem pewien, że właśnie tam żyją ludzie o których się mówi, że w potrzebie oddadzą drugiemu ostatnią koszulę - powiedział były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, cytowany przez „Przegląd Sportowy”.

Faworyt jest jeden

Biało-Czerwoni są zdecydowanymi faworytami niedzielnego meczu. Bukmacherzy za złotówkę postawioną na zwycięstwo naszej reprezentacji płacą od 1,91 do 2 zł. Ewentualna wygrana Czarnogórców wyceniania jest od 3,9 do 4,33 zł.

- Czujemy się pewną drużyną, doświadczoną i nie ma znaczenia, czy jesteśmy dziesiątą, czy dwunastą drużyną na świecie. Skoro uważa się nas za drużynę klasową, to trzeba sobie w takich spotkaniach radzić. Chcemy jechać na mundial, a więc musimy wygrywać mecze, które niekoniecznie będą ładne - stwierdził Glik.

- Poświęciliśmy ostatnie miesiące na analizę gry przeciwnika i dokładne przygotowanie naszej strategii gry. Mamy przygotowaną analizę od strony mentalnej, by stanąć na wysokości zadania, by utrzymać poziom agresywności, ale nie przekroczyć pewnej bariery. Musimy grać od pierwszej do ostatniej minuty konsekwentnie. Tak, by poziom emocjonalny był odpowiedni - dodał Nawałka.

Kongres i koncert

Selekcjoner powołał w sumie 26 zawodników. Wszyscy stawili się w poniedziałek w warszawskim hotelu Double Tree by Hilton, gdzie rozpoczęło się zgrupowanie reprezentacji Polski. Jako ostatni dotarli Łukasz Skorupki i Piotr Zieliński, którzy trafili na ogólnokrajowy strajk pracowników lotniska. Z tego powodu w poniedziałek odwołano we Włoszech w sumie kilkaset lotów.

Na początku tygodnia w hotelu, w którym zamieszkali kadrowicze, panowało spore zamieszanie. Nie z powodu przyjazdy reprezentantów, ale ze względu na kongres jednego z koncernów kosmetycznych i koncerty Ani Wyszkoni oraz Andrzeja Piaseckiego. Z tego względu większość piłkarzy przez garaż przemknęło na zarezerwowane wyłącznie dla nich piętro. Niektórzy, jak Robert Lewandowski czy Wojciech Szczęsny, zdecydowali się wejść jednak głównym wejściem i spotkać z fanami. Napastnik Bayernu Monachium rozdał sporo autografów.

Pozdrowienia od Boruca

Wśród powołanych graczy nie ma Artura Boruca, który niedawno podjął decyzję o zakończeniu reprezentacyjnej kariery.

- Przy okazji niedawnego meczu ligowego trochę porozmawialiśmy. Artur kazał wszystkich pozdrowić, więc wszystkim to przekazuję. Wiadomo, że to była w kadrze postać bardzo charakterystyczna. On miał duży wpływ na atmosferę w grupie. Z jednej strony szkoda, z drugiej takie są koleje losu. Kiedyś karierę trzeba zakończyć. Jego osoby będzie tu brakowało, ale są przecież kolejni, którzy walczą o miejsce w składzie i będą się starali okazję wykorzystać - powiedział Sport.pl. Łukasz Fabiański, który wciąż nie może być pewny bluzy z numerem jeden, bo mocno naciska na niego znajdujący się w świetnej dyspozycji Szczęsny.

- Za każdym razem mamy świadomość na kadrze, że nic tu nie jest dane raz na zawsze. O swoją pozycje trzeba walczyć i tak będzie też teraz - stwierdził golkiper Swansea.

Szczęsny o odejściu Boruca:

Kontuzja i leczenie

Duża rywalizacja szykuje się także w środku pomocy. Selekcjoner będzie musiał mocno nagłowić się, żeby zestawić drugą linię bez kontuzjowanego Grzegorza Krychowiaka. Pomocnik PSG od 2012 roku grał we wszystkich meczach o punkty drużyny narodowej. W trakcie eliminacji do Mundialu w Brazylii dopiero do niej wchodził, ale szybko stał się jednym z jej liderów.

Po Euro 2016 nie wyobrażaliśmy sobie składu reprezentacji bez niego. Nawet, gdy nie grał regularnie w klubie, u Nawałki miał pewne miejsce w składzie. Tym razem środek pola będzie wyglądał jednak inaczej, bo Krychowiak przyleciał na zgrupowanie reprezentacji z urazem żebra, którego doznał na niedzielnym treningu w klubie. Deklarował chęć treningu i gry, ale ostatecznie kontuzja okazała się poważniejsza niż początkowo przypuszczano.

- Medycyna daje spore możliwości, by z pękniętym czy złamanym żebrem podjąć trening i grę w meczu. Przy nastawieniu Grześka, by za wszelką cenę trenować, podjęliśmy wszystkie środki, by mógł to zrobić. Po wtorkowym treningu okazało się, że nic z tego nie wyjdzie. Nie ma sensu, by Grzegorz z nami zostawał. Leczenie potrwa około trzy tygodnie. Wykonaliśmy pełną diagnostykę, wiemy, że Krychowiak ma złamane żebro. Żegna się z nami i udaje się na leczenie do klubu - powiedział podczas sportowej konferencji lekarz kadry Jacek Jaroszewski.

Kolejka chętnych do gry

W tej sytuacji duet środkowych pomocników stworzą prawdopodobnie występujący na co dzień we włoskiej Serie A Karol Linetty i Piotr Zieliński. Niewykluczone, że chcąc zagęścić środek pola, selekcjoner dokooptuje do nich również bardziej doświadczonego Krzysztofa Mączyńskiego. Naciskają także ligowcy: Damian Dąbrowski z Cracovii i Jacek Góralski z Jagiellonii.

- Wiemy, jakie znaczenie dla drużyny ma Grzegorz, ale zrobimy wszystko, by jego brak był jak najmniej odczuwalny - stwierdził analityk reprezentacji Hubert Małowiejski.

- Współczuję Grzegorzowi, do końca miał nadzieję, że zagra. Jeśli o mnie chodzi, to nie widzę problemu, by na boisku współpracować z innym pomocnikiem. Raz gra się z tym piłkarzem, a raz z kimś innym - dodał obrońca Legii Michał Pazdan.

Dwa warianty

Uraz Krychowiaka to jedyny problem reprezentacji przed zaplanowanym na niedzielę spotkaniem z Czarnogórą. Pozostali kadrowicze są zdrowi i trenują na pełnych obrotach. Niezwykle istotną wiadomością jest powrót po urazie Arkadiusza Milika. Nie wiadomo jednak, czy snajper Napoli, który w klubie nie odzyskał jeszcze miejsca w wyjściowej jedenastce, zacznie od pierwszej minuty.

Zamiast niego Nawałka może zdecydować się na strzelającego bramki seriami Łukasza Teodorczyka z Anderlechtu Bruksela bądź równie skutecznego Kamila Wilczka z Broendby Kopenhaga. Nie można wykluczyć także ustawienia z tylko jednym napastnikiem.

- Mamy przygotowaną strategię gry, zarówno plan A, jak i plan B. Musimy być w pełnej gotowości, zwłaszcza w kontekście różnych sytuacji boiskowych. Trenowaliśmy w ostatnim czasie ustawienie z dwoma napastnikami i z jednym. Decyzja o wyjściowym składzie będzie podjęta w trakcie zgrupowania - zapewnia selekcjoner.

- Taktyka bardzo często się zmienia, jest dynamiczna i aż ciężko powiedzieć, jaki system jest bardziej pomocny. Często ustawienie wygląda zupełnie inaczej w meczu niż rozpisane na papierze. Czasem łatwiej jest mi grać samemu, innym razem współpracując z drugim napastnikiem - dodaje Lewandowski.

Problemy rywala

Nasi rywale mają znacznie więcej problemów niż my. Selekcjoner Ljubisa Tumbakovic nie będzie mógł skorzystać z kontuzjowanych Żarko Tomasevica i Marko Bakica. Pod znakiem zapytania stoi także występ Marko Basy. Sytuację w defensywie komplikuje brak powołania dla Markos Simicia, który dopiero przed kilkoma dniami znalazł klub. W tej sytuacji dodatkowe powołania dostali Vladimir Boljevici i debiutant Dusan Lagator. Do kadry wrócił także doświadczony, 33-letni Mirko Vucinić, który od kilku miesięcy nie grał w piłkę z powodu kontuzji.

- Mirko jest w dobrej kondycji fizycznej, o wiele lepszej, niż miało to miejsce w poprzednich meczach. Oczywiste jest, że brakuje mu gry, ale już w trakcie treningów zobaczymy, jak będzie się wywiązywał z zadań. Przed meczem mamy zaplanowane pięć sesji treningowych, zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja - powiedział Tumbaković, który jednocześnie nie chce traktować spotkania z Biało-Czerwonymi jako kluczowego meczu całych eliminacji. - Nie powiedziałbym, że akurat ten mecz jest najważniejszy. Każdy jest tak samo ważny. Eliminacje składają się z 10 meczów i gdybym założył, że akurat gra z Polską jest bardziej istotna, musiałbym nie dopuszczać do siebie, że możemy stracić w niej punkty. A każdy punkt jest tak samo ważny, bez względu, czy zdobyty z Polską, Kazachstanem, Armenią, czy Danią. Naszym celem jest utrzymanie się w grze aż do końca eliminacji, po których, mam nadzieję, będziemy świętować awans.

Umowa już w szufladzie

Nieco w cieniu meczu w Podgoricy, w Kluż zmierzą się ze sobą reprezentacje Rumunii i Danii. Obie zaczęły te eliminacje w kiepskim stylu. Nie tylko przegrały w bezpośrednich starciach z Polską, ale także pogubiły punkty z niżej notowanymi przeciwnikami. Ekipa z Południa Europy z Kazachstanem, a z Północy: z Czarnogórą. Jeżeli w niedzielę podzielą się punktami, a Polska zwycięży, pozostanie im walka o drugie miejsce w grupie i prawo gry w barażach. Ewentualna porażka którejkolwiek z ekip będzie początkiem końca marzeń o Mundialu w Rosji. Ktoś na pewno straci punkty.

W znacznie bardziej komfortowej sytuacji przed tym spotkaniem są Duńczycy. Przygotowują się do meczu we względnym spokoju. Podczas gdy szkoleniowiec Rumunów Christoph Daum jest pod olbrzymią presją ze strony mediów, które domagają się jego dymisji w razie straty kolejnych punktów, prowadzący Danię Age Hareide dostał właśnie ofertę przedłużenia umowy aż do roku 2020. - Warunki umowy mamy już wynegocjowane. Leży ona w szufladzie, w moim domu, a DBU (Piłkarska Federacja Danii) wkrótce poda datę jej ogłoszenia - zdradził norweski szkoleniowiec w rozmowie z gazetą „Ekstrabladet”.

Mecz Czarnogóra-Polska rozpocznie się w niedzielę o 20:45. Transmisja w Polsacie.

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!