Weterynaria to – podobnie jak przed rokiem – najpopularniejszy kierunek studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie w rekrutacji na nowy rok akademicki. O jeden indeks stara się tu prawie dziesięciu kandydatów.
W uczelnianym systemie rekrutacyjnym zarejestrowało się 6,2 tys. osób. Ponad pięć tysięcy z nich wyraziło chęć rozpoczęcia studiów w trybie stacjonarnym. Przygotowano dla nich niespełna dwa tysiące miejsc.
Tradycyjnie najbardziej oblegana jest weterynaria, gdzie na jedno miejsce przypada 9,7 osoby.
– W tym roku najpopularniejsze kierunki są w większości związane z weterynarią i naukami o zwierzętach. W przypadku naszego uniwersytetu jest to trend utrzymujący się – mówi Agnieszka Wasilak, z Biura Rekrutacji i Promocji Kształcenia UP. I dodaje: - Nie bez znaczenia jest też fakt, że aż trzy z najpopularniejszych sześciu kierunków to kierunki unikatowe, które można studiować tylko u nas.
Chodzi o analitykę weterynaryjną (7,6 osoby na miejsce), behawiorystykę zwierząt (4,3) oraz hipologię i jeździectwo (3,7), na które decydują się kandydaci z całej Polski. Niezmiennie sporym zainteresowaniem cieszą się także geodezja i kartografia oraz architektura krajobrazu, gdzie na jeden indeks przypadają prawie cztery osoby.
Uczelnia nie informuje natomiast w szczegółach, z jakim przyjęciem spotkały się tegoroczne nowości: ekologia miasta, analityka środowiskowa i przemysłowa oraz technologia biosurowców. - Na wszystkie nowe kierunki zarejestrowaliśmy kandydatów, czekamy aktualnie na potwierdzenie woli studiowania czyli dostarczenie dokumentów na studia – mówi Agnieszka Wasilak.
Zakwalifikowani kandydaci czas na dopełnienie formalności mają do piątku, a uczelnia zachęca, by dokumenty przesyłać pocztą lub przez kuriera. Ci, którzy nie zostali zakwalifikowani i znaleźli się na liście rezerwowej, muszą czekać do 22-23 lipca. Wtedy zostanie opublikowany komunikat o zwolnionych miejscach. Uniwersytet nie wyklucza ogłoszenia dodatkowego naboru, jeśli na niektórych kierunkach pozostaną wolne indeksy.
Wcześniej tegoroczne nabory podsumowały już trzy szkoły wyższe z Lublina. Na dwóch z nich rekrutacyjnym hitem okazała się kryminologia. Na UMCS chętnych jest 16 razy więcej niż miejsc. Na KUL, który ten kierunek oferuje po raz pierwszy, o jeden indeks walczy sześciu kandydatów. Z kolei na Politechnice Lubelskiej najpopularniejsze okazały się kierunki prowadzone przez Wydział Zarządzania: marketing i komunikacja rynkowa (6,3 osoby na miejsce), finanse i rachunkowość (5) oraz inżynieria logistyki (4,8).