Rozmowa z Karolem Tarkowskim, dyrektorem lubelskiego oddziału NFZ
• Jakim budżetem dysponował w tym roku lubelski NFZ i jakie są plany na przyszły rok?
– W tym roku mamy budżet na poziomie ok. 5,03 mld zł. To nam pozwoliło na zabezpieczenie świadczeń zdrowotnych w różnych zakresach, począwszy od podstawowej opieki zdrowotnej, kończąc na leczeniu szpitalnym.
Zaczynaliśmy od kwoty o 300 mln niższej, ale w ciągu roku budżet został zwiększony, dzięki czemu mogliśmy przeznaczyć dodatkowe środki na leczenie w różnych dziedzinach. Trudno mi szacować jakimi kwotami będziemy dysponować w przyszłym roku, mam jednak nadzieję, że nie będą to pieniądze niższe niż teraz.
• Na co pójdą te pieniądze, co jest priorytetem?
– Wyzwaniem nie tylko dla funduszu, ale dla całej ochrony zdrowia jest opieka nad osobami starszymi. Ze względu na starzenie się społeczeństwa opieka długoterminowa staje się priorytetem. Nie chodzi tu jednak tylko o pobyty np. w zakładach opiekuńczo-leczniczych, ale też o opiekę domową, która będzie się coraz bardziej rozwijać. W kontekście opieki długoterminowej trzeba wspomnieć o pacjentach onkologicznych, którzy również jej wymagają. Kolejny priorytet to działania profilaktyczne, bo coraz częściej dotykają nas choroby cywilizacyjne np. cukrzyca. Musimy im zapobiegać.
• A nadwykonania? Czy uda się za wszystkie zapłacić?
– Rok się jeszcze nie skończył, więc nie możemy mówić o ostatecznych sumach. Nie mniej jednak ze wstępnych szacunków wynika, że będą to kwoty na poziomie dziesiątków milionów złotych. Warto jednak zauważyć, że na podobnym poziomie mogą kształtować się niewykonania w niektórych zakresach leczenia. Wymaga to więc szczegółowej analizy, którą będziemy prowadzić na przełomie lutego i marca przyszłego roku.
W tym roku nie mieliśmy większych problemów ze spłatą nadwykonań i w większości udało nam się to zrealizować. Nie widzę przeszkód, żeby w przyszłym roku miałoby być inaczej.
20 lat ubezpieczeń zdrowotnych
Priorytety i tendencje w finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej w województwie lubelskim w naszym regionie były jednym z głównych tematów konferencji zorganizowanej w ubiegły piątek w Lublinie w związku z 20-leciem powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce