Rozpoczęcie nowego sezonu w PGNiG Superlidze mężczyzn i kobiet planowano w pierwszej połowie września. Niestety, konieczne może być przesunięcie tego terminu
Wszyscy widzimy jak trudna jest obecnie sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju. Od dłuższego czasu analizujemy wszystkie aspekty, które pozwolą nam rozpocząć nowy sezon we wrześniu. Chociaż wydaje się, że czasu jest dużo, bierzemy pod uwagę, że za kilka miesięcy sytuacja się w pełni nie uspokoi – mówi na stronie internetowej PGNiG Superligi Piotr Łebek, Komisarz PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet.
Powrót do gry zależeć będzie od decyzji specjalistów od pandemii. W poniedziałek powołany został specjalny medyczny zespół doradczy ds. koronawirusa. Jego zadaniem będzie przygotowanie planu powrotu na hale zespołów w nowym sezonie. Zespół doradców tworzy pięcioro lekarzy, specjalistów ze świata nauki o zdrowiu i wirusologów: Andrzej Trybusz, Elżbieta Lipska, Piotr Rudnicki, Edyta Majerczyk i Dariusz Nawarecki. Będzie ciałem doradczym działającym przy Komisarzu Ligi. Prace zespołu obejmą trzy etapy: zbieranie zaleceń, konsultacje wewnątrzzespołowe i udostępnienie wniosków w formie programu „Otwarcie hal”.
Z efektów pracy zespołu doradców będą mogli skorzystać nie tylko odpowiedzialni za funkcjonowanie rozgrywek zawodowej ligi piłkarzy i piłkarek ręcznych. – Świat sportu wykazuje się dużą solidarnością. Od początku trudności wywołanych przez koronawirusa, jesteśmy w kontakcie z prezesami innych lig zawodowych w Polsce. Widząc ogrom wyzwań jakie nas czekają w najbliższym czasie, postanowiliśmy dobrze przeanalizować wszystkie elementy umożliwiające bezpieczny powrót sportowców do hal. Analizami i rekomendacjami z przyjemnością podzielimy się z przedstawicielami innych sportów halowych w Polsce. Planujemy stworzenie rozsądnego planu, który umożliwi ponowne otworzenie hal dla sportowców, a następnie kibiców. – tłumaczy na stronie PGNiG Superligi Marek Janicki, prezes Superligi Sp. z.o.o.
Jak długo trzeba będzie czekać na efekty pracy zespołu? – Chcąc bezpiecznego powrotu ligowej piłki ręcznej jesienią, już dziś postanowiliśmy bardzo dokładnie się do tego przygotować. Wierzymy, że te kilka miesięcy pozwoli nam wprowadzić wszystkie zalecenia zespołu w życie – dodaje Łebek.
Wszyscy życzyliby sobie aby powrót do normalności nastąpił jak najszybciej. Do września zostały cztery miesiące. Czy w tym czasie kluby wrócą do normalnych treningów? Czy w komplecie czyli 14-drużonym składzie zdążą przygotować się do rozgrywek w tym specjalnym czasie? Jak będzie wyglądać rywalizacja w PGNiG Superlidze? Kiedy do hal będą mogli wrócić kibice? Z pewnością kolejne małe sukcesy przy odrażaniu rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy, której start zaplanowano na 29 maja, staną się motorem napędowym dla odpowiedzialnych za piłkę ręczną w naszym kraju.