Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

SIATKÓWKA

9 maja 2021 r.
8:10

Tomasz Wójtowicz o awansie siatkarzy LUK Politechniki do PlusLigi: "Nie może być mowy o zaskoczeniu"

50 0 A A
(fot. Maciej Kaczanowski | Igor Smirnow/KPRP)

Rozmowa z Tomaszem Wójtowiczem, byłym reprezentantem Polski w siatkówce, mistrzem olimpijskim z Montrealu, ambasadorem LUK Politechniki Lublin – nowego beniaminka PlusLigi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zwyciężając w finale play-off Tauron 1. Ligi z BBTS Bielsko-Biała, tym razem 3:0, LUK Politechnika wywalczyła historyczny awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Lublinianie wygrali finałową rywalizację rozgrywaną do trzech zwycięstw, nie przegrywając żadnego spotkania.

  • Lublin doczekał się PlusLigi. Jest pan zaskoczony, że tak szybko?

– Nie może być mowy o zaskoczeniu. Od początku tego sezonu klub nakreślił konkretny cel, do którego drużyna konsekwentnie dążyła. W każdym spotkaniu walczyła o zwycięstwo, choć wcale nie było łatwo. Cieszę się, że młody lubelski klub w wielkim stylu dołączył do siatkarskiej elity w kraju. Widać, że ostatnio siatkówka staje się coraz bardziej popularna. Dlatego tym bardziej wszyscy mamy powody do zadowolenia.

  • LUK Politechnika to bardzo młody klub, nie ma aż tak bogatej historii jak kojarzona z Lubelszczyzną Avia Świdnik, w której pan kiedyś grał.

– To spora zmiana. Lublin czekał na wielką siatkówkę bardzo długo. Ostatnio ta dyscyplina na najwyższym poziomie obecna była już ponad 40 lat temu. To było jeszcze za czasów mojego taty, kiedy mieliśmy AZS Lublin w ówczesnej najwyższej lidze. Później przyszła kolej na Avię, która stała się przepustką do reprezentacji. Chciałbym, aby w niedalekiej przyszłości także klub ze Świdnika wywalczył awans do PlusLigi.

  • Zwycięstwo w Tauron 1. Lidze zdobyła dla Lublina tzw. armia zaciężna czyli zawodnicy, którzy niewiele mają wspólnego z tym miastem.

– Obecnie bardzo ciężko znaleźć w drużynach wychowanków. Jest zupełnie inaczej, niż to było za moich czasów. Wtedy kluby prześcigały się w liczbie swoich siatkarzy i robiły wszystko, aby tak ich wykształcić, żeby jak najprędzej znaleźli drogę do reprezentacji. Dzisiaj stawia się na profesjonalizm zawodników. Dlatego mamy tak dużą rotację siatkarzy w poszczególnych klubach.

  • PlusLiga to już najwyższy poziom, nieodzowne będą zmiany kadrowe. Które pozycje potrzebują wzmocnień?

– Zmiany są konieczne. PlusLiga to wyższe wymagania. Z tego, co już wiemy odejdzie Paweł Rusin. Podstawowy libero Neven Majstorović spokojnie miałby miejsce w nowej kadrze. Również na środku bloku Konrad Stajer i Wojciech Sobala powinni znaleźć zatrudnienie w klubie, podobnie rozgrywający Grzegorz Pająk. Na pewno trzeba będzie uzupełnić kadrę beniaminka czterema-pięcioma zawodnikami z doświadczeniem w PlusLidze.

  • Mimo pandemii, kibice siatkówki mają powody do radości: jest awans LUK Politechniki do PlusLIgi, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle została klubowym mistrzem Europy. Siatkówka staje się, a może już jest, polskim sportem narodowym.

– Na pewno jeszcze przegrywa z piłką nożna, ale wśród gier zespołowych ma dużo osiągnięć. Męska reprezentacja dwa razy z rzędu została mistrzem świata. Siatkówka cieszy się dużą popularnością wśród kibiców i wśród grających. Możemy jedynie żałować, że fani tej dyscypliny nie mogli zasiąść na trybunach i na własne oczy oglądać sukcesu LUK Politechniki. To są zupełnie inne emocje, niż podczas meczów w telewizji czy w internecie.

  • Pan wie to najlepiej. Z powodów zdrowotnych na razie nie może pan komentować spotkań siatkówki, ale nie poddaje się chorobie i w przyszłości zamierza znowu występować w tej roli.

– Chciałbym jak najszybciej powrócić do tej pracy. Marzy mi się komentowanie meczu LUK Politechniki z ZAKSĄ Kędzierzyn Koźle w hali Globus, gdyż w tym obiekcie mają być rozgrywane spotkania w Lublinie. W tym przypadku bardzo chciałbym być obiektywny, co z pewnością nie będzie takie łatwe.

Zobacz także: LUK Politechnika Lublin awansował do PlusLigi

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!