Debatę zorganizowano w ramach powołanego ponad rok temu Centrum Szkolenia Kadr Trenerskich i Sędziowskich w Zapasach przez Polski Związek Zapaśniczy i Akademię Wincentego Pola (AWP) w Lublinie. W konferencji, która cieszyła się dużym zainteresowaniem, wzięło udział blisko 100 przedstawicieli klubów i stowarzyszeń związanych z zapasami.
Obecni byli także przedstawiciele innych dyscyplin sportowych, szkół, a także przedstawiciele świata nauki, m.in. z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Politechniki Lubelskiej i Akademii Wincentego Pola.
Interesujące wykłady wygłosili: prof. dr hab. Stanisław Zaborniak, wykładowca AWP - przedstawił szkice z tradycji zapasów na świecie i w Polsce przed 1939 rokiem, Karol Łebkowski, wiceprezes Polskiego Związku Zapaśniczego d/s sędziowskich, zaprezentował interpretacje przepisów zapaśniczych w praktyce, dr hab. Dariusz Gierczuk, prof. AWF warszawskiej fili AWF w Białej Podlaskiej, zaprezentował badawcze wyniki sprawności fizycznej zapaśniczek i zapaśników, Jan Godlewski, były trener zapaśniczej reprezentacji Polski kobiet, mówił o wczesnej specjalizacji dzieci w sporcie zapaśniczym. Z kolei Grzegorz Borkowski, kierownik Departamentu Informacji i Edukacji w POLADA, przedstawił problem niedozwolonego dopingu w sporcie. Natomiast o analizie i zapobieganiu urazom w zapasach mówił Daniel Łuszczak, wykładowca AWP.
Zaprezentowana została też specjalna publikacja naukowa pt. „Renesans zapasów”, zredagowana przez pracowników naukowych AWP prof. dr hab. Stanisława Zaborniaka i Janusza Kawałko. Znalazły się w niej przedstawione wykłady, a także artykuł Marka Wałachowskiego, dyrektora sportowego PZZ, prezentujący strukturę szkolenia w PZZ. Jest także recenzja naukowa prof. dr hab. Wojciecha Czarnego, wieloletniego dziekana, a obecnie dyrektora Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej w Uniwersytecie Rzeszowskim.
- Bycie trenerem wymaga znajomości anatomii, obciążeń organizmu, umiejętności układania planów treningowych. Dzięki współpracy z Akademią Wincentego Pola, która posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę naukowo-dydaktyczną i odpowiednią infrastrukturę otwieramy nowe możliwości szkoleniowe. Ważnym argumentem dla utworzenia przy tej Akademii Centrum Szkolenia Kadr Trenerskich i Sędziowskich była popularność i wysoki poziom zapasów na Lubelszczyźnie, a także to, że Lublin jest dobrze skomunikowanym z resztą kraju miastem, co z pewnością ułatwi trenerom i sędziom dotarcie na zajęcia - mówił Andrzej Supron, prezes PZZ, jeden z najbardziej utytułowanych zapaśników, m.in. wicemistrz olimpijki mistrz świata i Europy.
Z kolei Rektor Akademii Wincentego Pola dr hab. Mariusz Korczyński, prof. AWP zauważył, iż: - Zapasy jak żadna inna dyscyplina sportu wymaga specyficznych cech determinacji i hartu ducha. Jest to nie tylko walka na macie, ale także wyzwanie dla umysłu i charakteru. Ta konferencja jest dla nas świętem nauki, wymianą doświadczeń oraz wiedzy płynącej z pracy naukowej i praktycznej w naszej dziedzinie. To wydarzenie znakomicie wpisuje się w lubelskie środowisko sportowe, a także misję naszej Akademii, która jest przyjazna zarówno zawodnikom uprawiającym zapasom ale także sportowcom z każdej dyscypliny sportowej.
- Nasza Akademia, która w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności jako jedyna uczelnia w Lublinie posiada kierunek wychowania fizycznego. To szansa dla sportowców z tego regionu do połączenia kariery zawodowej z edukacją. Dlatego też współpracujemy z wieloma klubami i związkami sportowymi i takim bardzo dobrym przykładem jest podpisanie porozumienia z PZZ na mocy którego zostało powołane Centrum Szkolenia Kadr Trenerskich i Sędziowskich w Zapasach. W ramach tej umowy na naszej uczelni szkoleniowcy i sędziowie będą mogli podwyższyć swoje kwalifikacje. Tą drogą chcą pójść również inne dyscypliny z którymi prowadzimy rozmowy o utworzeniu podobnych ośrodków szkolenia - podkreślił Prezydent i Kanclerz założyciel Akademii Wincentego Pola doc. Henryk Stefanek.
Przewodniczący jednej z części obrad prof. dr hab. Wojciech Czarny podkreślał profesjonalne przygotowanie organizacyjne konferencji, znakomity dobór tematyczny, a także duże zainteresowanie środowiska zapaśniczego tym wydarzeniem. Wyraził również nadzieję, że takie dyskusje przyczynią się do odrodzenia zapaśniczych tradycji i sukcesów reprezentantów tej dyscypliny w Polsce i na świecie. Dr hab. Dariusz Gierczuk, prof. AWF, wyraził nadzieję, że konferencja rozpocznie cykliczną debatę nad rozwojem zapasów.