Cztery głosy zdecydowały o wyniku wyborów rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W kolejnej kadencji tę funkcję będzie pełnił prof. Radosław Dobrowolski
Na obecnego prorektora uczelni ds. nauki i współpracy międzynarodowej głosowało 99 ze 197 uczestniczących w wyborach elektorów. 95 głosów otrzymał drugi z kandydatów, dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Robert Litwiński. Trzy osoby wstrzymały się od głosu. Taki wynik oznaczał zwycięstwo prof. Dobrowolskiego w pierwszej turze.
- To świadczy o tym, że pomysły i wizje rozwoju uniwersytetu wśród społeczności akademickiej są różne. Cieszę się, że większość elektorów poparła program zaproponowany przeze mnie. Podkreślałem wielokrotnie, że jest on ambitny, ale realny do wykonania przy zaangażowaniu nas wszystkich – komentuje rektor elekt.
Prof. Dobrowolski zapowiada kontynuację działań dotychczasowego rektora, prof. Stanisława Michałowskiego, który kończy swoją drugą kadencję. Wśród głównych zadań wymienia rozwój współpracy uczelni ze środowiskiem biznesowym i samorządami oraz zwiększanie umiędzynarodowienia.
- Liczba studentów z zagranicy studiujących na naszym uniwersytecie powinna rosnąć nadal, jakkolwiek uważam, że dywersyfikacja kierunków ich pochodzenia powinna się zmieniać. Chcemy proponować więcej kierunków anglojęzycznych – wyjaśnia i dodaje, że zależy mu na przyciąganiu na UMCS nie tylko studentów, ale pracowników naukowych z innych krajów. - Z jednej strony kadrę naukowo-badawczą z dużym dorobkiem, a z drugiej młodych, ambitnych ludzi, chcących realizować swoje pierwsze projekty badawcze na naszym uniwersytecie. To wszystko już powoli się dzieje i myślę, że od nowej kadencji będzie działo się jeszcze bardziej dynamicznie – zapowiada prof. Dobrowolski. Nowy rektor, który kadencję rozpocznie 1 września, będzie musiał zmierzyć się też z wyzwaniem, jakim będzie zarządzanie uczelnią w czasie pandemii koronawirusa. Przypomnijmy, że od połowy marca zajęcia odbywają się wirtualnie, choć według zapowiedzi rządu sprzed kilku dni nowy rok akademicki studenci mieliby już rozpocząć w sposób tradycyjny.
- Dzisiaj nie mogę jednoznacznie powiedzieć, jaka będzie forma rozpoczęcia zajęć na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Musimy być przygotowani na alternatywną wersję, że rok akademicki 2020/2021 rozpoczniemy w trybie zdalnym, choć wszystko zależy od decyzji rządu – zaznacza prof. Dobrowolski.
Wiadomo już także, kto znajdzie się w ekipie przyszłego rektora. Prorektorem ds. ogólnych pozostanie prof. Arkadiusz Bereza. Za naukę będzie odpowiadał prof. Wiesław Gruszecki, za kształcenie i sprawy studenckie – prof. Dorota Kołodyńska, a funkcję prorektora ds. rozwoju i kontaktów z otoczeniem społeczno gospodarczym obejmie prof. Zbigniew Pastuszak.
głosujących.