W niedzielę w Szwecji rozpoczynają się mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet. Polki zagrają w grupie B razem z Francuzkami, Holenderkami i Niemkami. Dla podopiecznych Leszka Krowickiego sukcesem będzie już awans do drugiej rundy.
W kadrze na Euro znalazły się cztery zawodniczki MKS Selgros Lublin:
• Weronika Gawlik
• Joanna Drabik
• Agnieszka Kowalska
• Marta Gęga
Wiele wskazuje, że nasze szczypiornistki będą odgrywały kluczowe role. Najbardziej istotna przypadnie zapewne Weronice Gawlik. Leszek Krowicki do Szwecji zabiera tylko dwie bramkarki: oprócz kapitan MKS Selgros, w kadrze znalazła się jeszcze Adrianna Płaczek z Pogoni Szczecin. Gawlik ma dużo większe doświadczenie od swojej koleżanki i można przypuszczać, że to właśnie ona będzie spędzała większość czasu na parkiecie.
Zmiana roli
Niezwykle istotną rolę do odegrania będzie miała również Joanna Drabik. Wychowanka KSS Kielce trafiła do Lublina w lipcu 2013 r. i od razu zaczęła robić wielkie postępy. Drabik zachwycała w Lidze Mistrzyń, gdzie uznawana była za jedną z najlepszych obrotowych młodego pokolenia. Lublinianka w kadrze jest już od pewnego czasu, ale do tej pory nie odgrywała w niej szczególnie istotnej roli. W czasie imprezy ma się to zmienić. Oprócz niej powołanie otrzymała jeszcze tylko jedna kołowa: Kamila Szczecina z Pogoni. Wydaje się jednak, że w pierwszym składzie na boisko powinna wybiegać lublinianka.
- Marzyłam o występie w tej imprezie, dlatego cieszę się z powołania. Z Kamilą świetnie się dogadujemy i wzajemnie sobie pomagamy. W kadrze jest wiele dobrych zawodniczek i każda z nas chce grać w niej jak najwięcej - mówi Joanna Drabik.
Cichą bohaterką mistrzostw może zostać Agnieszka Kowalska. Skrzydłowa MKS Selgros jest w kadrze od wielu lat i zazwyczaj nie zawodzi oczekiwań fanów. 28-letnia wychowanka MKS Vitaral Jelfa Jelenia Góra w tym sezonie prezentuje wyjątkowo wysoką formę.
Kontuzjowana liderka
W ostatniej chwili na wyjazd do Szwecji załapała się Marta Gęga. Rozgrywająca mistrzyń Polski jeszcze kilkanaście dni temu była poza kadrą Leszka Krowickiego. Kiedy jednak okazało się, że liderka reprezentacji Karolina Kudłacz-Gloc jest kontuzjowana, szkoleniowiec postanowił w jej miejsce powołać doświadczoną Gęgę. 30-letnia wychowanka Żagiewa Dzierżoniów odpłaciła się za okazane zaufanie i podczas turnieju w Eldzie była najskuteczniejszą zawodniczką reprezentacji.
W kadrze jest jeszcze inny lubelski wątek. Kinga Achruk, która przejęła opaskę kapitańską po Kudłacz-Gloc, urodziła się w Kraśniku. Jej matką jest była zawodniczka Montexu Lublin, Małgorzata Byzdra, a ojcem były gracz Wisły Puławy, Jacek Byzdra. Achruk reprezentowała barwy klubów z naszego regionu: UKS 5 Puławy, UKS Dwójki Lublin i Orlika Lublin. Obecnie gra w czarnogórskiej Budućnost Podgorica, z którą występuje w Lidze Mistrzyń.
Polska grupa
Mistrzostwa w Szwecji rozpoczynają się już w niedzielę i potrwają aż do 18 grudnia. Polki trafiły do grupy B, gdzie zmierzą się z Francuzkami, Holenderkami i Niemkami. Pierwszy mecz Biało-Czerwone rozegrają w niedzielę, kiedy w Kristianstad Arena zmierzą się o godz. 20.45 z Francuzkami.
Dwa dni później o godz. 18.30 zagrają z Holenderkami. Zmagania w pierwszej fazie grupowej zakończą w czwartek, kiedy o godz. 18.30 zagrają z Niemkami. Wszystkie mecze ekipy Leszka Krowickiego będą transmitowane na kanale TVP 2.
Okiem eksperta
- Trafiłyśmy do bardzo wymagającej grupy, ale wierzę, że sobie w niej poradzimy - mówi Monika Marzec, II trener MKS Selgros Lublin. - Najpierw jednak trzeba z niej wyjść, a do tego potrzebujemy chociaż jednego zwycięstwa. Z kim będzie najłatwiej? Wszyscy rywale są trudni, ale myślę, że najbardziej interesującym meczem będzie nasza konfrontacja z Niemkami. Obie strony nie mają przed sobą żadnych tajemnic. W ekipie Niemieckiej jest Łukasz Kalwa i Michael Biegler, którzy przez wiele lat byli związani z polską piłką ręczną. U nas z kolei jest Leszek Krowicki. Nasz trener przecież nadal prowadzi niemiecki VfL Oldenburg.
Fot. Archiwum
Kadra Polski na mistrzostwa Europy w Szwecji
Bramkarki: Weronika Gawlik (SPR Lublin), Adrianna Płaczek (SPR Pogoń Szczecin).
Obrotowe: Joanna Drabik (SPR Lublin), Kamila Szczecina (SPR Pogoń Szczecin).
Skrzydłowe: Katarzyna Janiszewska (GTPR Gdynia), Agnieszka Kowalska (SPR Lublin), Patrycja Królikowska (SPR Pogoń Szczecin), Kinga Grzyb (MKS Zagłębie Lubin).
Rozgrywające: Marta Gęga (SPR Lublin), Monika Kobylińska (GTPR Gdynia), Joanna Kozłowska (GTPR Gdynia), Ewa Andrzejewska (EKS Start Elbląg), Natalia Nosek (MOSiR Bochnia/SMS Płock), Emilia Galińska (Neckersulmer SU, Niemcy), Kinga Achruk (ZRK Budućnost Podgorica. Czarnogóra), Alina Wojtas (Larvik HK, Norwegia).
System rozgrywek
W imprezie rozgrywanej w pięciu szwedzkich miastach weźmie udział szesnaście zespołów. Zostały one podzielone na cztery grupy. W grupie, która swoje mecze będzie rozgrywać w Sztokholmie, zagrają Szwecja, Serbia, Hiszpania i Słowenia. Grupa B zaprezentuje się kibicom w Kristianstad, a wystąpią w niej Holandia, Francja, Niemcy i Polska. Areną zmagań grupy C będzie Malmo, a do niej trafiły Czarnogóra, Węgry, Dania i Czechy. Miejscem rozgrywania zmagań w grupie D będzie Helsinborg, a zagrają tam Norwegia, Rosja, Rumunia i Chorwacja. Z każdej z grup awansują do dalszej fazy po trzy zespoły, które w drugiej rundzie utworzą dwie grupy. Pierwsza, złożona z najlepszych ekip z grup A i B, będzie grać w Goteborgu, a druga (najlepsze drużyny z grup C i D) - w Helsinborgu. Po dwa najlepsze zespoły utworzą pary półfinałowe. Mecze o medale będą odbywać się w hali Scandinavium w Goteborgu. Może ona pomieścić aż 12 tysięcy osób. Jest to obiekt wielofunkcyjny, który w przeszłości gościł m.in. tenisowy Puchar Davisa, pływackie mistrzostwa świata czy czempionat globu w hokeju na lodzie.
Rywale
Holandia: to aktualne wicemistrzynie świata, które w swojej kadrze mają wiele liczących się w Europie zawodniczek. W mistrzostwach Starego Kontynentu zawodniczki z Kraju Tulipanów najwyżej były w 2014 r., kiedy zajęły siódme miejsce. Największą gwiazdą tej drużyny jest Cornela Nycke Groot, która w ostatnim sezonie została uznana najlepszą środkową rozgrywającą Ligi Mistrzyń.
Francja: to obecne wicemistrzynie olimpijskie. Trójkolorowe to jeden z najlepszych zespołów świata, który praktycznie nie ma słabych punktów. Liderką kadry jest Siraba Dembele. 30-latka ma na swoim koncie medale wszystkich najważniejszych imprez. Trzykrotnie również wygrywała rozgrywki Ligi Mistrzyń, gdzie dodatkowo w 2015 r. uznano ją najlepszą lewoskrzydłową.
Niemcy: ta drużyna największe sukcesy święciła w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Pomóc wydobyć ją z lekkiego kryzysu ma Michael Biegler, który poprzednio pracował z reprezentacją Polski szczypiornistów. W sztabie szkoleniowym jest także Łukasz Kalwa, który obecnie jest drugim trenerem Pogoni Baltica Szczecin. Gwiazdą ekipy naszych zachodnich sąsiadów jest Anna Loerper.