Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

6 czerwca 2022 r.
16:15

Mało snu, dużo kawy i Studencki Nobel. Studentka z Lublina z wyjątkową nagrodą naukową

– Z każdą kolejną nagrodą wiem, że ta praca, ten czas, który przeznaczam na naukę, jest po prostu czasem dobrze zagospodarowanym. I zwyczajnie jest bardzo miło czegoś takiego doświadczyć – rozmowa z Alicją Formą, studentką V roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i jednocześnie doktorantką I roku w Szkole Doktorskiej UMLub, która zdobyła Studenckiego Nobla w dziedzinie medycyny i farmacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • W ciągu dnia, tygodnia poświęca pani więcej czasu na swoją działalność naukową czy na sen?

– Raczej na działalność naukową (śmiech). Mój plan dnia wygląda trochę specyficznie, bo przyzwyczaiłam się do wczesnego wstawania, picia dużej ilości kawy i biegania. Łączę codzienne zajęcia na uczelni jako studentka na V roku kierunku lekarskiego z nauką w Szkole Doktorskiej, do której w tym roku dostałam promocję. W międzyczasie angażuję się w działalność naukową, przede wszystkim w Zakładzie Medycyny Sądowej, Zakładzie Chemii Analitycznej i Zakładzie Anatomii Prawidłowej, gdzie realizuję mój projekt naukowy w ramach doktoratu.

  • Jak długo można wytrzymać na piciu kawy?

– Myślę, że jest to kwestia przystosowania organizmu, charakteru i można się tego nauczyć, przystosować tryb życia do swoich obowiązków. Jest to też tak naprawdę konieczne, żeby powoli się przyzwyczajać, bo jako przyszli lekarze będziemy mieć dyżury i wiele innych obowiązków, więc myślę, że to dobra szkoła przed przyszłym życiem zawodowym.

  • Od najmłodszych lat była pani osobą skoncentrowaną na nauce i na bardzo dobrych wynikach w szkole?

– Bardzo dużo zawdzięczam mojej mamie. Od samego początku mnie i mojego brata nakierowywała na to, żeby jak najwięcej się uczyć. Od szkoły podstawowej brałam udział we wszystkich możliwych konkursach, nie tylko naukowych, ale też recytatorskich, poetyckich, czy z języka angielskiego. Duży krok zrobiła więc moja mama, zachęcała nas do tego w każdy możliwy sposób. W podstawówce i gimnazjum średnia 6.0 zawsze była.

W liceum, w "Paderewskim" w Lublinie, zdawałam maturę międzynarodową i to trochę zmieniło moje postrzeganie świata, moje rozumienie nauki. Ci wszyscy nauczyciele, którym dużo zawdzięczam, uczyli nas krytycznego myślenia. Pierwsze moje artykuły powstawały już w liceum, gdzie uczyłam się w języku angielskim, a wszystkie prace były wysyłane do recenzentów zagranicznych.

Na I roku studiów było ciężko, przez zmianę rzeczywistości, dużo nauki anatomii, histologii, fizjologii, więc tutaj skupiałam się raczej na siedzeniu i uczeniu się. Zaczęłam działać na II roku, zaczynając od pierwszego artykułu, od udziału w Lubelskim Festiwalu Nauki, od pierwszych wystąpień konferencyjnych. Wraz z upływem czasu chciałam jeszcze więcej, widziałam, że to, czego się uczymy na studiach jest bardzo ciekawe, ale też bardzo dynamiczne. To, o czym uczymy się z podręczników, może się za chwilę zmienić –w medycynie nie ma stałych dogmatów, są tylko przesłanki, które są ciągle udoskonalane. Chciałam być częścią tego naukowego świata.

Reaktywowałam Studenckie Koło Medycyny Sądowej, bo widziałam w nim bardzo duży potencjał. Każdy myśli sobie, że medycyna sądowa to sekcje, wypadki, tony akt, ale dla mnie to ogromny potencjał, jeśli chodzi o badania naukowe. Medycyna sądowa może być miejscem nauki, bo żaden inny zakład nie daje nam takich możliwości. Później dołączyłam jeszcze do Koła Anatomii Prawidłowej, Koła Chemii Analitycznej, Koła przy I Klinice Psychiatrii i Psychoterapii.

Można powiedzieć, że potem poszło już lawinowo, bo dołączyłam też do Studenckiego Towarzystwa Naukowego, gdzie co chwilę mieliśmy różne inicjatywy, takie jak organizacja minigrantów studenckich czy targów Studenckich Kół Naukowych.

  • Przeglądając pani prace naukowe, można dostrzec, że ma pani bardzo szerokie spektrum zainteresowań, na przykład poruszała pani zagadnienia związane z tzw. osobowością borderline, autyzmem, schizofrenią, alkoholem, nowotworami czy COVID-19.

– Te wszystkie prace wskazują na to, co ja odkrywałam, w jakiej tematyce chciałam pozostać na dłużej. W tym momencie zajmuję się metalomiką i kończę projekty z psychiatrii. Z aktualną dostępnością do artykułów naukowych, zapewnionych przez uczelnię, umiejętnością krytycznego spojrzenia na nie i weryfikacji, co jest godne przeczytania i zrozumienia, jesteśmy w stanie dużo z tego skorzystać.

Zaczęło się od przewlekłej choroby alkoholowej, bo były to pierwsze prace, które były prowadzone w Zakładzie Medycyny Sądowej. Później sama przygotowałam dwa projekty, też związane z przewlekłą chorobą alkoholową. Prace związane z onkologią realizowałam w ramach grantu prowadzonego pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Ryszarda Maciejewskiego z Zakładu Anatomii Prawidłowej. W przypadku prac o SARS-CoV-2 można powiedzieć, że było to wykorzystanie momentu, żeby takowe prace pisać. Pamiętam, kiedy w marcu 2020 roku nikt nic na ten temat nie wiedział i każda praca, która się pojawiała była czytana i szeroko cytowana. W 2021 roku rozpoczęłam projekt z psychiatrii na temat wpływu pandemii na dobrostan psychiczny studentów, który dostał dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki.

  • W piątek zdobyła pani Studenckiego Nobla, wcześniej w tym roku nagrodę Polskiej Akademii Nauk, a w ubiegłym roku statuetkę "Orły Nauki" na Uniwersytecie Medycznym. Ma pani na swoim koncie także inne wyróżnienia naukowe czy stypendia. To budujące, że zyskuje pani uznanie za swoje badania?

– Tak, jest to na pewno bardzo budujące, bardzo motywujące, ale też troszkę uzależniające (śmiech). Z każdą kolejną nagrodą wiem, że ta praca, ten czas, który przeznaczam na naukę, jest po prostu czasem dobrze zagospodarowanym. I zwyczajnie jest bardzo miło czegoś takiego doświadczyć.

  • Zbliża się wybór specjalizacji. Wie pani już, na co postawić?

– Czekam na VI rok studiów i staż, podczas którego będziemy mieli okazję lepiej poznać pracę na poszczególnych specjalizacjach. Ciężko powiedzieć, co bym wybrała, bo potrzebuję jeszcze troszkę więcej praktyki i poznania specyfiki pracy na każdym oddziale, by taką decyzję podjąć. Myślę trochę nad psychiatrią, ale finalna decyzja będzie po stażu.

===

Studencki Nobel

To ogólnopolski program stypendialny dla studentów wyróżniających się na tle naukowym, społecznym czy artystycznym. Tegoroczna odsłona przebiegała pod hasłem "Moc do bycia najlepszym". Spośród 614 nadesłanych zgłoszeń wyłoniono 91 finalistów, a ostatecznie nagrodzono 9 osób w kategoriach: nauki techniczne, sztuka, dziennikarstwo i literatura, nauki przyrodnicze i energetyka, fizyka i astronomia, medycyna i farmacja, nauki społeczne, nauki ekonomiczne, działalność społeczna. Każdy z laureatów otrzymał w nagrodę 5 tys. zł.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Floriany 2025 Dziennika Wschodniego – nasz plebiscyt dla strażaków-ochotników
PLEBISCYT

Floriany 2025 Dziennika Wschodniego – nasz plebiscyt dla strażaków-ochotników

Na co dzień pracują w gospodarstwie, urzędzie, szkole czy prywatnej firmie. Gdy jednak zawyją syreny w remizie, ludzie są w potrzebie, zapieje czerwony kur czy dojdzie do wypadku, natychmiast stawiają się gotowi do akcji. (Nie)zwykli ludzie, strażacy-ochotnicy – to w podzięce za oddanie służbie organizujemy nasz plebiscyt „Floriany 2025 Dziennika Wschodniego”. Pula nagród wynosi aż 18 tysięcy złotych.

Lublin żegna papieża. W archikatedrze odbyła się msza święta
ZDJĘCIA

Lublin żegna papieża. W archikatedrze odbyła się msza święta

W archikatedrze lubelskiej odbyła się msza święta w intencji zmarłego w Poniedziałek Wielkanocny papieża Franciszka. Przewodniczył jej arcybiskup Stanisław Budzik.

Impreza wraca po latach. Będą się ścigać po ulicach
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 10:00

Impreza wraca po latach. Będą się ścigać po ulicach

Przez pięć ostatnich lat zawody nie były organizowane. Ale w tym roku znów się odbędą. Ogólnopolski Cukrowniczy Bieg Uliczny w Werbowicach zaplanowano na pierwszą niedzielę po świętach.

Panie mają wychodne
Foto
galeria

Panie mają wychodne

Impreza w Helium Club była absolutnym szaleństwem! Jeśli nie udało Wam się tam być, nie martwcie się – przygotowaliśmy dla Was fotogalerię, która przeniesie Was prosto w serce tej niesamowitej nocy! Tańce, emocje, najlepsza muzyka i mnóstwo pozytywnej energii – to wszystko na zdjęciach. Zobaczcie, jak imprezował Lublin.

Bartosz Zmarzlik wygrywa Turniej o Złoty Kask. Tuż za nim Mateusz Cierniak i Dominik Kubera

Bartosz Zmarzlik wygrywa Turniej o Złoty Kask. Tuż za nim Mateusz Cierniak i Dominik Kubera

W Lany Poniedziałek w Opolu odbył się coroczny Turniej o Złoty Kask będący zarazem Memoriałem Jerzego Szczakiela. Orlen Oil Motor Lublin miał w nim czterech przedstawicieli, a trzech z nich stanęło na podium. Wygrał Bartosz Zmarzlik, drugi był Mateusz Cierniak, a trzeci Dominik Kubera. Jedynie Wiktor Przyjemski zajął odległe miejsce

Kajakowa Biała Podlaska. Stowarzyszenie chce bezpłatnie udostępniać kajaki

Kajakowa Biała Podlaska. Stowarzyszenie chce bezpłatnie udostępniać kajaki

Stowarzyszenie ze Studzianki chce bezpłatnie udostępniać kajaki mieszkańcom Białej Podlaskiej. Ratusz jest prawie gotowy by to zlecić, bo stanica kajakowa już czeka.

Kazimierz Dolny pod wodą! Strażacki śmigus-dyngus przyciągnął tłumy
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Kazimierz Dolny pod wodą! Strażacki śmigus-dyngus przyciągnął tłumy

Kazimierz Dolny znów udowodnił, że tradycja ma się tu świetnie – i to dosłownie! Strażacy lali wodę strumieniami, a mieszkańcy i turyści bawili się w najlepsze.

Zalew w Krasnobrodzie
galeria

Majówka 2025 na Roztoczu. Do uzdrowiska przyjedzie znany artysta

Już po raz XX Krasnobród zaprasza na Roztoczańską Majówkę. Cykl wydarzeń zaplanowano od pierwszego dnia miesiąca, ale najwięcej wydarzy się w niedzielę, 4 maja.

Emmanuel Lecomte (z piłką) może być zadowolony z sobotniego występu przeciwko Dzikom Warszawa

Emmanuel Lecomte: To był dobry mecz

PGE Start Lublin pokonał 86:69 Dziki Warszawa. Zapraszamy do zapoznania się z pomeczowymi wypowiedziami bohaterów tego spotkania

Górnik Łęczna z piątą wygraną z rzędu i kolejnym meczem bez straty gola

Górnik Łęczna z piątą wygraną z rzędu i kolejnym meczem bez straty gola

Górnik Łęczna miał spore problemy z ograniem Chrobrego Głogów, ale dopisał na swoje konto kolejny komplet punktów. W pierwszej połowie łęcznianom dopisało szczęście, bo rywale trafili w słupek i w poprzeczkę. Natomiast po przerwie pięknego gola na wagę trzech punktów zdobył Fryderyk Janaszek

Świąteczne powroty. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Świąteczne powroty. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Kierowcy wracający ze świątecznych wyjazdów mogą spodziewać się po południu korków na drodze. Policja apeluje o ostrożność.

ulica Twarda

Jest przetarg na remont ulicy Twardej. Do wycinki prawie 30 drzew

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w tym roku mieszkańcy doczekają się gruntownego remontu ulicy Twardej. Ratusz ogłosił właśnie przetarg na roboty.

W Wielkanoc postanowił polatać autem. W organizmie 2 promile alkoholu

W Wielkanoc postanowił polatać autem. W organizmie 2 promile alkoholu

Do groźnego wypadku doszło w wielkanocną niedzielę w powiecie włodawskim. 61-letni kierowca podczas wyprzedzania dachował autem. Jak się okazało w chwili wypadku był pijany.

Studencki melanż
Foto
galeria

Studencki melanż

Przygotujcie się na dawkę niesamowitych zdjęć z najbardziej gorącej imprezy, jaka odbyła się ostatnio w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem! Popularny Beret po raz kolejny zapełnił się tłumem pełnym energii i pozytywnego szaleństwa. Jeśli jeszcze nie byliście, koniecznie sprawdźcie, co się działo i jak się bawi Lublin!

Nie żyje papież. Lublin żegna Franciszka

Nie żyje papież. Lublin żegna Franciszka

W poniedziałek wielkanocny zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium