W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.
Nowo zakupione sprzęty to trzy tory wizyjne z wbudowanym aparatem USG, który pozwala na wykonywanie badań i zabiegów ultrasonografii endoskopowej. Oprócz tego, szpital może pochwalić się dwiema nowoczesnymi diatermiami, umożliwiającymi bezpieczną elektroresekcję wykrytych zmian. W skład zakupionego sprzętu wchodzą także: nowe gastroskopy, kolonoskopy, duodenoskopy oraz gastroskop EUS. Wszystkie aparaty mają funkcję umożliwiającą płukanie przewodu pokarmowego w trakcie badania.
- Dzięki doposażeniu pracowni endoskopowej naszego szpitala w nowoczesną aparaturę medyczną, gastroenterolodzy uzyskają możliwość wykonywania szerszego zakresu zabiegów medycznych. Jest to sprzęt najnowszej generacji, niezwykle precyzyjny, wykorzystujący sztuczną inteligencję, która pozwala zwiększyć wykrywanie potencjalnych zmian chorobowych – mówi Piotr Matej, dyrektor WSS w Lublinie.
Nowoczesne wyposażenie będzie wspomagać pracę lekarzy. Dzięki ich czułości i precyzyjności, zmiany w przewodzie pokarmowym, w tym wczesne zmiany nowotworowe, mają być szybciej wykrywane. Dodatkowo, zabiegi na co dzień wykonywane w szpitalu takie jak m.in. gastroskopia, kolonoskopia czy polipektomia endoskopowa mają być bezpieczniejsze i bardziej komfortowe dla pacjentów. Jak wskazują lekarze, nowe zestawy znacznie poprawiają widoczność naczyń, co jest kluczowe w sytuacjach zagrożenia życia.
- Krwawienie z przewodu pokarmowego stanowi poważne wyzwanie związane z dużą śmiertelnością i znacznymi kosztami leczenia. Zakupione zestawy endoskopowe ułatwiają pracę lekarza, umożliwiając uwidocznienie głębokich naczyń krwionośnych i potencjalnego źródła krwawienia, dają możliwość natychmiastowego leczenia zabiegowego – wyjaśnia dr n. med. Krystyna Kłosowska-Kapica, ordynator Oddziału Gastroenterologii WSS w Lublinie.
Urządzenia mają nowe funkcje takie jak NBI (Narrow Band Imaging), która umożliwia lepszą diagnostykę poprzez utworzenie silnego kontrastu między naczyniami, a otaczającą błoną śluzową. Z kolei technologia TXI zwiększa widoczność potencjalnych i wcześniej wykrytych zmian, w tym tych bardzo małych, które są łatwe do przeoczenia. Dzieje się to za pomocą uwypuklenia najmniejszych różnic między tkankami poprzez lepsze uwidocznienie kolorów i tekstur oraz zwiększenia jasności.