Bialska Akademia Nauk Stosowanych obroniła pozycję lidera w Polsce wśród publicznych uczelni zawodowych. A Uniwersytet Medyczny w Lublinie pozostaje najlepszą szkołą wyższą w naszym regionie. Poznaliśmy wyniki najnowszego Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022.
Wśród szkół akademickich nowym liderem został Uniwersytet Warszawski, który wyprzedził zwycięzcę dwóch ostatnich edycji, czyli Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Trzecie miejsce utrzymała Politechnika Warszawska.
Z uczelni lubelskich najwyżej sklasyfikowany pozostaje Uniwersytet Medyczny, który obronił 21. lokatę z ubiegłorocznego zestawienia.
– Myślę, że biorąc pod uwagę różne uwarunkowania, jest to dla nas dobre miejsce. Ale z drugiej strony nie powiem, żebyśmy byli z niego do końca zadowoleni, bo chcemy podnosić poprzeczkę coraz wyżej – komentuje prof. Wojciech Załuska, rektor uniwersytetu. – Na niektórych poziomach naszej aktywności, jak warunki kształcenia, umiędzynarodowienie czy potencjał naukowy, wypadamy bardzo dobrze. Pracujemy nad lepszą organizacją badań naukowych, kooperacją z innymi lubelskimi uczelniami. Jeszcze mocniej musimy popracować nad wynalazczością czy sytuacją naszych absolwentów na rynku pracy, bo bardzo byśmy chcieli, żeby pracowali oni głównie na naszym terenie, ale tu problem jest złożony – wylicza prof. Załuska.
UMCS awansował o trzy miejsca (z 43. na 40.), o kilka pozycji w rankingu spadła Politechnika Lubelska (z 27. na 32.), a Uniwersytet Przyrodniczy, podobnie jak przed rokiem, znalazł się w szóstej dziesiątce zestawienia.
Na PL mimo spadku cieszą się z dobrych wyników w dodatkowych kategoriach. – Jesteśmy w czołówce pod względem innowacyjności. Po raz kolejny potwierdziliśmy swoją mocną pozycję w działalności patentowej. Zapracowaliśmy na to, stwarzając naszym badaczom jak najlepsze warunki do pracy naukowej. Pomagają w tym wprowadzone na uczelni programy projakościowe, oferujące finansowanie zespołów badawczych i indywidualny rozwój naukowy oraz wspierające komercjalizację wyników badań – mówi rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.
Nasz region ma z kolei silną reprezentację w czołówce uczelni zawodowych. Pozycję lidera utrzymała Bialska Akademia Nauk Stosowanych (dawna PSW), a Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie (do niedawna PWSZ) awansowała z szóstej na piątą pozycję. Po rocznej nieobecności do rankingu wróciła będąca kontynuatorem Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu Akademia Zamojska, sklasyfikowana na 11. miejscu.
W zestawieniu uczelni niepublicznych znalazły się Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie (awans z 36. na 23. miejsce) i Akademia Nauk Stosowanych im. W. Pola (do niedawna WSSP), która awansowała z 33. na 31. pozycję.