Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

8 grudnia 2021 r.
16:09

Katolicki Uniwersytet Lekarski

Od października 2023 roku KUL chce kształcić przyszłych medyków. W środę uczelnia podpisała porozumienie o współpracy w tej sprawie z kilkoma lubelskimi szpitalami. Wsparcie finansowe zapowiada Ministerstwo Zdrowia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plany otwarcia medycyny na najstarszej lubelskiej uczelni sięgają lat 30. ubiegłego wieku. Temat wrócił w ostatnich latach. – W styczniu będziemy gotowi, aby przekazać liczącą ok. 1400 stron dokumentację do Polskiej Komisji Akredytacyjnej i innych gremiów, które będą weryfikowały nasz wniosek o pozytywną opinię na otwarcie kierunku lekarskiego – mówi rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Będzie prosektorium?

Na potrzeby kierunku lekarskiego miałaby być wykorzystywana infrastruktura niedawno uruchomionego pielęgniarstwa i położnictwa, laboratoria Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu, czy powstające Centrum Symulacji Medycznych. Uniwersytet rozważa też budowę prosektorium.

Jest to jednak wciąż zbyt mała baza, by prowadzić studia z medycyny. Dlatego uczelnia podpisała umowę o współpracy z kilkoma jednostkami z Lublina i regionu. Lista jest dość długa, a znalazły się na niej m.in. lubelskie szpitale im. Jana Bożego, neuropsychiatryczny, wojewódzki przy al. Kraśnickiej, wojskowy przy Al. Racławickich, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy, Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Instytut Medycyny Wsi czy szpital powiatowy w Puławach.

Według wstępnych założeń niektóre oddziały tych placówek miałyby zostać przekształcone w uczelniane kliniki, a przedstawiciele personelu mieliby pełnić rolę kadry dydaktycznej. Przykładowo klinika onkologii miałaby działać w COZL.

– Naczelna Izba Lekarska podała, że w Polsce brakuje 68 tys. lekarzy. Jako dyrektor kierujący dużym szpitalem doświadczam tego na co dzień. Nieraz są to dramatyczne historie, gdy braki są tak duże, że lekarze muszą zostawać dłużej w pracy. Dlatego popieram tę inicjatywę – mówi prof. Elżbieta Starosławska, szefowa COZL.

Klinika reumatologii miałaby powstać w lecznicy w Puławach. Wobec opisywanego przez nas zamknięcia oddziału dziecięcego w szpitalu przy al. Kraśnickiej, klinika pediatrii na dziś miałaby działać w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, który znajduje się w strukturach Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zapomoga od ministerstwa

– Rywalizacja czy konkurencja nie jest twórcza. Moim zadaniem jest przede wszystkim odpowiedzialność za obszar mojego uniwersytetu, ale będziemy współpracować i mam nadzieję, że będzie to współpraca skuteczna – tłumaczy rektor uczelni medycznej prof. Wojciech Załuska, który także podpisał się pod porozumieniem z KUL.

Najstarszy lubelski uniwersytet będzie mógł liczyć na rządową pomoc. – Minister zdrowia w przyszłym roku będzie dysponował dodatkową pulą środków. Część będzie przeznaczona na wsparcie utworzenia kierunku lekarskiego na KUL – zapowiada wiceminister zdrowia Piotr Bromber. I dodaje: – Te działania wpisują się w szerszy kontekst zwiększania liczby miejsc, gdzie mogą być kształceni przyszli lekarze. To wszystko po to, żeby w dużo większym stopniu determinować poczucie bezpieczeństwa pacjentów, bo jest ono uzależnione od liczby personelu.

W pierwszych latach na kierunku lekarskim na KUL ma kształcić się po 60 studentów. Docelowo ta liczba ma zostać podwojona. Dla porównania na Uniwersytecie Medycznym w tym roku przyjęto 320 chętnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium