Kryminologia to najpopularniejszy kierunek wśród chętnych do rozpoczęcia studiów na UMCS i KUL. Na Politechnice Lubelskiej największym zainteresowaniem cieszą się kierunki oferowane przez Wydział Zarządzania. Lubelskie uczelnie wstępnie podsumowują tegoroczną rekrutację.
Chęć studiowania na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej wyraziło ponad 16,1 tys. osób. To o blisko tysiąc rejestracji więcej niż przed rokiem. Wyraźny wzrost zanotowano także w przypadku zainteresowania maturzystów z zagranicy. - W systemie obsługi rekrutacji chęć podjęcia studiów na UMCS wyraziło 1869 kandydatów zagranicznych, z czego ponad 660 zamierza rozpocząć kształcenie na zasadach pełnej odpłatności. Są to osoby pochodzące nie tylko z Ukrainy czy Białorusi, ale również z Azji czy Afryki Środkowo-Wschodniej - mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.
Hitem tegorocznego naboru na największej lubelskiej uczelni ponownie okazała się kryminologia. O jeden indeks ubiega się tu 16 osób. 12 chętnych rywalizuje o jedno miejsce na psychologii. Do najpopularniejszych kierunków zaliczają się także finanse i rachunkowość, anglistyka, zarządzanie oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna, gdzie na jedno miejsce przypada ponad sześciu kandydatów.
O ile UMCS kryminologię oferuje po raz drugi, to w przypadku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jest to absolutna nowość. I tu też okazała się strzałem w dziesiątkę, bo o jeden indeks stara się tu sześciu kandydatów. Jak informuje uczelnia, sporym zainteresowaniem cieszyły się także: psychologia, pielęgniarstwo, sinologia, filologia angielska, zarządzanie i prawo. Jeśli chodzi o drugą z tegorocznych nowości, czyli położnictwo, na jedno miejsce przypada 1,38 osoby. W sumie w uczelnianym systemie zarejestrowało się 4,6 tys. maturzystów. KUL na pierwszym roku studiów przygotował 2,5 tys. miejsc.
Pierwsze listy zakwalifikowanych na studia opublikowała już Politechnika Lubelska. O dwa tysiące indeksów stara się tu 4,2 tys. osób. Najpopularniejsze okazały się kierunki prowadzone przez Wydział Zarządzania: marketing i komunikacja rynkowa (6,3 osoby na miejsce), finanse i rachunkowość (5) oraz inżynieria logistyki (4,8). Dużym zainteresowaniem cieszyły się także m.in.: architektura, inżynieria multimediów, informatyka, zarządzanie, mechatronika oraz budownictwo.
===
UMCS
Największym zainteresowaniem kandydatów (pod względem liczby rejestracji na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich) w 2021 roku cieszą się:
- Psychologia - stacjonarne jednolite magisterskie - 1498
- Kryminologia - stacjonarne pierwszego stopnia - 1133
- Prawo - stacjonarne jednolite magisterskie - 1079
- Finanse i rachunkowość - stacjonarne pierwszego stopnia - 975
- Anglistyka - stacjonarne pierwszego stopnia - 806
- Zarządzanie - stacjonarne pierwszego stopnia - 767
- Informatyka - stacjonarne pierwszego stopnia - 750
- Ekonomia - stacjonarne pierwszego stopnia - 707
Pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce, w tym roku największym zainteresowaniem cieszą się następujące kierunki studiów stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich:
- Kryminologia - stacjonarne pierwszego stopnia - 16,19
- Psychologia - stacjonarne jednolite magisterskie - 12,48
- Finanse i rachunkowość - stacjonarne pierwszego stopnia - 6,96
- Anglistyka - stacjonarne pierwszego stopnia - 6,72
- Zarządzanie - stacjonarne pierwszego stopnia - 6,39
- Dziennikarstwo i komunikacja społeczna - stacjonarne pierwszego stopnia - 6,26
- Ekonomia - stacjonarne pierwszego stopnia - 5,89
- Logistyka - stacjonarne pierwszego stopnia - 5,85
- Informatyka - stacjonarne pierwszego stopnia - 5,00
- Produkcja medialna - stacjonarne pierwszego stopnia - 4,71